Skoda Kodiaq 1.6 dizelle gelmeyecek

VW-Golf-GTI

Satışlarını yeni Süperb ve kompakt sınıf üstü Octavia sayesinde hızla artıran Skoda’nın, SUV atağındaki en önemli adımı Kodiaq, yollara çıkmaya hazır.

Markanın gerek yeni pazarlara gerekse de daha geniş müşteri kitlesine ulaşmasında önemli bir rol oynayacak Kodiaq, 2017 yılı mart ayında Türkiye’de de satılmaya başlanabilecek. Skoda için yeni bir dönemi başlatma iddiasındaki Kodiaq’ın Türkiye’ye gelecek motor seçenekleri belli oldu.

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, Kodiaq’ın, her anlamda farklı bir ürün olduğuna dikkat çekerken, marka açısından gerek Türkiye gerekse de dünya pazarlarında yeni bir sayfa açacağını belirtti.

İlk kez Paris Fuarı'nda gösterilen Kodiaq için yola çıkış zamanı geliyor
İlk kez Paris Fuarı’nda gösterilen Kodiaq için yola çıkış zamanı geliyor

Skoda Kodiaq Türkiye’de hangi motorlarla satılacak?

Senyücel, “Aracı Türkiye’de farklı güçlerdeki 1.4 lt TSI benzinli ve 2.0 lt TDI dizel motorlarla sunmayı planlıyoruz.

Ancak Türkiye’deki kesin pazara sunulma tarihini, yakın bir zamanda paylaşacağız” diye konuştu.

skoda-kodiaq-2017-800-03

SUV sınıfına Skoda adım atıyor

Markanın, daha önce hiç yer almadığı büyük boyutlu SUV segmentine girişi anlamına gelen Skoda Kodiaq, tamamen farklı bir müşteri kitlesine hitap edecek. 

Zarif çizgilere, sportif detaylara ve güçlü bir dış görünüme sahip olan Kodiaq, keskin hatlarının yanı sıra yüksek omuz çizgisiyle fark yaratıyor.

Geniş, üç boyutlu radyatör ızgarası ve ızgarayla bütünlük sağlayan, Çek kristal işçiliğinden esinlenilen detaylara sahip ince farları,Skoda Kodiaq’ı tamamen benzersiz yapan unsurlar arasında.

skoda-kodiaq-2017-800-46Skoda Kodiaq, standart olarak halojen farlarla sunulurken, istenirse yeni tamamen LED teknolojili farlar ile de satın alınabilecek. LED farlar, günışığına yakın bir parlaklık sunarken, karşıdan gelen sürücüleri rahatsız etmeyecek nitelikte. Ayrıca dayanıklılık süresi de, neredeyse aracın ömrüyle eşit.

Adaptif Ön Far sistemi ise, ön kameradan aldığı bilgilerle farların farklı yol ve hava koşullarında, parlaklığı ve şiddetini otomatik olarak ayarlamasını sağlıyor.

Bununla birlikte farlarda kullanılan kristal görünümlü detaylar, aynı şekilde arka stop lambalarının da karakteristiği durumunda. Aracın dış yüzeylerindeki derin çizgiler ise, tam bir ışık-gölge oyunu sergilemekte. Köşeli hatlara sahip çamurluklar, Skoda’nın SUV tasarım dilinin en önemli unsurlarından biri olarak dikkati çekiyor. Arka stop lambalarında LED aydınlatmalar bulunurken, markanın geleneksel “C” şeklindeki “imzası”, bu modelde de yerini alıyor.

Dördü opak olmak üzere 14 farklı renk seçeneğiyle sunulacak Skoda Kodiaq, “Active”, “Ambition” ve “Style” donanım paketlerine sahip olacak.

skoda-kodiaq-2017-800-3f

Skoda Kodiaq’ın ölçüleri

Kodiaq’a yandan bakıldığında, uzun aks aralığı, iç mekanındaki genişlik konusunda ipuçları veriyor. 4.697 mm uzunluğa, 1.822 mm genişliğe ve 1.676 mm yüksekliğe sahip aracın aks aralığı ise 2.791 mm.

