Şoförler işsiz mi kalacak; Nakliyede sürücüsüz kamyon dönemi

Yolcu ulaşımı, nakliye, taşımacılıkta dev bir organizasyon olan ticari araçlar dünyası farklı bir döneme hazırlanıyor. Kendi kendine giden otonom, elektrikli motorlara sahip, tamamen online bir ağda yol alan ticari araçlar; evet maliyetleri azaltacak, lojistik zincirlerinde verimlilik ve emniyeti arttıracak ve sürücülerin hayatını daha kolay hale getirecek. Ama şoförleri de işsiz mi bırakacak? Hannover’de Eylül ayında gerçekleştirilecek olan 67. IAA Ticari Araçlar Fuarı’nda, Bosch ağır ticari araçlara yönelik teknolojilerini sergileyecek.
Araç arızaları beklenmedik zamanlarda gerçekleşir ve özellikle de ticari araçlar açısından önemli ekonomik hasarla sonuçlanır. Bosch’un kestirimci diyagnostiği sayesinde araç bileşen ve sistem durumları kayıt altına alınarak değerlendiriliyor ve veriler sürekli olarak buluta raporlanıyor. Bu verilere dayanarak arızalar önceden tespit edilebiliyor ve böylece zamanında çözüme kavuşturulabiliyor.
Akıllı elektronik harita sistemi 2019 yılında kullanılmaya başlanacak. Motor ve şanzıman yönetimi, mümkün olan en etkili sürüş stratejisini seçmek ve tüketimi azaltmak için bu verileri dikkate alıyor. Sistem haritada depolanan bilgilerin yoldaki gerçek koşullarla aynı olup olmadığını belirleyecek. Bu bilgiler bulut aracılığıyla diğer kamyonlarla da paylaşılabilecek.
Yüklenen ürünler nerede ve ne durumdalar? Bosch’un Transport Data Logger sistemi, ürün tedarik zincirinin şeffaf olmasını sağlıyor. Yaklaşık 10 santimetrekare boyutundaki entegre sensörlü küçük kutu, hassas ürünlerin nakliye sürecini takip ediyor ve nakliye sırasında sıcaklığı, nemi, eğimi ve sarsılma durumlarını ölçüyor. Ölçülen değerler, bir akıllı telefon veya tablet uygulamasında görüntülenip belgeleniyor. Belirlenen sınır değerlerin aşılması halinde mobil uygulama uyarı veriyor ve ürünlerin görebileceği potansiyel hasar erkenden tespit edilebiliyor.
Dijital yan aynalar: Bosch ve Mekra Lang tarafından araç yan aynaları için geliştirilen dijital mikro kamera sistemi 2019 yılında üretime giriyor. Araç gövdesinin dışında yer alan iki büyük ayna, görüntü sensörleriyle değiştiriliyor. Kameralardan elde edilen görüntüler, sürücü kabini içerisinde yer alan yüksek çözünürlüklü monitörlerde gerçek zamanlı olarak gösteriliyor. Bosch’un EasyFit kamera sistemi sayesinde, mevcut kamyon filoları da dijital yan aynalar ile donatılabilecek. EasyFit, aracın etrafında 360 derecelik görüş sağlayan geniş açılı dört adet kameraya dayanıyor.
Dijital gösterge paneli: Kamyonlarda sürekli olarak gelişen bağlanabilirliğin, sürücü destek sistemi ve bilgi-eğlence sisteminin kolaylıkla ve sorunsuz çalışmasını sağlamak amacıyla Bosch, kokpite dijital gösterge panelleri ekliyor. Sürücüler tamamen yola odaklanabilecek ve istedikleri anda yalnızca ihtiyaç duydukları bilgiler gösterilecek.
Dönüş uyarısı sistemi: Özellikle şehir merkezlerinde kamyon sürücülerinin trafiğe, trafik ışıklarına ve yol işaretlerine dikkat etmenin yanı sıra yayalara ve bisiklet sürücülerine de dikkat etmeleri gerekir. Bosch’un dönüş uyarısı sistemi, dönüş manevralarında sürücülere yardımcı olacak.
