Apple’dan sonra Samsung da otomobil dünyasına giriş yapıyor

Samsung Digital Cockpit 2021
Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Android Auto multimedya sistemleriyle mevcut otomobil teknolojilerinde yerini alan Samsung, Digital Cockpit 2021 ile geleceğe yönelik adımlar atmaya devam ediyor.

Arabaların güç, ekonomi veya tasarım açısından değil, kabindeki ekranların sayısında rekabet edeceği zaman yaklaşıyor. Bu eğilimi yeni modellerde giderek daha fazla görmeye başladık. Örneğin; birkaç gün önce Mercedes-Benz’in MBUX Hyperscreen dokunmatik ekranının tanıtılması ve Apple’ın Hyundai ile bir araya gelmesi.

Samsung da bu akıma dahil olarak, temelleri 2018 yılında atılan Digital Cockpit 2021 projesini tanıttı. Samsung’un fütürist bir yaklaşımla tasarladığı Digital Cockpit 2021; henüz bir konsept olsa da tamamen gerçek.

Korelilerin fikri Mercedes’te olduğu gibi araç kokpitinde dört ana ekran kullanmak. Torpido için büyük bir OLED ekran, orta tünelde daha küçük bir OLED, arkadaki yolcular için dev bir ekran ve yayalar için ayrı bir ekran kullanılacak. İşlevselliği çok fazla olduğu için biraz karmaşık göründüğünü belirtmekte fayda var.

Harman Kardon işbirliği ile geliştirilen aracın hoparlörleri koltuk başlıklarına yerleştirilmiş. Direksiyon simidinde de konsolla entegre çalışabilen bir ekran yer alıyor.

Digital Cockpit 2021 geliştiricisinin telefon üreticisi Samsung olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor; çünkü bu sayede akıllı telefonla araçta bulunan tüm elektronik cihazlara bağlanabilmek mümkün hale geliyor. Ayrıca 5G’nin yanı sıra popüler sürücü ve otopilot asistanları da var.

Genel olarak, Samsung’un konsepti, arabadaki 6 ekran ve 12 kameranın aracı yönetebileceği, tamamen yeni bir platform üzerine inşa edilmiş. Ancak şimdilik, tüm bunlar sadece öngörülebilir gelecekte tamamlanması beklenen bir proje.

https://www.youtube.com/watch?v=8_M-WC25EyM

Önceki İçerikPeugeot 2020 yılındaki SUV satış listesinde zirvede
Sonraki İçerik2020 yılının Avrupa’da en çok satan otomobili oldu
1997’de ilk kelimesi “vosmagen” olan, çocukluğunu halı desenlerinde araba sürmeye adamış otomotiv yazarı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz