Satılık Lamborghini: İsviçreli şirket “çuvalla para” teklif etti

Bazı otomobillerin satışı hep çok konuşulur. Volkswagen Grubu’nun elindeki bazı markaları satmak istediği de hep spekülasyonlara konu olur. Ducati Motosiklet ile süper spor otomobiller üreten Lamborghini değişik listelerde daima yer alır.

Bu markalardan sonuncusu için yeni ve çuvalla para içeren bir fiyat teklifi Avrupa otomotiv basınının gündemine düştü. Avrupa haber kaynaklarına göre Volkswagen’in süper spor otomobil üreticisi Lamborghini için İsviçre merkezli bir şirket 7,5 milyar avro teklif etti. Satılık Lamborghini için teklif bu kez VW Grubu’nun çok yakından tanıdığı isimlerden geliyor. Detaylar haberin ilerleyen satırlarında..

Bu rakam Lamborghini markasının sahibini ikna etmeye yetmeyecek bir rakam olarak değerlendiriliyor.

Volkswagen Grubu, Automobili Lamborghini’nin satın alınması için 7,5 milyar euro tutarında bir teklif aldı. Satın alım teklifinin, Quantum Group AG tarafından Volkswagen grubuna iletilen bir niyet mektubunda dile getirildiği iddia ediliyor.

Zürih merkezli holding, Outlook 2030 başlığı altında ‘teknoloji ve yaşam tarzı yatırım platformu’ olarak tanımladığı olguyu yaratmak amacıyla; Londra merkezli yatırım şirketi Centricus Asset Management ile bir konsorsiyum oluşturdu.

Volkswagen Grubu, aralık 2020 tarihinde satmayacağını açıklamıştı.

Satılık Lamborghini
7.5 milyar avroya satılık Lamborghini teklifi

İsviçreli şirketin sahipleri tanıdık isimler

Quantum Group AG şirketinin hissedarları, Piech Automotive’in kurucu ortağı Rea Stark ile (Tony Stark ile ilgisi yok) Volkswagen grubunun eski başkanı rahmetli Ferdinand Piech‘in oğlu Anton Piëch ve eski Porsche CEO’su Matthias Müller isimlerine kadar uzanıyor.

Porsche’nin sahipleri Piech ailesi ile Ferit Şahenk buluşmuştu

Dünya, özellikle lüks arabalarda kesinlikle küçük.. Zürih merkezli İsviçreli şirket, 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Piech Mark Zero modelinin de arkasındaki isimdi.

İngiliz Autocar’daki bilgilere göre Quantum

Autocar’ın danıştığı belgelere göre, Quantum Group AG, satın alma planında 2023 yılında bir hibrit süper spor Lamborghini modelinin, 2030 yılında ise elektrikli bir modelin yollara çıkarılması yer alıyor.

Merkezi İtalya Sant’Agata köyünde

Dünyanın en önemli süper spor otomobillerinden biri olan Lamborghini, kurulduğu göndün bu yana İTalyada’daki Sant’Agata köyünde tarihi tesislerinde üretiliyor.

Automobili Lamborghini satın alım teklifinde bu tesisin ve motor sporları operasyonunun devralınması ile Lamborghini çalışanlarının beş yıllık iş güvenliğini içeren yatırım stratejisi de yer alıyor.

1997’de Endonezyalı MegaTech grubundan, Asya borsa krizinin ortasında sadece 110 milyon dolara satın alınan Lamborghini; özellikle Urus SUV’un piyasaya sürülmesinden bu yana ultra kârlı bir marka haline geldi. İtalyan marka 2020’nin ikinci yarısında yeni bir satış rekoru kırmıştı.

İşte dünyaca ünlü futbolcunun son aldığı milyonluk otomobil

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.