Skoda Türkiye’ye yeni Fabia 2022 ile “gençlik aşısı”

Skoda Türkiye, 2022 yılında rötarlı getirmeye başladığı yeni Fabia modeli ile, elektrikli araç pazarı hariç, segmentin tüm dilimlerine hitap etmeye başladı.

SUV modellerini yanı sıra Octavia ve Superb modelleriyle kadın, büyük şehirli ve orta yaş kitleye kendini beğendiren Çek marka, şimdi daha da gençleşmek istiyor.

4. nesil yeni Fabia 2022 ile halen 39 olan müşteri yaş ortalamasını daha da gençleştirmeyi hedefliyor. Gençleşmek için 1.0 turbo benzinli motor, teknolojik donanımlar, şık tasarım gibi kozlarına güveniyor.

Yeni Fabia 2022 ön ve arka

Türkiye pazarına kasım 2021 yerine rötarlı olarak mart 2022 olarak sunulan 4. nesil yeni Skoda Fabia 2022 model olarak yola çıktı. 380 bin liradan başlayan fiyatlarla satılmaya başlayan yeni Fabia, turbo motoru, yenilikçi ve akıllı teknolojileri ile sınıfında iddialı olacak kadar başarılı bir otomobil. Kalite algısı dahil, kendini daha yukarıya konumlandırabilecek bir otomobil olan yeni Skoda Fabia 2022 için sorun tedarik.

Otomobilin 6 bin adetlik satış potansiyeli olduğunu söyleyen Skoda Türkiye Genel Müdürü Zafer Başar, “Çip krizi, Ukrayna’daki savaş nedeniyle parça sorunu yaşanması gibi nedenlerle yeterli üretim yapılamıyor. Her ne kadar sorunlar aşılmaya başlasa da kayıpları telafi edecek boyutta bir üretim söz konusu olmayacak. Bu nedenle biz de yıl sonuna kadar 2500 adet yeni Fabia 2022 satacağımızı öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

İlk kez 1999 yılında yola çıkan Fabia bugüne kadar 4,5 milyon adet sattı. Türkiye’de ise bugüne kadar 40 bin kişi Fabia’yı tercih etti. 2022 yılında bu sayıya 2500 kişi daha eklenecek.

Skoda Türkiye 2022 satışları

2021 yılında araç tedariği kaynaklı sorunlar yüzünden 15 bin adet eksik araç sattıklarını söyleyen Başar, “Ağırlıklı çip krizi kaynaklı  2021 sorunları yüzünden 40 bin adetlik satış hedefimizi 25 bin adetlere çektik. Bu yıl şu anda makyajlanacak Karoq dışındaki tüm modellerimiz bayilerde bulunuyor. Yeni Fabia 2022 model dağıtımımız da başladı.

Hiçbir modelimizde bulunurluk sıkıntısı kalmadı. 2022 yılı Türkiye otomotiv satışları için yine 2021 yılı benzeri olacak şeklinde öngörümüz var. Sorunlar devam ediyor. Talep artarsa karşılamakta zorlanılabilir. Markalar ne kadar araç bulabilirse, onu getirip satıyor.”

Yüce Auto-Skoda Genel Müdürü Zafer Başar
Yüce Auto-Skoda Genel Müdürü Zafer Başar

Elektrikli Skoda Enyaq ne zaman gelecek?

Skoda Türkiye, elektrikli araçlar hariç tüm binek araç segmentlerinde bir temsilci bulundurur hale geldi. B segmentinde Fabia, kompakt segmentte Scala ve Octavia, D segmentinde Superb ile konumlanan marka, SUV sınıfında ise Kamiq, Karoq, Kodiaq modelleriyle temsil ediliyor. Bu ürün gamı ile binek pazarında yüzde 98’in üzerinde penetrasyon sağlayan markanın eksiği elektrikli modelleri.

Skoda Enyaq, Türkiye'ye gelecek ilk elektrikli Skoda olacak
Skoda Enyaq, Türkiye’ye gelecek ilk elektrikli Skoda olacak. Şimdilik 2024 yılı ilk çeyreğinde getirilmesi planlanıyor.

Yeni Skoda Fabia 2022 lansmanında bu soruyu da cevaplayan Skoda Türkiye yetkilileri, BTK sorununa dikkat çektiler.

Elektrikli araçları tüm fonksiyonları kullanılabilir olunca getirmek istediklerini belirten Başar, “En önemli sorun internet bağlantılı teknolojilerin kanun gereği çalışmıyor olması. 2024 yılına kadar bu sorunun çözülmesini bekliyoruz. Bu nedenle 2024 yılında ikisi de tam elektrikli olan hem Enyaq hem de Enyaq Coupe modellerimizi ithal etmeye başlayacağız.” dedi.

BTK tarafından yönetilen sorunun daha erken çözülmesi durumunda, bu modellerin daha erken Türkiye’ye gelmesi de söz konusu olabilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.