Distribütörler: Seramik kaplama soruşturması çok az bayinin işi

Ağustos ortasında başlayan ÖTV matrah düzenlemesiyle otomobil hayaline yaklaşan tüketicilerin önüne “yokluk” çıkmıştı. Bu nedenle ağustos ayında beklenen yüksek satışlar yerine, geçen yıl ile aynı seviyelerde (55 binlerde) bir pazar açıklandı. Bu arada otomobil yokluğunda bazı otomobil bayileri için Maliye Bakanlığı tarafından açılan soruşturmalar da devam ediyor. “Seramik kaplama” soruşturması, ana firmaları da rahatsız ediyor.

seramik-kaplama-soruşturması

 

Satılan aracın toplam fiyatının “bir kısmının faturasız alınması”, “20-30 bin liralık seramik kaplamalar” gibi gerekçelerle başlayan soruşturmalar sürüyor. Konuyu ODD Başkanı Ali Bilaloğlu’na da sorduk.

Doğuş Otomotiv AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su da olan Bilaloğlu, “Maliye Bakanlığı’nın bu araştırmasını ayakta alkışlıyoruz. Bu tür uygulamalar çok az sayıda bayi-perakende tarafından yapılıyor olsa da durdurulması lazım. Otomotiv sektörü yasalarla çok sıkı denetlenen bir sektör. Çok az sayıda bayinin yaptığı bu tür işler sektörü zan altında bırakıyor. Biz distribütör firmalar olarak herhangi bir müdahalede bulunamayız bayilere. Rekabet Kanunu gereği yasak bu. Fiyatı bile tavsiye edilen anahtar teslim fiyat diye belirtebiliyoruz. Onlar kaça isterse satabiliyor.

Markalar müdahale edemiyor yasa gereği bayilere. Ama yasa dışına çıkan bayilere karşı sözleşmelerde çok keskin hükümler var. Kanunsuz iş yaptığı kanıtlanan bayinin bayiliği hemen bitirilebiliyor.

Çok az sayıda bayinin karıştığı bu kanunsuzluk sektörü de çok rahatsız ediyor.”

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.