Sadece Türkiye’de üretilecek

2016 yılı sonunda Türkiye’de üretilecek yeni nesil Civic Sedan’ın bir özelliği de dünyadaki tek 1.6 dizel Civic Sedan üretim merkezi olması. Yeni modelin Türkiye uyarlaması ise Honda Türkiye Ar-Ge bölümünün de katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Önünü 2008 ve Rusya krizi kesti

Türkiye’de eskiden beri bulunup da işleri tam olarak rast gitmeyen bir marka Honda. Tam Avrupa’da yükselişe geçmişken, önce 2008 krizi, sonra Rusya krizi ve ardından Japonya’da yaşanan deprem, Tsunami ve nükleer felaket üçlüsüyle önemli yaralar alan şirket, artık yaralarını sardı.

Uçak burnunu yükseltti.

Geçen yıl açıklanan Avrupa için 6 modelli yükselişin ilk adımları atılıyor.

Önce CR-V’de 1.6 dizel modeline kavuşan marka, şimdi bu modeline 9 ileri otomatik şanzımanı da ekledi.

Sırada Jazz , Type-R ve HR-V var. Onları izleyecek modeller ise yeni nesil Civic ve Civic Sedan olacak.

Türkiye’de halen 50 binlik üretim kapasitesine sahip Honda, bu kapasiteyi kullanmanın uzağında. Rusya krizi öncesinde 75 binlik üretim için düğmeye basan ve inşaata başlayan Japon dev, tam bina kirişlerini dikmişken çıkan krizle inşaatı yarım bıraktı.

Honda Türkiye Başkanı Hideto Yamasaki, “2016 yılında üretimine başlayacağımız yeni Civic Sedan ile 50 binlik kapasiteyi yakalacağız. Ardından 75 bin için ikinci modeli devreye alacağız” diyerek, yeni dönem planlarının büyüme odaklı olduğunu açıkladı.

 

YENİ CEO TÜRKİYE’Yİ TANIYOR

Başkan ve ekibinin Türkiye fabrikasını canlandırmak için yıllardır adeta “savaştığını” biliyoruz. Bu savaş, geçtiğimiz günlerde önemli bir destek daha edindi. Dünya devinin Avrupa AR-GE bölümünün başındaki Takahiro Hashigo’nun Honda CEO’luğuna atanması işleri kolaylaştıracak gibi. Çünkü yeni CEO, Türkiye’de 3 yıl önce Ar-Ge bölümünü kurduran ve Türkiye’yi iyi tanıyan bir isim.

Türkiye’de “şimdilik 8 mühendisten olaşan” Ar-Ge bölümünün kurulmasını sağlayan Hashigo’nun CEO olmasının önlerini açtığına dikkat çeken Honda Türkiye Başkanı … “Bu bölüm şimdilik mevcut modeller üzerinde çalışıyor. Yeni bir model tasarımı yapmamız söz konusu değil. Ama yeni Civic Sedan için çalışıyoruz. Çünkü yeni nesil Civic sedan sadece Türkiye’de 1.6 dizel motorla üretilecek. Bunun ularlanması çalışmalarını ekimizi yürütüyor. Yeni CEO’muzun talimatıyla kurduğumuz ar-ge bölümümüz daha da gelişecek. Yeni Civic’in Türkiye’ye adaptasyonunu sağlayan çalışmalar ağırlıkta. Bu ekip, LPG dönüşümünü de yürütmüştü.”

Türkiye’nin otomotivdeki yeni modelli atağına Honda’nın da önümüzdeki yıl katılacak olması sevindirici. Bunun bir an önce büyümesini ve yeni kapasitelerin eklenmesini bekliyoruz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.