Sabancı, YASCO markasıyla dışa açılıyor

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

O bir Sabancı. Ama ailenin yönettiği Türkiye’nin en büyük holdinginde kalan aile üyelerinden biri değil. O daha Esas Holding için Emine Sabancı Kamışlı ve Pegasus için Ali Sabancı ayrılmadan önce kendi işi için rota çizmiş bir isim.

O, 1991 yılında kurduğu Birlas Motor Sporları şirketinin kurucu başkanı. Sabancı Holding’de başkanlık görevini başarıyla yürüten Güler Sabancı’nın kardeşi Yakup Sabancı’dan söz ediyoruz. O, kendi şirketinde kendi işlerinin başında yola devam etmeyi tercih etmiş bir isim.

Yakup Sabancı motosikletler için YASCO dedi

Türkiye’nin en büyük girişimci gruplarından Sabancı ailesinin üyesi Sakıp Ağa’nın yeğeni Yakup Sabancı, şimdi yeni bir atağa hazırlanıyor. Başrolde YASCO (Yakup Sabancı Company) olarak belirginleşen, yeni bir marka, arkasında 30 yıla yaklaşan deneyim ve yanında takviye ettiği deneyimli ekibi var.

Sabancı’nın Birlas şirketi, esasında göz önünde olmayan ama kendi alanında fark yaratmayı hedefleyen işlere imza atan bir yapı. Örnek vermek gerekirse, BMW sahipleri bilmez ama Türkiye’deki Borusan Oto ve Kosifler BMW servislerinin bütün lastik hizmetlerini bu şirket yürütüyor. BMW servislerindeki 36 eleman Birlas organizasyonuyla bijon sıkıyor, basınç kontrolü yapıyor.

Birlas ayrıca 200 bin kapasiteli lastik oteli işletiyor. Lastik servisinde günde ortalama 280 araca hizmet veriyor.

Dahası var. Dahasını şirketin patronu Yakup Sabancı ile konuştuk.

Yakup Sabancı: Birlas Başkanı

25 yıllık yurtdışı deneyimi

Birlas’ın kurucusu ve patronu olan isim ABD’ye işletme eğitimi için gidip, orada uzun yıllar yaşayan, mütavazi ve Türkiye’de fazla dikkat çekmeyen bir Sabancı ailesi üyesi. Yaşamının 25 yılı İngiltere, Almanya ve ABD’de geçen Yakup Sabancı, 1986 yılında Türkiye’ye dönüş yaptı.

Türkiye’ye dönünce Brisa’da işe girer. ABD’de aldığı işletme eğitiminin yararını görür. Daha sonra BRİSA İstanbul Bölge Müdürlüğü görevini üstlenen Sabancı, 1991 yılına kadar aile şirketinde yola devam eder.

Brisa bünyesindeki 5 yıllık profesyonel çalışma sonrasında Birlas adıyla kurduğu şirket, o tarihten bu yana İstanbul merkezli olarak otomotiv sektöründeki faaliyetlerine devam ediyor. Motor sporları ve arazi sürüşleriyle yakından ilgilenen Yakup Sabancı, bu alana yönelik güçlü ürünlerin temsilciliklerini de yürütüyor.

Yakup Sabancı, OTOAJANDA ile yaptığı özel söyleşide YASCO adıyla yeni bir marka yaratma programı başlattıklarını açıkladı. Yeni proje için bir süredir Türkiye lastik sektörünün duayen isimlerinden Serdar Demirdağ ile birlikte çalışmaya başlamış.

YASCO markasıyla neler yapacaklarına girmeden Sabancı’nın Birlas şirketi hakkında kısa bilgeler aktarayım.

Spor jant, 4×4 lastik, hava filtresi devlerinin Türkiye temsilcisi

Birlas, kurulduğu 1991 yılından bu yana dünyanın premium tuning ürünlerin Türkiye temsilciliğini yürütüyor. Son olarak bünyesinde Bugatti, Ferrari ve Lamborghini gibi ultra spor otomobillerin standart kullandığı OZ Jantları, Amerikalı 4×4 lastiği ustası Mickey Thompson temsilciliği, 1 milyon km ömürlü K&N hava filtreleri temsilciliği gibi uluslararası devlerin ürünlerini temsil ediyor. Birlas alışveriş sitesinde ve üç satış noktasında bu ürünlerin satışını yapıyor. Ayrıca Otopratik temsilciliğiyle birlikte lastik oteli olarak çalışıyor.

Sabancı’nın Birlas’ı OZ jantlarını da Türkiye’ye getiriyor.

K&N Hava filtreleri

Birlas’ın en önemli performans ürünlerinden biri olan K&N Filtre, otomobilden motosiklete bir çok araç ta kullanılabiliyor. Uluslararası motor sporlarındaki sponsorluklarından hatırladığımız bu ürünlerin en büyük özelliği 800 bin ile 1 milyon km menzilli ömürleri. Belli sürelerde özel temizliğiyle 1 milyon km kullanılabilen K&N filtreleri, normal filtrelere göre biraz daha pahalı ama bir kez taktıktan sonra değişim gerektirmiyor. Normal filtreler gibi kağıt yerine, kumaştan yapılan bu flitreler aracın yakıt tüketimini düşürürken, performansını artırma özelliği vaat ediyor. Yakup Sabancı, geçtiğimiz yıl 4 bin adet civarında K&N filtre satışı yaptıklarını belirterek, “Türkiye’de 300 bayi üzerinden dağıtım ve satışını yapıyoruz. Son 3 ayda 300 adetten fazla motosiklet K&N Filtre satışı yaptık. Bu filtreler ömür boyu garantili. Infiniti, Lexus, Buick ve Ford Mustang gibi marka ve modellerin standart filtresi.” dedi.

