V12 motorlu Toyota

İlk bakışta bir Japon yerine daha çok Rolls Royce’u andıran ve Türkiye’ye hiç uğramamış bir Toyota aslında bu. Yan dikiz aynalarına dikkatinizi çekmek isterim. İlk nesilde eski Amerikanlardan kalma çamurluk üstü yan dikiz aynaları otomobilin en havalı yanlarından biri gibi duruyor.
Kamu yöneticileri yada üst düzey iş adamları için hazırlanan bu Toyota modeli, bu sınıfa hitap eden bir çok Alman gibi lüks ve tamamen arka koltuktaki yolcuları için tasarlanmış bir otomobil. işte tam bir pullman koltuk takımı. İster uçakta business class deyin, ister uzun bir tren yolculuğuna hazırlanan. Ama bunlar otomobil koltukları.
İlk olarak 1982 Century 1 G40 3400cc olarak üretilen bu model, 1990’da makyajlandı. 1997 yılında ise Century 2 olarak yeniden yollarla buluştu.
Century 2’nin en dikkat çekici özelliği ise 5000 cc V12 motor ve 280 hp güce sahip olması. Japon otomobillerinde V8 motor dahi çok fazla görev üstlenmezken bu lüks aracın kaputunu altında 12 silindirli devasa bir benzinli motor yatıyordu.
Son olarak 1997 yılında 2. nesili üretilen bu limo’nun 2017 Tokyo Otomobil Fuarı’nda üçüncü nesliyle yeniden ve bir kez daha yollara geri döneceğini açıklamaya hazır görünüyor.
Toyota’nın Land Cruiser modelinin kalbinde görev üstlenen 5.0 VVT-i (motor kodu: 2UR-FSE) motorla sunulacağını biliyoruz fakat motor gücü ile ilgili kesin bilgiler henüz ulaşılabilir değil.
Tasarım ile ilgili olarak, Japonların yalın çizgilere  sahip olan farların ön panjurla zarif kombinasyonunu görüyoruz. C sütununun arkaya doğru uzanan eğimi ile kokpitin de arkaya doğru kaydırılmış olması, bu aracın odak noktasının kabin veya kokpit olduğunu vurguluyor.
Aracın içinde ise bağımsız masaj fonksiyonlu arka koltuklar, sesli komutla çalışan klima, çalışma masası, 20 hoparlörlü müzik sistemi gibi özellikler başta olmak üzere lüks sınıfa ait makam araçlarının tüm özelliklerini karşılıyor.
Rijit gövde, özel olarak tasarlanmış tamamen konfor odaklı süspansiyonlar, birinci sınıf bir sürüş ve yolculuk deneyimi vaat ediyor.
Optimize edilmiş motor gürültüsü üst düzey yalıtım malzemelerinin de kullanılmasıyla düşürülmüş. 2 kademeli olarak motor devrini azaltan özel bir sistem ise yine motor sesini önlemek için yaratılmış bir fonksiyon.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.