Şirketlere 2. el otomobil satışında 6 aylık sınırlama

İkinci el otomobil alım satımına yeni düzenleme geliyor. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kayseri’de Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, yeni düzenlemeye ilişkin ilk resmi duyuruyu yaptı.

Muş, şirketlerin, galerilerin ve araç kiralama firmalarının (rent a car) satın aldıkları sıfır araçların hemen satışa çıkarılmasına sınarlama getirme düzenlemesi yapacaklarını ifade etti.

Bakan Muş, “Bir bakıyorsunuz sıfır ikinci el araç ilanları var. Dolayısıyla yeni araç alınıyor ve üzerine daha büyük rakam konularak satılıyor. Otomobil fiyatlarında birbirini tetikleyen durum söz konusu. Yönetmeliği hazırladık. İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rent a car firmaları için; 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına kısıtlama getiriyoruz” dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kayseri’de konuştu.

Sıfır km ikinci el pazarı ne olacak?

Muş, ikinci el otoda fiyatları yönlendirenlere karşı soruşturmaların açıldığını hatırlatırken, “Gerçek anlamda ihtiyacı olanlar alsın. Gerçek anlamda ikinci el olacaktır böylece. Şirketlerde ortak fiyat belirleme veya piyasayı maniple gibi konular varsa; o Rekabet Kurulu’nun görev alanı ve zaten soruşturma açtı, inceliyor. Varsa yanlışlık gereğini yapar yoksa kapatır” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Bakan Muş, “Yönetmelik yayınlandıktan sonra vatandaşın birinci elde daha fazla erişime ulaşacağını düşünüyoruz. İkinci el sıfır diye bir ilanla karşı karşıya kalmayacağız” değrelendirmesini yaptı.

4 şirket rekabet soruşturmasında

Hatırlanacağı gibi iki gün önce çevrim içi platformlar üzerinden ikinci el binek araç alım, satımında faaliyet gösteren 4 şirketin; çeşitli uygulamalar ile Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma; Uyumlu Eylem ve Kararlar” başlıklı maddesini ihlal ettikleri iddiası üzerine yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlanmıştı.
Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri toplantıda müzakere eden Rekabet Kurulu; bulguları ciddi ve yeterli bularak Arabam Com, Vava Cars Turkey, Araba Sepeti ve Letgo Mobil hakkında soruşturma açılması kararını vermişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.