Saatte 444 kilometre! Yeni dünya seri üretim oto hız rekoru kırıldı

VW-Golf-GTI

Otomobillerin hız rekorları her zaman ilgi çekmiştir. Bir Bugatti, Top Gear pilotunun elinde 420 km hıza ulaşırken izleyicilerin bile nefeslerini kesebilmeyi başarmıştır.

Bu kez rekor Bugatti veya Ferrari gibi bir efsaneden değil de bir başka pahalı süper sporcudan geldi.

Koenigsegg seri üretim bir otomobilde saatte 444 kilometre ile yeni bir hız rekoruna imza attı. Koenigsegg Agera RS ile yapılan rekor denemesi ABD’de Nevada eyaletindeki Pahrump’ta gerçekleştirildi. Önceki rekor saatte 434,5 kilometre ile Bugatti’nin Veyron Super Sport modeline aitti ve 2010 yılında kırılmıştı.

Yeni rekorun ardından, bu rekorun ne kadar süreyle korunacağı şimdiden tartışılmaya başlandı bile… Bugatti’nin Chiron modeli ile bu rekora ulaşması ihtimali pek görünmediği ifade edilirken, Koenigsegg Regera modeli ile rekoru yenileyebilir.

Ayrıca Teksaslı firma Hennessey de bu konuda iddialı. Hennessey’in süper otomobili Venom F5’in geçen ay henüz kağıt üzerinde de olsa saatte 485 kilometre hıza ulaşabileceği açıklanmıştı.

Önceki İçerikCam filminde 43R istisnası
Sonraki İçerikEICMA 2017 açıldı, Honda’nın motosiklet atağı başladı
Uzun yıllar Star Gazetesi otomotiv editörlüğünü yürüten yazar, 2013 yılından beri uzmanı olduğu otomotiv haberciliği konusunda yazılarını sürdürüyor. Bir süre PR alanında da çalışan yazar, otomotiv alanındaki makro yaklaşımlarını renkli üslubuyla yazılarına yansıtmasıyla dikkat çekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz