Skoda Felicia geri dönüyor

Dizel skandalının ortaya çıkmasının ardından rotasını elektrikli otomobillere çeviren Volkswagen Grubu, planladığı elektrikli araç atağının adımlarını atmaya devam ediyor. VW Grubu çatısı altındaki Çek otomobil üreticisi Skoda da bu adımların görüneceği alanlardan birinde bulunuyor. Skoda da model ailesini elektrikli araçlarla genişletmek için çalışmalar yapıyor.

Son olarak, AutoExpress’te yer alan bilgiye göre, markanın satışa sunmayı planladığı elektrikli aracının ismi belli oldu: Felicia E.

Felicia ismi size tanıdık geldi mi?

Biraz hafızanızı zorlarsanız, Skoda’nın Felicia ismini daha önce kullandığını hatırlayacaksınız. Fabia’nın öncesi Felicia, Skoda tarafından 90’lı yıllarının ortalarında üretilmeye bşalamıştı. Felicia, 2001 yılına kadar yollarda kalmıştı. Ardından koltuğu Fabia modeline devretmeşti.

Skoda, ilk Felicia’dan farklı olarak yeni Felicia E’yi tamamen elektrikli olarak üretecek. MEB platformunda üretilecek olan otomobil bu açıdan Volkswagen I.D. hatchback modelinin platform kardeşi olacak.

Felicia E, iki farklı versiyon ile yollara çıkacak

Bu versiyonlardan biri daha uzun menzil vaat ederken, diğeri daha büyük yükleme alanına sahip olacak. Bu arada yeni Felicia E’nin, Rapid Spaceback boyutlarında olacağı belirtiliyor.

Elektrikli Skoda’lar çoğalıyor

İsmi henüz resmi olarak onaylanmayan Felicia E, Çek otomobil üreticisinin tek elektrikli otomobili olarak kalmayacak. Skoda daha önce görücüye çıkardığı Vision E Concept’in de üretim versiyonunu arabaları arasına katacak. Bu model de Felicia E gibi MEB platformunda yükselecek ve boyut olarak Karoq ile Kodiaq’ın arasında konumlanacak.

Skoda Vision E konsepti

Vision E konseptinden ortaya çıkan yeni model Tesla Model X’in doğrudan rakibi olacak. Tabi bu modelin Tesla Model X’e göre en önemli kozu, Model X’e göre hemen hemen yarı fiyatına satılacak olması.

Skoda’nın Citigo modelini elektrikli hale getirme planlarının bulunduğunu da hatırlatmakta fayda var. Ayrıca, 2019 yılında Superb’in plug-in hibrit versiyonu da yollara inecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.