Skoda CEO’su Klaus Zellmer: Türkler olmasa Superb Sedan bitmişti

Geçtiğimiz hafta yeni Skoda Superb basın test sürüşü için Çekya’ya gittim. Prag Hava Limanı’nda teslim aldığımız yeni Superb ile, 1918 yılında Mustafa Kemal’in de tedavi için 1 ay kaldığı Karlsbad veya bugünkü adıyla Karlovy Vory kentine yol aldık.

Sürüş izlenimlerim öncesinde belirtmeliyim ki, Skoda Başkanı Klaus Zellmer akşam yemeğinde Alman ve Avusturyalı gazetecilerle bize ev sahipliği yaptı ve yemekte sorularımızı cevapladı.

Türkiye’de D segmentinde patronluğunu ilan eden Superp Sedan, Türkiye’ye gelmeden, aracı görmeyenlerden 5.100 müşteri adayına ulaştı.

İlk soru Superb severlerden geldi: Cam tavan meselesi

Önce yeni Süperb Sedan’da neden panoramik cam tavan olmadığını konuştuk. Cam tavan; aerodinamik nedenlere kurban gitmiş. Aracın rüzgar sürtünme katsayısını en düşük değere indirecek bir tasarıma ve daha düşük ağırlığa ulaşmak için kullanılmamış.

Başkanı Klaus Zellmer, yeni Superb için tek adres Türkiye dedi.

 

Türkiye satışları olmasa Superb Sedan kalır mıydı?

Bir başka sorumuz ise Superb satışlarında Türkiye’nin en büyük pazar olduğu gerçeğinden yola çıktı. Türkiye’de bu kadar Superb satılmasa, 4. Neslinde sedan versiyonu yine de üretir miydiniz?

Zellmer, açıkça ve anında yanıt verdi: ¨Türkiye satışlarımız olmasa Superb Sedan üretmezdik

  • 3. Nesil Superb’in Türkiye’de 55 bin adetlik satışı, 4. Jenersyonda sedan tasarıma devam etmek için yeterli motivasyonu sağlamış.
  • Yıllarca bu segmentte lider olan VW Passat’ın yerini alıp, D segmentinin en çok satan modeli olmayı başarması da model ömrüne katkıda bulunmuş.
  • Skoda Superb haziran başı itibariyle satışta. Mayısta başlayan ön siparişe açıldığında 5.100 aday alıcı ortaya çıkmış.
  • Yıl sonuna kadar 12-15 bin adetlik satışı gözüne kestirmiş. 2025 ile birlikte yıllık satış beklentisi  20-30 bin adetler.
Skoda Superb satışlarında Türkiye en büyük pazar.

 

VW Grubu’nun Slovakya fabrikasında Passat ile birlikte üretilmeye başlandı.

Yeni Superb üretim kapasitesi 30 bini sedan, 70 bini Combi gövdeli olmak üzere yılda 100 bin adet olarak planlandı.

Toplam Sedan üretiminin yüzde 50’sini Türkiye alacak. Türkiye, Kodiaq gibi Avrupa’nın da tuttuğu modellerde markanın büyük pazarı değil ama Superb’e gelince iş değişiyor.

Türk otomobilseverler Superb’i çok seviyor ve şoförlü kullanım şeklinde de tercih ediyorlar. Bu nedenle yıolın son 7 ayında 12-15 bin satmayı planlıyor. Bu nedenle ilk lansman fiyatında 2 milyon liranın altında bir başlangıç fiyatı da açıklandı. Kampanya haziran sonuna kadar devam edecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.