Skandal Porsche’yi de kapsadı

Alman otomobil devi Volkswagen’de ortaya çıkan egzoz gazı skandalının lüks spor otomobil denince ilk akla gelen markalardan olan Porsche’yi de kapsama alanına aldığı iddia edildi.

Alman basınının Amerika Çevre Koruma Dairesi’ni (EPA) kaynak göstererek yayınladığı haberlere bakıldığında, Porsche’nin de kullandığı 3.0 litre hacimli dizel motorlar da manipülasyondan etkilendi.
Emisyon skandalının bugüne kadar EA189 kodlu Euro5 dizel motorlarda olduğu ortaya çıkmıştı.

Amerikan Çevre Koruma Dairesi verilerine göre VW, Audi ve Porsche markalarının 2014-2016 arası 3 litre dizel motorlu modellerinde gerçekleştirilen testlerde, sözkonusu motorlarda olması gereken değerlerin 9 katı yüksek NOx değerleri görüldü.
Haberlerde manipülasyondan etkilendiği belirtilen 3 litre motorların VW Touareg (2014), Porsche Cayenne (2015) ile Audi’nin A6 Quattro, A7 Quattro, A8, A8L ve Q5 (2016) modelleri olduğu kaydedildi.

3 litre dizel motorlarda ABD’de 10 bin aracın etkilendiği tahmin edilirken, dünya genelinde ne kadar otomobilin skandaldan etkilendiği konusu şimdilik netlik kazanmadı.

Türkiye’de vergiler nedeniyle 3.0 litre motorlara sahip VW Grup araçları az sayıda olur öngörüsü şimdiden yapılabilir.

Bu durumda Türkiye’deki tüm Porsche Cayenne, VW Touareg ve Audi A6 ve Q7 3.0 lt TDi motora sahip modeller emisyon ve yakıt açmazında.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.