Skoda Superb makyajlandı, artık farlarıyla konuşacak

Skoda’nın orta sınıftaki güçlü temsilcisi dört kapılı sedan modeli Superb güncellendi. Değişim için sosyal medya farklı tartışmalara konu olmaya başladı.

Superb facelift operasyonunda ana hatlar korunurken; yeni LED Matrix farlar, yeni sürücü destek sistemleri gibi yenilikler aracın kapsama alanına dahil edilmiş.

Çek otomobil üreticisi, özellikle yoldaki kullanıcıların uzun farlar açıkken bile göz kamaştırmasını önleyebilen yeni far teknolojisi ile gurur duyuyor. Bu sistem, trafiği algılayan ve ışık huzmesi içindeki ayrı bölümleri kapatan ön cama monte edilmiş bir kamerayla kombine çalışıyor.

Aydınlatma ünitelerinin içinde ‘Skoda Crystal Lighting’ yazısı bulunuyor ve farklı sürüş senaryoları ve hava koşulları için farklı aydınlatma modları sunuyor.

Kısa ve uzun farlar için bir LED modülü, üç farklı LED uzun huzme bölümü, statik bir LED viraj lambası; bu sistemde yükü omuzlayan bileşenler olarak sıralanıyor. Ayrıca göstergeler, aracın durumunu gösteren işaretler için de bir şerit LED kullanılıyor.

Doğal olarak, değişenler sadece ışıklar mı sorusu akla geliyor. 2020 Superb tamponu yeniden tasarlanmış ve sedanın uzunluğu 8 mm artmış. Steyşın versiyonda artış 6 mm. Sıradan gözler farketmeyebilir ama daha sade bir ön görünüm elde edilmiş.

Diğer değişiklikler arasında, ön tamponun biraz altına çekilen çift çıtalı yeni ızgara sayılabilir. Yine far tasarımı daraltılmış.

Arka kısımda bagaj kapağından geçen yatay bir krom kaplama söz konusu ve daha önceden bilinen yeni ‘Skoda’ yazısı yenilikler arasında. Ayrıca, kapılar açıldığında yere ‘Skoda’ yazısını yansıtan spotlar yenilikler arasında.

Yeni dış görünüşü tamamlayan 18 ve 19 inç alaşım jantlar ise Crystal Black ve Race Blue özelleştirme seçeneklerine eklendi.

Skoda Superb’in içi, gösterge paneli ve kapıdaki açma kapama tuşlarının krom kaplamaları; Ambition ve Style seviyelerindeki yeni koltuk kılıfları ile şimdi daha zarif olarak tanımlanabilir.

Makyajlı Superb ayrıca orta konsol ve gösterge tablosu için yeni dekoratif kaplamalar ile birlikte geliyor.

Ayrıca deri ve Alcantara koltuklarda ve kapılardaki kol dayama yerlerinde renkli kontrast dikişler dikkat çekici.

Bu arada, altlardaki saklama bölmeleri ışıkları yanıyor ve KESSY GO start tuşu da standart donanıma eklenmiş.

Uzun huzmeli Matrix far teknolojisinin yanı sıra; güncellenmiş Superb ayrıca kestirilebilir Yaya Korumasına Sahip Ön Yardım Sisteminin en yeni sürümüne ve ek asistanlara sahip oldu.

Örneğin, araç elektronik beyni ön cama monte kameradan gelen görüntüleri, uydu navigasyon sisteminden gelen verilerle birleştiriyor; “virajları ve hız sınırlamalarını tespit ederek otomatik olarak aracın hızını ayarlıyor.”

Diğer bir zeki teknoloji parçası, acil durumlarda aracı otomatik olarak yolun kenarına yönlendiren; gerekirse tam olarak durmasını sağlayan yeni Acil Yardım işlevi.

İkinci olaraksa, 20 metreye kadar algılayan Kör Nokta Uyarısının menzili 70 metreye çıkmış. Bu iyi mi bilemedik çünkü sürekli yan aynada ışık yanıyor olacak.

Öngörülebilir Yaya Korumasına Sahip Ön Yardım’a gelince; bu sistem potansiyel bir çarpışma tespit ettiğinde ve sizi yavaşlatmak için hafifçe frene bastığında; ekstradan görsel bir uyarıyla sizi dikkate davet ediyor.

Son olarak, arka aks süspansiyonunda stabiliteyi arttırdığı söylenen yeni elektro-mekanik fren güçlendirici ve aerodinamik kapaklar var.

2020 Superb, Yeni güvenlik özelliklerinin yanı sıra, çok sayıda pratik çözümler de getirecek. Endüktif şarj ile kablosuz bağlantı mümkün olacak.

Hayalet gösterge olarak da adlandırılan Sanal Kokpit gösterge grubu, isteğe bağlı satın alınabilecek opsiyon oldu. Sanal kokpitte navigasyon fonksiyonu da bulunan üç farklı bilgi-eğlence sistemi birleştirildi.

Suberp motor seçeneklerinde neler var derseniz:

Plug-in hibrid versiyonun yanı sıra, Superb tümü Euro 6d-TEMP emisyon standardını karşılayan altı motor seçeneği ile satılacak.

88 kW (120 PS) üreten 1,6 TDI standart olarak 7 hızlı DSG ile donatılmış.

En yeni EVO neslinin ilk TDI (dizel) ünitesi 110 kW (150 PS) sağlayan 2.0 TDI; 6 vitesli bir manuel şanzıman veya 7 vitesli bir DSG ile satın alınabilecek. Türkiye’ye gelme ihtimali çok zayıf bu motor seçeneğinin.

190 PS gücündeki 2.0 serisi TDI dizel motorun üst kısmı standart olarak 7 vitesli bir DSG ile birlikte gelecek; dört tekerlekten çekiş isteğe bağlı satın alınabilecek.

150 PS güç çıkışlı 1.5 TSI, giriş seviyesi benzinli motor seçeneği olacak. 6 vitesli manuel şanzıman veya 7 vitesli bir DSG ile kombine edilecek.

190 PS çıkışlı yeni 2.0 TSI, standart olarak 7 hızlı DSG’ye sahip olacak.

Superb rakipleri arasında Volkswagen Passat, Renault Talisman, Opel Insignia, Peugeot 508 gibi modeller yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.