OZ Jantları

Yakup Sabancı’nın Birlas şirketiyle Türkiye pazarına sunduğu bir başka ürün OZ Jant. Sağlamlığının yanı sıra hafifliği ve dayanıklılığıyla bilinen OZ Jantları Ferrari, Lamborghini ve Bugatti gibi dünyanın en pahalı spor otomobillerinde kullanılıyor. Venedik yakınlarındaki fabrikada üretilen OZ Jant’ın “en hesaplısı” bile 2 bin TL’nin üzerinde. Birlas, 2017 yılında 300 takım OZ Jant satışı gerçekleştirmiş. Bu yıl ise 500 takım OZ Jant satışı planına sahip. Türkiye’de özellikle Audi, Volkswagen, Seat grupları modellerinde tercih ediliyor. Ayrıca Honda Civic Type R gibi özel modellerde kullanılıyor. Sipariş ile de getirilen OZ Jantların teslim süresi 15 gün olarak belirlenmiş.

Sabancı’nın Birlas’ı anahtar teslim arazi araç giydirmesi de yapıyor.

Mickey Thompson 4×4 lastikleri

Birlas’ın eski temsilciliklerinden biri de 4×4 lastikleri. Amerikalı lastik şirketi özellikle yüzde 100 arazi lastiklerinde büyük üne sahip. BF Goodrich gibi bu alandaki önemli markalarla rekabet ediyor. Yeni dönem lastikler şirketin San Francisko’daki merkezine iletildi ve ilk lastikler kısa süre içinde Türkiye’de olacak. M. Thompson firması aslen ABD’deki Nascar yarışlarında ve drug yarışlarında kullanılan lastiklerin ana üreticilerinden biri. Sabancı, bu lastikleri anlatırken, “4×4 dünyasının Gucci’si denebilir” görüşünü ifade ediyor. Bir takım lastik ebadına göre değişmekle birlikte ortalama 1000 dolar civarında. Birlas 2018 yılında bu lastiklerden 500 adet satış hedefliyor.

Oz Jantlarını Ferrari ve Bugatti gibi ultra otomobiller standart olarak kullanıyor.

Motosiklet lastiği geliştiriyor

Birlas’ın planlarında önemli yer tutan bir adım da YASCO adıyla çıkarılacak motosiklet lastiği ve yağı. Öncelikle 3.50.10 ölçüsünde küçük scooterlara yönelik lastik üretimi için POrtekiz ve Almanya’daki iki firma ile görüşmeler son ayamasında. Portekizli şirketin öne çıktığını söyleyen Yakup Sabancı, “Kısa süre içinde kararımızı veriyoruz. Üretimi YASCO adıyla yaptırıp, Türkiye’deki satışına başlayacağız” bilgisini verdi. Sabancı, motosiklet yağı için de yerli firma Belgin Yağları ile anlaştıklarını ifade etti.

Motor yağı konusunda Birlas çalışmaları otomobil motor yağı olarak da devam edecek.

YASCO ile dışa açılacak

Şirketin yeni dönem planlarına gelirsek. Sabancı’nın YASCO markasını geliştirmesindeki ana hedefi iç piyasadan çok ihracat. Önceliği Balkan ülkelerine vermek üzere YASCO marka ürünlerin tamamlanıp, ihraç edilmesini hedefliyor. Motosiklet yağı başta olmak üzere araç temizlik ürünlerini geliştiren Birlas, bunların iç pazar satışlarına da başlamış durumda. Silecek suyundan, antifrize kadar bir çok ürün YASCO adıyla satışta. Carrefour gibi büyük marketlerde bu ürünlerin satılabilmesi için görüşmeler sonuçlanmak üzere.

Birlas ürünleri fuarlarda da kendini gösteriyor.

Takımı 200 Euro olan paspas getiriyor

Birlas otomotiv dünyasının en pahalı, en lüks tuning ve kozmetik ürünlerinin temsilciliğini yürütüyor. Bunlar arasında en dikkat çekenlerden biri de takımı 200 Euro yani günümüz kur değeriyle 1000 TL’Yi geçen WEATHERTECH paspaslar. Bu ürünleri Mercedes S Class, BMW 7 Serisi gibi modellerin sahipleri kullanmayı tercih ediyor.

İstanbul Seyrantepe’deki Birlas günde 280 araca lastik servis hizmeti veriyor.

30 yıllık otomotiv deneyimi

Yakup Sabancı 30 yılı aşkın süredir otomotiv sektörünün içinde. Bu deneyimi ihracat odaklı YASCO markasıyla bir üst aşamaya aktarma planları yapıyor. YASCO ürünlerini Balkan ülkelerinden İran, Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna ve Belarus gibi ülkelere temsilcilikler vererek aktarma hesaplarında sona yaklaşmış.

Önceki İçerikHonda Type-R’dan yeni bir rekor
Sonraki İçerikJapon devin satışları arttı, faaliyet kârı azaldı
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz