Sabancı Holding, Temsa otobüsü kime sattı

Türkiye’nin yüzde 100 yerli otobüs ve midibüs üretim şirketi TEMSA satıldı. TEMSA şirketi Sabancı Holding sanayi şirketi olarak faaliyet gösteriyordu. Temelleri; daha sonra makamında katledilen Özdemir Sabancı tarafından atılmış olan Temsa Adana’daki tesislerinde otobüs ve midibüs üretiyordu. Sabancı Holding, Temsa otobüsü kime sattı ?

Temsa’nın yeni sahibi İsviçreli True Value Capital Partner’s şirketi oldu.

Yıllar önce Toyota üretim ve ardından pazarlama şirketlerini satan Sabancı Holding’te son gelişme elektrikli otobüs için de çalışan Temsa’da yaşandı. Biraz önce Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada şöyle denildi:

Sabancı Holding’in KAP bildirimi:

Şirketimiz portföyünde yer alan 102.308.216,34 -TL nominal değerdeki; 10.230.821.634 adet Temsa Ulaşım Araçları Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye ait hisse senetlerinin tamamı; 182.693.243,46 TL bedelle True Value Capital Partner’s şirketine 30.05.2019 tarihinde satılmış; satış işlemi tamamlanmış, satış bedelinin tamamı tahsil edilmiştir.

TEMSA otobüsleri ABD”de Google, Facebook gibi teknoloji şirketlerinin çalışanlarına servis vermek üzere ihraç da edilmişti.

Satış anlaşmasına göre 825.000.000,00 -TL şirket değeri üzerinden borç ve nakit düzenlemeleri yapıldıktan sonra; 375.000.000,00 TL hisse değeri karşılığında devir gerçekleştirildi.”

Sabancı Holding CEO’su ne dedi:

Temsa Ulaşım ARaçları şirketinin satışına imza atan Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen, İsviçrneli şirketle anlaşmaları konusunda unları söyledi:

“Temsa Ulaşım Araçları, yarım asırlık geçmişindeki başarılarıyla v sektöründeki öncülüğü ile her zaman gurur duyduğumuz markalarımızdan biri oldu.Teknolojik ve sektörel odaklanma stratejimizin neticesinde aldığımız bu devir kararı sonrasında, Temsa Ulaşım Araçları aynı ticari ünvan altında Adana’daki tesislerinde üretimini sürdürecek. İnanıyorum ki bu yeni dönemde de Temsa, yoluna başarıyla devam edecek”.

Enerjisa ile “milli” ihaleyi aldı

Sabancı Grubu, Temsa satışını gerçekleştirdiği gün (30 Mayıs 2019) Enerjisa Üretim ile Eneri ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın açtığı dört ihalenin ikisini aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.