Skoda Octavia’dan sadece 38 mm daha uzun olmasına karşın, segmentinin en fazla kabin genişliğine sahip modeli olan Kodiaq’ın 104 mm’lik arka diz mesafesiyle, sınıf ortalamasının da üzerinde bir alan ve dolayısıyla rahatlık sunuyor.

Sınıfının en büyük ve pratik bagaj hacmini sunan Kodiaq, böylelikle iddiasını daha ileriye taşıyor. 5 kişilik seçenekte 720 lt’lik bagaj hacmi, arka koltuklar katlandığında 2065 lt’ye çıkıyor. 7 koltuklu versiyonda bu değer, koltuklar yatırılmışken 630 litre, üçüncü sıra koltuklar dik konumdayken de 270 litre olmakta. 

Elektrikli olarak da kontrol edilebilen bagaj kapağı, ister sanal pedal istenirse de kabindeki bir düğmeyle açılabiliyor. Arka koltukların sırtlıkları, bagajda bulunan düğmeler sayesinde kendiliğinden zahmetsizce katlanabiliyor.

Kodiaq, iri SUV'lardan biri olacak.
Kodiaq, iri SUV’lardan biri olacak.

Akıllı sistemler

Özellikle orta konsolda yer alan büyük multimedya ekranı, ön paneli, sürücü ve yolcu arasında iki eşit bölüme ayırıyor.

skoda-kodiaq-2017-800-3bSkoda Kodiaq ’ta, ısıtmalı direksiyon simidi, arka koltuklarda bağımsız ısı ayarı yapılmasına olanak tanıyan opsiyonel üç bölgeli klima ve yine isteğe bağlı alınabilen ısıtmalı/soğutmalı ön koltuklar gibi üst düzey donanımlara ulaşmak mümkün.

Ayrıca aracın arka koltukları, 18 cm ileri-geri hareket ettirilebildiği gibi, sırtlıkları yatırılabiliyor.

Skoda’nın “Simply Clever” olarak adlandırdığı hayatı kolaylaştıran pratik fikirler de, Kodiaq’ın vazgeçilmezlerinden. Ön kapı içlerinde yer alan şemsiyeler, depo kapağındaki buz kazıyıcı, bagajda bulunan çıkarılabilir el feneri gibi özelliklerin yanı sıra kapılar açıldığında kenar kısımlarını korumak için otomatik ortaya çıkan plastik parçalar, can sıkıcı çarpmaların önüne geçiyor.

skoda-kodiaq-2017-800-38Arka koltuk kafalıklarında isteğe bağlı sunulan ve uçaklardakine benzeyen çıkıntılarsa, uzun yolculuklarda dinlenmek, hatta uyumak isteyenler için düşünülmüş pratik Skoda buluşlarından biri olarak göze çarpıyor. Uyku paketi olarak nitelenebilecek bu sette, iki de katlanmış battaniye bulunuyor.

Ayrıca ön koltukların sırtlığında iki adet açılabilen masa gibi detaylar da talep edildiği takdirde sipariş edilebiliyor.

Kodiaq, 30’dan fazla “Simply Clever” özelliği sunuyor.

Skoda Kodiaq'ın dokunmatik ekranı
Skoda Kodiaq’ın dokunmatik ekranı

Teknolojik donanımlarla yüklü

skoda-kodiaq-2017-800-39Kodiaq, gerek eğlence gerekse de güvenlik sistemleriyle en son teknolojiyi üzerinde taşıyor. 6.5 inç’lik multimedya ekranının standart donanımda olduğu Kodiaq’ta, sistem “Bluetooth” ve “Skoda SmartLink” aracılığıyla akıllı telefonlarla bağlantı kurabiliyor.

