Seat yeni SUV’unun ismini 146 bin kişiye sordu

Seat’ın yeni SUV’unun ismine markanın sosyal medyadaki kampanyasına katılanlar karar verdi.
Sosyal medya üzerinden yürütülen oylamada 134 ülkeden, 146 bin kişi yeni SUV’un adının Tarraco olması yönünde oy kullandı ve Seat yönetimi de bu yönde karar aldı.
Yeni SUV’un adı bir antik şehirden geliyor. İspanya’nın en önemli şehirlerinden biri olan ve halen Tarragona adıyla yaşayan kentin Roma dönemindeki ismi  Tarraco idi. Bu antik şehrin kalıntıları 2000 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştı.
İspanyol markası Seat, henüz Alman Volkswagen Grubu’na dahil olmadan önce, 1982 yılında modellerine İspanya’daki yer veya şehir isimlerini vermeye başlamıştı. Bugüne kadar toplamda 14 modeline İspanyol yerleşim yerleri adını vermiş olan markanın bu modelleri şunlar oldu:
Ronda, Ibiza, Malaga, Marbella, Toledo, Inca, Alhambra, Cordoba, Arosa, Leon, Altea ve listeye en son eklenen iki model olan Ateca ve Arona olmuştu. Son olarak ise Tarraco İspanya haritasını andıran model isimleri arasına eklendi.
Seat Tarraco büyük SUV segmentine ekonomik ve atletik çözüm sunmayı hedefliyor. Platform kardeşi Skoda Kodiaq ile MQB platformunda üretiliyor. Tarraco kamuflajlı şekilde testlerine devam ediyor olsa da bir kaç detayı ile kardeşi Kodiaq’tan biraz daha kaslı gibi duruyor. C sütunu ve sonrasındaki farklılık ve motor kaputundaki yükseltiler kamuflajlı olduğu halde bile fark edilebilecek düzeyde.
Seat detayları bizimle henüz paylaşmamış olsa dahi şu bilgilere sahibiz. 7 koltuklu Tarraco kardeşi Kodiaq’tan 40 litre daha geniş bir iç hacime sahip olacak. Avrupa dizelden uzaklaşmaya başlamış olsa da Tarraco için 2 litre dizel seçeneği olacak. 2.0 TDI motor için iki farklı güç seçeneği olan 148 hp ve 187 hp tercih edilebilecek. Her iki motor seçeneği dört çeker olarak gelirken 148 hp manuel ve DSG, 187 hp ise sadece DSG olarak satışa sunulacak.
Seat’ın bağımsız markası Cupra Ateca için 300 hp ve Skoda Kodiaq için 237 hp güç üreten seçenekleri sunduğunu düşünürsek Tarraco için gelecekte daha güçlü motor seçenekleri ile donatılması bizi şaşırtmayacak.
Yollara çıkış tarihi olarak bu yılın son çeyreği gösterilen aracın Türkiye’ye gelişi ise 2019 yılı ikinci yarısında olacak.

 

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.