Skoda’nın yeni modeli Scala günyüzüne çıktı: Golf mü, Audi A3 mü, Scala mı?

Kompakt sınıfa esaslı bir geri dönüşe hazırlanan Skoda, yeni modelinin kamuflajlı görüntülerini paylaştı. Alman Volkswagen grup kanatları altındaki Çek marka Skoda, yepyeni kompakt HB otomobilin adı Scala koymuştu.
Kısa bir süre önce adı açıklanan model Volkswagen Grubu’nun A0 MQB platformuna dayanan ilk Skoda modeli. Hatchback, tasarım dilinin bir sonraki ana geliştirme aşamasını gösteriyor.
Skoda tarzında, kompakt boyutuna rağmen, çok fazla alan ve çok yönlülük bulunan Scala, güçlü ve verimli TSI ve TDI motorların yanı sıra çevre dostu doğal gazlı (CNG) motorlarla yola çıkacak.
Daha üst segmentlerden alınan yol ve sürüş yardım sistemleri, otomobilin bulunduğu sınıfta yeni bir güvenlik seviyesi sağlayacak. Skoda Connect sistemi ise mobil çevrimiçi servislerle bağlantıyı kolaylaştırarak sürücü, araç ve çevresi arasında iletişimi sürekli kılacak.
Skoda yeni Scala ile, popüler kompakt otomobil segmentindeki ürün yelpazesini genişletiyor. Tamamen yeni model, yüksek düzeyde aktif ve pasif güvenlik, tam LED farlar ve arka lambalar, bagaj ve yolcular için bolca alan ve sayısız Simply Clever özelliği sunuyor.
66 kW (90 PS) ile 110 kW (150 PS) arasında beş motor seçeneği bulunuyor. Beş kapılı hatchback, duygusal tasarımını yüksek derecede işlevsellik ve son teknoloji bağlantıyla birleştiriyor.
Skoda’nın Paris Motor Show’da sergilenen VISION RS konseptinin tasarım dilini seri üretim modele aktarıyor. Modelin pazara sunulması 2019’un ilk yarısında olacak.
Skoda CEO’su Bernhard Maier, “Scala ile Skoda kompakt otomobil segmentinde yeni bir bölüm açıyoruz. Bu segmentte teknoloji, güvenlik ve tasarım ile ilgili kriterleri belirleyen tamamen yeni bir ürün.” diyor.
Yeni Scala markanın elini oldukça güçlendirecek gibi görünüyor. Oldukça şık tasarımı, ağırbaşlı hatları onu Golf ve A3 gibi aynı grubunun diğer modelleriyle rekabet eder hale getirebilir.
Henüz ölçüleri belli değil ama bu haliyle Volkswagen Golf’ün neden alternatif Scala olmasın?
Aslında Skoda bu modeli eski Rapid modelinin yerine koyuyor. Rapid, B+ diyebileceğimiz B ve C segmentleri arasında bir yerdeydi. Artık Rapid olmayacak ve yerine Scala oyuna giriyor.
Scala, Latince ‘merdiven, basamak’ anlamına geliyor. Skoda yöneticileri yeni Scala’nın markanın “yeni zirvelere” tırmanmasının önünü açacağını söylüyor.
Scala, Paris otomobil Fuarı’ndaki Vizon RS konseptiyle ipuçlarını vermişti. Bu yılın sonuna kadar adım adım diğer özelliklerini de ortaya koyacak. 
Avrupalı otomotiv basını şimdiden Scala’ya geçer not verdi. “Satın alınacak en iyi hatchback otomobil.” Şirket, küçük hb modeli Fabia ile kompakt Octavia arasında boş bir segmente sahip. Rapid’i dolduramadığı bu alanda önümüzdeki yıldan itibaren Scala yer alacak.
Scala’nın yerini alacağı mevcut Rapid, anavatanı Çekya dışında pek başarılı olamadı. Satışları şirketin beklentilerinin altında kaldı. Markanın Superb ve Octavia modellerinde yakaladığı başarıyı gösteremedi.
Vision X’in aks mesafesi son derece önemli; çünkü 2,645 mm ile şimdiki Golf’den 25 mm daha uzun. Bir sonraki Rapid’in yerine mı geçecek? Yoksa Fabia ve Octavia için gerçek bir kardeş mi olacak? VW Grubunun en son benzinli motorları 1.0 litre 109 bg üç silindirli bir ünite ve 148 hp 1,5 litrelik bir motor yeni modelde bulunacak.
1,6 litrelik bir dizel motorun da seri üretime girmesi de sözkonusu. Ayrıca otomobilin, 48V gücünde kayış tahrikli bir starter-jeneratörü kullanan hafif hibrit bir benzin-elektrik tertibatı ile sunulması düşünülüyor. Skoda’nın global satış ve pazarlama sorumlusu Alain Favey, Cenevre’de, “Şu anda bu pazardaki konumumuz son derece zayıf, mevcut Rapid Spaceback ile. Bu yüzden önümüzdeki sene bu segmente yeni bir Rapid yapacağımızı göreceksiniz.” demişti.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.