Yeni Ibiza Türkiye’de; fiyatı ve özellikleri

 

  • Küçük otomobil sınıfında İspanyol temsilci Ibiza yeni haliyle Türkiye yollarına çıktı. Fiyatları ve özellikleri belli olan eni Ibiza’nın en iddialısı 1.0 lt hacimli üç silindirli benzinli turbo motor seçeneklisi.
  • SEAT markasının şimdiye kadar geliştirdiği ‘En İyi Ibiza’ olarak tanımladığı yeni Ibiza Türkiye’de satışa çıktı.

Yeni Ibiza’nın 1.0 75 HP S&S modeli, 57 bin TL’den başlayan fiyatıyla SEAT yetkili satıcılarında yerini aldı.
Reference ve Style olarak 2 ayrı donanım paketiyle tüketilerin beğenisine sunulan yeni Ibiza, ilk etapta manuel ve DSG şanzımana sahip 3 farklı benzinli motor seçeneğiyle alınabiliyor.

İlk olarak 1984 yılında yollara çıkan SEAT Ibiza’nın 5. nesli; Volkswagen Grubu’nun yeni MQB A0 modüler platformunda üretilen ilk model olma özelliğine sahip.

Yeni Seat Ibiza motor seçenekleri

Yeni SEAT Ibiza’da farklı alüminyum blok ve silindirlerde benzinli motor seçenekleri bulunuyor. Türkiye’de satışa çıkan motor seçeneklerinden ilki 75 HP güç üreten 3 silindirli 1.0 MPI motor. Bu motor 100 km’de 4.9 litre yakıt tüketiyor.

Yeni Seat Ibiza’da turbo kompresörlü, ara soğutuculu ve direkt enjeksiyonlu 1.0 EcoTSI motor ise 95 HP manuel ve 115 HP DSG versiyonlarıyla satın alınabilecek.
2018 yılının ilk çeyreğinde 1.5 TSI EVO 150 HP benzinli motor seçeneğiyle Türkiye’de olacak olan yeni Ibiza’nın, dizel motor seçeneği olan 1.6 TDI 95 HP ise manuel ve DSG şanzıman alternatiflerine sahip olacak.

Seat Ibiza Türkiye’de

Seat Ibiza’nın yenilikleri

Aracın ön kısmı, üçgen Full LED farlar ve LED gündüz sürüş farlarıyla ailenin daha önce yenilenen modelleriyle aynı görünüme kavuşmuş. Izgarada yer alan amblem de, kaput üzerindeki iki karakteristik çizgi ve krom kasasındaki ufak boşlukla vurgulanıyor.

Aracın arkası tipik Ibiza tasarımına sahip. Aracı tek parça halinde saran arka stop lambalar, arkadaki çıkıntılarla bütünleşerek aerodinamik performansa katkıda bulunuyor. Bagaj ve tamponun net hatları genişlik algısını artırırken, aracı yere yaklaştıran arka reflektörlerle birlikte geniş, yekpare bir görünüme hizmet ediyor.

Yeni Seat Ibiza kokpitinde yenilikler kendini gösteriyor. Artık daha sürücü odaklı…

Yeni İç Mekan Tasarımı

SEAT DNA’sına uygun olarak “Sürücü Odaklı” tasarlanan göstergeler, sürücünün gözlerini yoldan ayırmasını gerektirmeyecek şekilde yüksek konumlandırılıyor. İç mekanda kullanılan kaplamalar, tasarım ögeleri ile 8 inçlik Black Panel dokunmatik ekran arasında bir denge sağlıyor.

Vites kutusu da kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla mümkün olan en yüksek konumda yer alıyor.

Boyutları değişti…

Yeni Ibiza ‘nın boyutları değişti

İç mekanı fark edilir derecede genişletilen yeni SEAT Ibiza’nın ölçüleri 4,059 mm boy, 1,780 mm genişlik ve 1,444 mm yükseklik (FR versiyonda 1,429 mm) şeklinde sıralanıyor. Bir önceki modele kıyasla 87 mm daha geniş ve aynı zamanda 2 mm daha kısa ve 1 mm daha alçak. Bu da onun daha iyi yol tutması anlamına da geliyor.

63 litrelik ekstra hacmiyle 355 litreye çıkarılan bagaj kapasitesi onu sınıfının iddiaıl modellerinden biri haline getirdi.

Dört farklı paket: Reference, Style, FR ve XCellence

  • Yeni SEAT Ibiza, sırasıyla Reference ve Style versiyonlarından başlayarak dört farklı donanım serisiyle satın alınabilecek. İlk etapta Reference ve Style donanımlar satışa çıkarken, FR ve XCellence ise ilerleyen dönemde showroomlarda yerini alacak.
  • FR versiyonu, Ibiza’nın sportif karakterini öne çıkaran arka tamponun her iki yanındaki egzoz çıkışları gibi ayrıntıları barındırıyor.
  • XCellence versiyonundaki krom detaylar ise aracın sofistike ve zarif karakterini pekiştiriyor.
Türkiye’de küçük oto sınıfında yeni haliyle rekabet edecek.

Sürücü destek sistemleri

Yeni SEAT Ibiza’da Reference donanımda 5” Dokunmatik Renkli Ekran, Ön Bölge Asistanı (Front Assist), Hız Sabitleme Sistemi, İkincil Çarpışma Freni, 6 Hava Yastığı, Yorgunluk Tespit Sistemi ve Bluetooth gibi özellikler standart olarak sunuluyor. Style donanımda ise bunlara ek olarak Deri Direksiyon, Otomatik Klima, LED Gündüz Sürüş Farı ve LED Arka Stop Lambaları gibi özellikler ön plana çıkıyor.
Birçok sürücü destek ve güvenlik sistemini standart olarak sunan yeni SEAT Ibiza, EuroNCAP testinden 5 yıldız alarak güvenlik konusunda da başarısını kanıtlamış durumda. Yeni Ibiza’da ayrıca Adaptif Hız Sabitleyici, KESSY Anahtarsız Giriş & Çalıştırma Sistemi ve yeni nesil ön ve arka park sensörlerinin yanı sıra, daha yüksek kaliteye ve çözünürlüğe sahip geri görüş kamerası ile 8 inçlik dokunmatik bir ekran yer alıyor. En iyi teknolojiyi iç mekandaki uyumu bozmadan sunan 8 inçlik fonksiyonel entegre ekran, SEAT Ibiza’da ilk kez kullanılıyor.

Seat Ibiza’nın Türkiye’deki rakipleri:

Küçük Otomobiller Rehberi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.