Skoda kilometre taşlarından biri Felicia 25 yaşında

Skoda markasının Volkswagen şemsiyesi altında geliştirilen ilk modeli 1994 yılında Felicia oldu. 2001 yılına gelene kadar 1.4 milyon Skoda Felicia yola çıktı. Doğu Blokundan kalma Favorit modeli ile Alman teknolojisinden fazlasıyla nasibini almış Fabia ve Octavia modelleri arasında köprü bir Skoda idi kendisi. Türkiye’de Yüce Auto 1995 yılında bu modeli satışa sunmaya başlamıştı.

Felicia üretimi 17 Ekim 1994’te Mladá Boleslav’da başladı: 25 yıl önce. Şirket 1991’de Volkswagen Grubuna katılmadan önce Favorit, Forman ve Pick-up ile sahada idi. Felicia, VW çatısının kanıtı olarak yola çıktı. Hatchback, Combi, Pick-up, Vanplus ve Fun model çeşitleri, fiyat-performans denkleminde öne çıktı.

Üretim 50 prototip ile başladı. Skoda üretimin ilk haftasında üç yeni Felicia modelini Çek ulusal bayrağının renkleri ile boyayarak sahneye çıkardı. Prag Belediye Başkanı, Vltava’dan gelen suyla onları Charles Köprüsü’nde vaftiz etti!

Skoda, model adını seçmek için çok düşünmüştü: 1950’lerin sonlarında ikonik dönüştürülebilir anlamına gelen, Latince şans kelimesinden türeyen  Felicitas dan türetildi.

Beş kapılı hatchback, FAVORİT’ten 40 milimetre daha uzun ve 15 milimetre daha büyüktü; bagaj hacmi 21 litre arttı. Skoda Felicia serisindeki temel motor, 1289 cm3 hacimli, dört silindirli bir benzin motoru idi. 40 kW (54 hp) veya 50 kW (68 hp) güç sağlıyordu. 1995 yılında seriye 55 kW (75 hp) 1.6 MPI motor ve 1,9 litre 47 kW (64 hp) dizel motor eklendi.

Felicia ile Skoda ABS, dört hava yastığı, klima, hidrolik direksiyon, yüksekliği ayarlanabilir ve ısıtmalı ön koltuklar, yüksek kaliteli deri koltuk kılıfları gibi çok sayıda modern donanım seçeneği sundu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.