Rüzgara yakalanmayan yeni A Sedan geldi: Fiyatı ve özellikleri

Türkiye’nin 2019 yılı ilk 5 ayında en çok satan 5. markası Mercedes, yeni A Serisi Sedan Türkiye lansmanını da bu yılın yenilikler listesine ekledi.

Eski CLA modeliyle benzer ölçülerle hazırlanan yeni A Serisi Sedan, markanın Türkiye operasyonunda önemli bir yere sahip ve bu da Mercedes’in Türkiye beklentisini yükseltiyor.

Fiyatı da açıklanan yeni Mercedes A Serisi Sedan, 246 bin 100 TL’den 304 bin liraya varan yelpazede etiket taşıyor.


Türkiye pazarı için büyük önem taşıyan Yeni A-Serisi Sedan, benzinli ve dizel motor seçeneklerine sahip.

Yeni A Serisi Sedan 13 Haziran tarihinde Swissotel’de basın lansmanı ile Türkiye yollarına çıkışını ilan etti.

Bu yıl ilk 5 ayda 3.238 adet Mercedes logolu binek otomobil satıldı Türkiye’de. Yıl sonu için de yaklaşık 7-8 bin adetlik satışlara uzanabilir lüks marka. Yeni A Serisi Sedan için bu yıl satış hedef toplam Mercedes satışlarının yüzde 10’u olacak.

A-Serisi ile Mercedes-Benz konforu ve teknolojisini daha ulaşabilir seviyeye getirmeye çalışıyor. Bu da “E Serisi’nin altında kalan modeller Mercedes sayılır mı” tartışmalarını da doğuruyor tabii ki. Her neyse, biz bu resmi görüş içermeyen Mercedes hayranlarının tartışmalarını bir yana bırakalım

A Serisi Mercedes ile otomotiv dünyasına 1997 yılında girmişti. Giderek gelişen A Serisinden bugüne kadar 6 milyon adet satıldı. Marka, ailenin 7. nesil A-Serisi Sedan ile ürün gamını genişletmeye devam ediyor.

Kısa ön ve arka uzantıları ona sportif bir görünüm veriyor.

Ön görünümde uzun motor kaputu, ince formlu farlar ve yine markanın karakteristik ön ızgarası ile bütünleşiyor.

Arkada kısa bagaj kapağı uzantısı, dört kapılı sedanı hatcback kardeşinden fazla uzaklaştırmak istemiyor.

Otomobil 4.549 mm uzunluğa, 1.796 mm genişliğe, 1.446 mm yüksekliğe ve 2.729 mm dingil mesafesine sahip.

420 litrelik bir bagaj kullanımı bulunuyor.

1.024 / 944 milimetre ön/arka baş mesafesi, 1.457 / 1.446 milimetre ön/arka dirsek mesafesi, 1.400 / 1.372 milimetre ön/arka omuz mesafesi ve 1.062/861 milimetre ön/arka bacak mesafesi değerlerine sahip.

Yeni A-Serisi Sedan, 0,22 Cd’lik rüzgar sürtünme katsayısı ve 2,19 m2’lik ön alan değeriyle dünyanın en düşük değerine imza atıyor ve böylece CLA Coupé’nin dünya rekoruna eşlik ediyor.

Lastiklerdeki hava akımını iyileştirmek için ön ve arka lastik spoylerleri de optimize edilirken, jant ve lastiklerde de aerodinamik çözümlere yer veriliyor.

Yeni sedan, biri dizel ve diğeri benzinli olmak üzere iki farklı motor seçeneğiyle satın alınabilecek.

Benzinli cephesinde 163 BG (120 kW) ve 250 Nm tork üreten ve çift kavramalı 7G-DCT ile kombine edilen A 200 devreye giriyor.

Dizelde ise 116 BG (85 kW) ve 260 Nm tork üreten motor ve çift kavramalı 7G-DCT ile donatılan A 180 d sunuluyor.

Yeni kompakt otomobil, motor seçeneğine ve sürücünün tercihine bağlı olarak farklı yürüyen aksam alternatifleriyle donatılıyor.

Jant seçenekleri 16 inç ile başlıyor ve 19 inç’e kadar uzanıyor. Ön aksta McPherson tipi bağımsız ve arka aksta ise ağırlık avantajına sahip yarı bağımsız bir aks görev yapıyor.

Yeni A Sedan, baz donanımda dokunmatik ekranlı yeni bilgi ve eğlence sistemi MBUX – Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi ve Aktif Fren Yardımcısı ile Aktif Şerit Takip Yardımcısı da dâhil en güncel sürüş yardım sistemleri standart olarak sunuluyor.

Style ve AMG donanım seçeneklerine sahip yeni A Sedan, bunun dışında Gece Paketi ve farklı donanımlarla kişiselleştirilebiliyor.

İç mekân yenilikleri, gösterge paneli ile başlıyor; gösterge paneli gölgelik gibi bir korumaya sahip değil. Adeta havada duruyor izlenimi veriyor.

İsteğe bağlı 64 renk seçeneği sunan ambiyans aydınlatması, havada süzülme etkisini daha da güçlendiriyor.

Tamamen dijital gösterge paneli isteğe bağlı olarak sunulurken türbin görünümlü havalandırma çıkışları araç içine cool bir hava katıyor.

Yeni Mercedes-Benz A-Serisi Sedan tam bir dokunmatik ekran ziafeti sunacak. Kokpit için üç ayrı boyutta; iki adet 7 inç’lik ekran, bir adet 7 inç ve bir adet 10,25 inç’lik ekran ve son olarak iki adet 10,25 inç’lik ekran olmak üzere üç farklı seçenek bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.