SmartLink sistemi, Apple CarPlay, Android Auto ve MirrorLink sistemleriyle de destekleniyor. Yüksek çözünürlüklü 8.0 inç dokunmatik ekran ise üst donanım paketlerinde sunuluyor.

skoda-kodiaq-2017-800-4bKodiaq, geniş sürücü destek sistemleriyle de dikkat çekiyor. “Çevre Kamerası”, aracın önü, arkası ve aynalarında yer alan kameralar sayesinde, gerçek zamanlı ve Kodiaq’ın yukarıdan 360 derecelik görüntüsünü ekrana yansıtıyor. Böylece sürücü, aracın etrafında neler olduğunu rahatça görebiliyor.

“Şehir İçi Acil Frenleme” özelliğini içeren “Ön Bölge Asistanı”, radarları kullanarak önde tehlike yaratabilecek yayaları ve diğer araçları algılıyor. Gerektiğinde sürücüyü uyaran sistem, aynı zamanda kısmi veya tam olarak otomatik fren de yapabiliyor.

“Adaptif Hız Sabitleyici”, “Şerit Takip Asistanı”, “Kör Nokta Algılama” ve geri manevralarda etrafındaki araçları kontrol eden “Arka Trafik Uyarı” sistemi gibi birçok özellikle de Kodiaq’ın teknolojik donanımları arasında.

Beş farklı motor seçeneği

Skoda Kodiaq modelinde ikisi dizel, 1.4 lt ile 2.0 lt arasında hacimlere sahip 5 farklı motor seçeneği bulunuyor. Tüm motorlar, Stop-Start’ın yanı sıra “fren enerjisi geri kazanım” sistemi ve yüksek güce karşılık düşük tüketim sunan verimli termal yönetim özelliğine sahip.

2.0 lt TDI dizel motorlar 150 HP (340 Nm tork) ve 190 HP (400 Nm tork) üreten seçeneklere sahip.

Benzinli motorlar arasında da iki adet 1.4 lt TSI ve bir de 2.0 lt TSI seçeneği bulunuyor. Giriş modelinde, 125 HP ve 200 Nm torka sahip 1.4 lt TSI motor bulunuyor. Daha fazla güç isteyenler içinse 1.4 lt TSI motor, 150 HP güç, 250 Nm tork ve “Aktif Silindir Teknolojisi”yle sunuluyor. Benzinli motor gamının en üstündeyse 2.0 lt TSI ünite yer alıyor. 180 HP’lik motorun tork değeri 320 Nm.

Kodiaq ile zorlu yol koşullarında üst seviyede sürüş keyfi arayanlar için yeni nesil akıllı 4×4 çekiş sistemi sunuluyor.

skoda-kodiaq-2017-800-32

Dileyen müşteriler 1,4 TSI 150 PS benzinli motor veya motor gamının en güçlü versiyonu olan 2,0 TDI 190 PS dizel motor seçeneği ile bu özelliğe hem de DSG otomatik şanzıman seçeneği ile sahip olabilecekler.

Skoda Kodiaq, motor seçeneklerine göre 6 ileri manuel veya 6-7 ileri DSG şanzımanı tercih edilebiliyor. 1,4 TSI 150 PS motor seçenekleri ile sunulan 6 ileri DSG otomatik şanzıman markanın birçok modelinde başarıyla yer alan bir ünite iken, 2,0 TDI dizel motorlarla sunulan yeni nesil DQ500 7 ileri DSG otomatik şanzıman seçeneği geliştirilmiş tepkime ve yüksek tork çevirme özelliği ile dikkat çekiyor.

Bir SUV olmasına karşın Kodiaq, keyifli sürüş özellikleriyle de öne çıkıyor. Adaptif Dinamik Şasi Kontrolü’nün isteğe bağlı olarak alınabildiği Kodiaq’ta, sürücü, “Konfor”, “Normal” ve “Spor” sürüş ayarlarından birini tercih edebiliyor.

 

Önceki İçerikGenel Müdürle Test: Peugeot 3008 SUV
Sonraki İçerikFiat Egea Station Wagon dizel otomatik Türkiye’de satışa çıktı
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz