Skoda Kodiaq’ın en agresif modeli yola hazırlanıyor

Skoda Kodiaq modeli yeni performanslı RS versiyonu ile sınıfının rekorunu kırmayı başardı. Almanya’nın dünyaca ünlü ve zorlu yarış pisti Nürburgring’te en hızlı tur geçildi. Skoda’nın “ilk performanslı SUV modeli” Kodiaq RS, Almanya’nın önemli yarış pilotları arasında yer alan Sabine Schmitz’le 7 kişilik SUV’lar arasında rekora imza attı.

Markanın sportif genlere sahip model ve versiyonlarının taşıdığı “RS” (Rally Sport) harflerine kavuşan Kodiaq; Nürburgring pistinin yaklaşık 21 km’lik Nordschleife bölümünü 9 dakika 29.84 saniyelik tur zamanıyla tamamlamayı başardı.

Kodiaq RS’i teste çıkaran Sabina Schmitz, 24 saatlik dayanıklılık testlerini iki kez kazanan tek kadın pilot

Bugüne kadar 24 saatlik dayanıklılık yarışlarını iki kez kazanan ilk kadın pilot olan Sabine Schmitz, yine bu pistte bugüne kadar 30 bine yakın tur atmış bir sürücü. Skoda Kodiaq RS’i pistte kullanmanın çok zevkli olduğunu belirten Sabine Schmitz, “Skoda, Kodiaq RS’te, tüm potansiyelini kullanmış. Gelecekte de düzenli olarak Kodiaq RS’le bu pistte turlamayı hayal ediyorum” ifadesini kullandı.

Kodiaq RS

Tanıtım öncesi kendini kanıtladı

Duygusallık, dinamizm ve tutkuyu “RS” kısaltmasıyla bir arada toplayan Kodiaq; böylelikle dünya tanıtımı öncesinde, dünyanın en zorlu yarış pistinde de kendisini gösterebileceğini kanıtlamış oldu. Kodiaq serisi içinde sadece “RS”te kullanılan 2.0 lt BiTDI dizel motor, 239 PS güce sahip. Düşük devirlerde bile olağanüstü tepki verebilen bu motor, “Dynamic Sound Boost” (Dinamik Ses Yükseltici) sayesinde de gücünü “görünür” kılmayı başarıyor. Sürüş Modu Seçicisi ve geliştirilmiş direksiyon ile birlikte görev yapan uyarlanabilir “Dinamik Şasi Kontrolü” (DCC), dört tekerlekten çekiş sistemi gibi donanımlara sahip araç, henüz resmi tanıtımı yapılmadığı için Nordschleife’de kamuflajlı olarak boy gösterdi.

Kodiaq RS

Skoda Auto; son yıllarda ciddi bir büyüme sergiliyor. Güçlü otomobillerle bu büyümeyi perçinlemeyi hedefliyor. 2014, 2015, 2016 ve 2017’de bir takvim yılı içerisinde 1 milyondan fazla araç satan Skoda tarihinde bir rekor kırdı. 2016 yılında Skoda, 20 milyonuncu aracını üretti. 100 yılı aşkın geçmişiyle dünyanın en eski otomobil üreticileri arasında yer alan Skoda, 1895’te üretimine önce bisiklet ve motosikletle başladı. Skoda, 16 Nisan 1991 tarihinden itibaren bir Volkswagen Group markası olarak pazarda yer alıyor. Marka, bugün dünya çapında 7 farklı modelin üretim ve satışını gerçekleştiriyor: Citigo, Fabia, Rapid, Octavia, Karoq, Superb ve Kodiaq.

Eski modellere yoğun ilgi

Leave A Reply

Your email address will not be published.