Sınır tanımayan araç Porsche 911 Dakar

Porsche, Los Angeles Otomobil Fuarı’nda ezber bozdu. 2500 adetle sınırlı 911 konseptinde neredeyse hiçbir sınır olmadığını gösterdi. Porsche 911Dakar için dört tekerlekten çekişin doğuşunu hatırlatan 1984 Paris-Dakar Rallisinde zaferler imza atan Rally Desing Paketiliyle satışa sunuldu.

Rally Desing Paketinin merkezinde, Beyaz/Metalik Enzian Mavisi renkte iki tonlu boya kaplaması yer alıyor. Porsche, çift renkli boya ve dekoratif folyo kombinasyonunu seri üretimde ilk defa kullandı.

Kullanıcılar aracın yan tarafına yazılmak üzere 0 ile 999 arasında kendine özel bir yarış numarası da seçebiliyor.

1984 Paris-Dakar Rallisi’nin kazanan aracını temel alan Rally Design Paketinde, kırmızı ve altın renkli ralli şeritlerine ek olarak, kapılarda “Roughroads” (Zorlu Yollar) yazısı yer alıyor.

Beyaza boyanmış jantlar ve kırmızı stop lambası şeridi, ayırt edici görünümü tamamlıyor. İç mekânda genişletilmiş Race-Tex ve deri detayların yanı sıra Köpek Balığı Mavisi renkte emniyet kemerleri yer alıyor. 

Porsche 911 Dakar’da, spor süspansiyonlu bir 911 Carrera ile karşılaştırıldığında yerden 50 milimetre daha yüksek. Ayrıca yeni süspansiyon kaldırma sistemi ile araç 30 milimetre daha yükseltilebiliyor.

Otomobilin üç litrelik çift turbolu altı silindirlik motoru 480 PS (353 kW) güç ve 570 Newtonmetre maksimum tork sunuyor. Yeni spor otomobil, 100 km/sa hıza 3,4 saniyede ulaşırken arazi lastikleri nedeniyle azami hızı 240 km/sa ile sınırlandırılmış. 

911 Dakar’ın kumda ve en zorlu zeminlerde Nürburgring Nordschleife’de olduğu kadar dinamik olmasını sağlıyor. Direksiyon simidindeki döner düğme kullanılarak seçilebilen iki yeni sürüş modu da maksimum arazi performansı sağlıyor.

911, zorlu arazilerde ve kumda maksimum çekiş için tasarlanmış. Ralli modu, engebeli yüzeyler için ideal bir sürüş sağlarken, arazi modunda otomobili en yüksek konuma getiriyor.

İki yeni sürüş modu da yumuşak zeminlerde hızlanma sağlayan ve yaklaşık yüzde 20 tekerlek kaymasına izin veren yeni ralli kalkış kontrolü sunuyor.

911 Dakar’ın yeni geliştirilen, CFRP’den yapılmış sabit hafif arka spoiler ve 911 GT3’ten alınan çarpıcı hava çıkışlarına sahip CFRP ön bagaj bölmesi kapağı yer alıyor.

911 Dakar’ın tavanında, isteğe bağlı olarak bir portbagaj ve 12 voltluk güç çıkışı yer alıyor. Portbagaj, 42 kilogram kapasitesiyle yakıt, su bidonları, kürekler ve çekiş halatları gibi ralli ekipmanlarını taşımak için ideal. 911 Dakar için opsiyonel olarak alınabilen bir çatı çadırı da sunuluyor.

Hafif cam ve hafif akü, ağırlığı daha da azaltarak otomobilin 1.605 kg ağırlığın altında kalmasını sağlıyor. Bu sayede otomobil, PDK donanımlı 911 Carrera 4 GTS modelinden sadece 10 kg daha ağır. 

911 Dakar için metalik dış kaplama olarak da özel sunulan Gölge Yeşili dekoratif dikişli standart Race-Tex yüzeyler. Emniyet çubuğu, altı noktalı emniyet kemerleri ve yangın söndürücü içeren Rally Sport Paketi, opsiyonel olarak alınabiliyor. 

911 Dakar müşterileri, araca uygun Porsche Tasarımı Kronograf 1 -911 Dakar veya Kronograf 1- 911 Dakar Rally Design Edition’ı özel olarak sipariş edebiliyor. Bu özel tasarım, gövdesi özellikle çizilmeye karşı dayanıklı ve hafif titanyum karbürden yapılan ilk kronograf olma özelliğini taşıyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.