Kör nokta algılama: Hem şehir içi trafikte hem de otobanda, ticari araç sürücülerinin tam yanlarında veya çapraz arkalarında bulunan araçları görmeleri zordur. Kör nokta algılama sistemi, aracın yanındaki alanları radar sensörleri ile takip edebiliyor, yoldaki diğer araçları tespit edebiliyor ve sürücüyü uyarıyor. Uyarılar sayesinde, şerit değiştirme sırasında olası çarpışmalar da engellenebiliyor.
Bosch’un otonom acil fren sistemi, kamyonların önüne takılan birçok amaçlı kamera ve bir radar sensöründen oluşuyor. Radar sensörü, aracın önündeki nesneleri algılıyor ve aynı zamanda bu nesnelerin hızını ve araçla ilişkili pozisyonunu belirliyor. Herhangi bir çarpışma riski varsa, sistem sürücüyü uyarıyor. Sürücünün tepki vermemesi durumunda, sistem otomatik olarak bir acil durum freni yapıyor.
Şerit asistanları: Bu sistemler, kameralar aracılığıyla kamyonların istemeden şeritlerinden ayrıldığı durumları algılıyor. Şerit takip uyarı sistemi, direksiyonu titretme gibi çözümlerle sürücüleri şeritten çıkmak üzere oldukları konusunda uyarıyor. Şeritte tutma asistanı, hafif direksiyon müdahaleleri ile aracı şeridinde tutmaya yardımcı oluyor.
Elektrikli arka aks yönlendirme sistemi (eRAS), üç veya daha fazla aksa sahip olan ticari araçları yönlendirmek için ön ve arka aksı kullanıyor. Bu sistem sayesinde, dönüş yarıçapı küçülüyor ve tekerleklerin aşınması azalıyor.
Elektrikli kargo bisikletlerinin şehirlerdeki sayısı giderek artış gösteriyor, yiyecek ve diğer küçük gönderilerin taşınmasını hızlı ve esnek hale getiriyor. Bosch’un Performance Line e-bisiklet güç aktarma mekanizması, kargo bisikletlerine maksimum 63 Nm’lik bir tork ve şehrin en tepe noktalarında bile ekstra güç sağlıyor. İkinci batarya paketi ve olumlu koşullar ile bu bisikletler, üzerlerinde yük olduğunda bile 180 kilometreye kadar seyahat edebiliyor.
Seçici katalitik indirgeme (SRC) katalitik konvertörleri ile birlikte AdBlue enjeksiyon sistemleri de, egzoz gazı arıtma işlemini destekliyor. Bu sistem, ticari araçların yasal egzoz emisyonu limitleri içerisinde kalmasını sağlamak açısından önemli bir role sahip.
Ticari araçlara ve iş makinelerine yönelik modüler common-rail enjeksiyon sistemi (CRSN), dizel motorlarda etkili yakıt kullanımı sağlıyor. Sistem, karayol kullanımlarında 1,6 milyon kilometreye kadar, iş makinelerinde ise 15.000 saate kadar kullanılabiliyor. Konvansiyonel sistemlerle karşılaştırıldığında sistem, yakıt tüketimini yüzde 1 oranında azaltabiliyor. Ağır bir iş kamyonunda bu, yılda 450 litreye kadar dizel yakıt tasarrufuna denk geliyor.
Orta ve ağır ticari araçlara ve iş makinelerine yönelik 2.000 bar sistem basıncına kadar kapasiteye sahip temel common-rail sistemleri, gelişmekte olan piyasaların gereksinimlerine mükemmel uyuma sahip olacak şekilde tasarlandı. Diğer özelliklerin yanı sıra sistem, yağlanabilir pompa ve lokal enjektörleri içeren geniş bir ürün yelpazesine sahip ve ayrıca yeni uygulamalara yönelik standart hale getirilmiş sistem entegrasyonu, kalibrasyonu ve doğrulaması daha hızlı ve etkili.
Mevcut yağ pompaları, motorun yağlanmasını ve pistonların her an soğuk kalmasını sağlamak üzere sabit bir yağ basıncıyla çalışır. Bosch’un ticari araçlara yönelik yeni çözümü, silindir hacmini ayarlayabiliyor ve böylece farklı durumlarda tam olarak doğru miktarda yağ pompalanıyor. Yeni çözüm daha az tork gücü gerektiriyor ve böylece yüzde 1’e kadar daha az yakıt kullanılıyor.
Leave A Reply

Your email address will not be published.