Sabancı’nın Birlas Garage yapılanması Türkiye’ye yayılıyor

Otomotiv bakım ve servis sektörünün öncü firmalarından Yakup Sabancı kuruluşu Birlas Garage, giderek yaygınlaşan hibrit ve elektrikli araçların servis ve bakımında servislerine eğitim verdi.

Kuruluşu 32 yıl öncesine uzanan Birlas Performans Otomotiv tarafından 2020 yılında start verilen Birlas Garage, 2 servis buluşmasını İstanbul’da gerçekleştirdi. Birlas kurucusu Yakup Sabancı ve Genel Müdür Serdar Demirdağ‘ın konuşmalarıyla başlayan toplantı; Türkiye’nin dört yakından gelen bayi ve teknisyenlerin katıldığı önemli bir etkinlik oldu.

Bir Yakup Sabancı şirketi olan Birlas, otomobil servis ve bakım alanındaki yeni yatırımı Birlas Garage yapılanmasında yeni bir etabı daha geride bıraktı. 2020 yılı başında Garage adıyla start verilen servis yapılanmasının ikinci büyük buluşması, 13-14 Kasım 2021 tarihinde gerçekleşti. Türkiye’nin değişik bölgelerinde hizmet veren 26 Birlas servislerinin katıldığı Birlas Garage buluşmasında otomotivdeki son gelişmeler de ele alındı. Birlas Garage servislerinin elektrikli araçların bakım eğitimlerinin ana konuyu oluşturduğu buluşmada Castrol ve Aksigorta ile yapılan işbirlikleri açıklandı.
Birlas Garage, otomobil servislerinin en tepesinde yer alan yetkili servisler seviyesinde ama daha ekonomik hizmet vermek amacıyla kuruldu. İlk buluşmasında 50 bayi adayının katılımı sonrası 26 bayiyle yoluna devam eden Birlas Garage, 2022 yılında 50 bayiden oluşan ağını tamamlamayı planlıyor.
Küçük mekanik bakımlardan 7 yıldızlı lastik oteline kadar otomobilinizdeki pek çok özel gereksiniminin karşılanabildiği Birlas Garage bayileri, uluslararası standartlarda atölye ve ofisleri ile dikkat çekiyor. Kadın sürücülerden, teknoloji kullanımına, lastik saklamadan, rot balans ayarına kadar bir çok işlem bu merkezlerde en hassas şekilde garantili olarak yapılıyor.
Birlas kurucuları Yakup Sabancı ve Serdar Demirdağ
BİRLAS CEO’su Serdar Demirdağ ve kurucu başkan Yakup Sabancı

Birlas Garage elektrikli araç servislerinde öncü oldu

13 Kasım tarihinde başlayan toplantıda konuklarına hoşgeldiniz diyen Birlas Yönetim Kurulu başkanı Yakup Sabancı, “En önemli hamlelerimizden birini 2020’de başlattık. Küresel salgına rağmen, hız kesmeden ama sağlık kurallarından taviz vermeden, geliştik.

Anadolu’nun pek çok yerini adım adım gezerek, kurumsal bir çatı altında olmak isteyen ve bu konuda çaba harcayacak otomobil servisleri ile buluştuk. Öte yandan yeni bayilerle genişleyen ağımıza en ekonomik yedek parça temini için yeni iş ortaklarıyla anlaşmalara yöneldik. Tedarik sıkıntılarının giderek büyüdüğü günümüz koşullarında Castrol gibi, Aksigorta gibi iş ortaklarıyla yeni işbirlikler geliştirdik. Yeni dönemde hem servislerimiz hem de işbirliği yaptığımız dev şirketlerin sayısı artacak ve bayilerimize yeni iş imkanları doğacak.” dedi.

Birlas Başkan Yardımcısı Serdar Demirdağ ise konuşmasında, “Dünya ve Türkiye çok önemli bir değişimden geçiyor. Hibrit ve elektrikli araç satışları katlanarak artıyor. Böyle bir ortamda satış sonrası servis ve bakım sektörü olarak buna hazırlıklı olmamız gerekiyor. Birlas Garage olarak bu konuda öncü adımlar attık.

İlk kez bu konuda eğitim veren kurumsal şirket olduk. Yeni dönemde yüksek teknoloji, şirketler arası işbirlikleri ve yeni fırsatlar aynı çatı altında buluşuyor. Bu motto ile yola çıktık ve Türkiye’yi adım adım geziyor, kurumsal ağımızı genişletiyoruz. Projemiz giderek büyüyor. Birlas kurumsallığı ile bu alandaki ciddi yapılardan biri Birlas Garage ağı olacak. Biz ciddi ve büyük bir proje yürütüyoruz.

Yazılımından, satın almasına, yeni müşterilerin kazanılmasından, ekonomik ama TSE garantili bakım ve servis hizmetine kadar geniş yelpazede varlığımızı bayilerimizle büyütüyoruz. Hasar onarım, mekanik bakım konularında Türkiye’de yeni bir ağ yaratmak üzere yola birlikte çıktık. Birlikte yürüyoruz.”

Turuncu kablonun hayati önemi

Birlas Garage 2 Bayi Buluşması’nın ana konusu elektrikli araçlara verilecek servis hizmetleri ve yüksek voltajlı araçlara nasıl müdahale edileceği oldu. 2021 yılının ilk 10 ayında 40 bin adete yakın hibrit ve elektrikli aracın satıldığı Türkiye’de bu araçlar hem yetkili hem de özel servisleri ziyaret etmeye başladı.

Bazen kaza, bazen bakım için gelen araçlara verilecek servis ve bakım hizmetlerinde, yeni bir çağ başlıyor. Truncu renkli kablodan geçen 1000 voltluk elektrik akımının söz konusu olduğu bu araçlara, gerek kaza gerek bakım sürecinde ne şekilde müdahale edileceği ele alındı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz