Sadece otomobil değil, bilgi de ihraç ediyorlar

Kamyon üretimi

Türkiye otomotiv sanayi, sadece otomobil, kamyon, traktör, lastik değil, hizmet de ihraç ediyor. Sadece ürettikleri ana mamul olan taşıtları veya yan sanayi ürünlerini değil, kurdukları ar-ge merkezlerinde ürettikleri fikirleri ve hizmetleri de ihracat kalemlerine eklemeye devam ediyorlar. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan en son rapora göre Türkiye’nin en büyük 500 hizmet ihracatçısı şirket açıklandı. İhracatçı 500 içinde Mimari , Mühendislik ve Teknik kategorisinde ilk üçün ikisi Ford Otosan ile Mercedes Benz Türk oldu.

TİM tarafından düzenlenen gecede Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması’na göre; Türkiye genelinde en çok ihracat yapan ilk 10 firma ile 17 sektördeki ilk 3 firmaya ödülleri verildi.

 

Ford Otosan ve Mercedes Benz Türk listede

Mercedes-Benz Türk; fabrikalarında ürettiği kamyon ve otobüslerin ihracatına ek olarak
Hoşdere ve Aksaray’daki AR-GE Merkezleri’nde ve Küresel IT Çözümleri Merkezi’nde yürüttüğü çalışmaları ile yurt dışına mühendislik ve hizmet ihracatı gerçekleştiriyor. Mercedes’in hizmet ihracatı 80 milyon dolara yaklaştı.
Otomotiv şirketlerinin Ar-ge çalışmaları yeni gelir kapısı oldu.
Türkiye’de kurulduğu 1967 yılından bu yana toplam yatırımları 1 milyar Avro’yu aşan Mercedes-Benz Türk’ün sahip olduğu Hoşdere Otobüs Fabrikası, Mercedes-Benz ve Setra markalı otobüsleri üreterek 70’den fazla ülkeye ihraç ediyor.  Türkiye’nin en büyük yabancı sermayeli şirketlerinden olan Mercedes- Benz Türk, günümüzde orta ve ağır sınıf kamyonlar ürettiği Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 2018 yılında; 8,4 milyon Avro’luk yatırımla yeni bir ar-ge merkezini de devreye alarak, Türkiye’deki ar-ge merkezlerini ikiye çıkarmıştı.
MBT Başkanı Süer Sülün, Mercedes adına ödülü aldı.

 

Hizmet ihracatında ilk 10 sırada kimler var:

  1. Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı
  2. Güneş Ekspres Havacılık A.Ş. (SunExpress)
  3. Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.
  4. Ekol Lojistik A.Ş.
  5. Gap İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret A.Ş.
  6. Tav Havalimanları Holding A.Ş.
  7. Rönesans Holding A.Ş.
  8. Netlog Lojistik Hizmetleri A.Ş.
  9. Odeon Turizm İşletmeciliği A.Ş.
  10. Atlasjet Havacılık A.Ş.

 

2018’de 48 milyar dolar hizmet ihracı

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, yaptığı konuşmada ihracatçıların 2018 yılında, 170 milyar dolar mal ve 48 milyar dolar hizmet ihracatı hedefiyle rekora koştuğunu açıklayarak, şunları söyledi:

200 ülkeyi dolaşarak, Türkiye’mizin her bir dakikasında 504 bin dolar, her bir saatinde 30 milyon dolar, her bir gününde 726 milyon dolar, her bir haftasında 5 milyar dolar, her bir ayında da 18 milyar dolarlık ihracatı, 75 bin ihracatçımızla gerçekleştiriyoruz” dedi.

 

Önceki İçerikAlmanya, Fransa ve İngiltere’den kötü haber: En fazla kaybeden o oldu
Sonraki İçerikHyundai’den Türkiye’ye yeni yatırım
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz