Toyota ile Suzuki birbirleri için otomobil üretecek

Toyota ve Suzuki, bugün yaptıkları açıklama ile bir çok konuda işbirliğine gideceklerini ilan etti.

Toyota Motor Corp tarafınan yarım saat önce aşağıdaki açıklama yapıldı.

Toyota Motor Corporation (Toyota) ve Suzuki Motor Corporation (Suzuki) bugün yeni alanlarda somut işbirliğine başlamayı kabul ettiklerini açıkladı.”


“Toyota Motor Corporation (Toyota) and Suzuki Motor Corporation (Suzuki) today announced their agreement to begin considering concrete collaboration in new fields.”


İki şirketin yeni işbirliği konusunda neler yapacağı resmileşmedi. Ama Suzuki’nin Hindistan ve bazı Asya pazarlarındaki liderliği, Toyota için yeni cazibe merkezlerinin kapısını açabilir.

Bna karşılık Toyota’nın geniş üretim ağında üretilecek Suziki’ler maliyet avantajı ile Avrupa piyasalarında daha rekabetçi hale gelebilir. Ayrıca Suzuki Toyota’nın hibrit konusundaki gelişmelerinden yararlanabilir.

Toyota Suzuki işbirliğinin ilk işaretleri 2017’de gelmişti.

İki Japon şirket işbirliği görüşmelerine önceki yıllarda başlamıştı. İşbirliği alanları konusunda açıklama yapılmamıştı.

İşbirliğinde iki şirketin güçlü oldukları yanlarda diğerine destek vermeleri kararı ortaya çıktı.

Buna göre markaların neler yapacakları ve güçlü yanları şöyle sıralandı:

Toyota’nın güçlü yanları: Elektrikli ve hibrit güçler

Toyota, Suzuki’ye tüm dünyada THS (Toyota Hybrid System) tedarik edecek.

Hindistan’da hibrit elektrikli motorlu araçlar geliştirilmesi, bu araçların motorlarının ve bataryalarının tedarik edilmesi.

Toyota tarafından üretilen RAV4 ve Corolla Wagon platformunda iki yeni elektrikli aracın Suzuki Avrupa’ya tedarik edilmesi.

Toyota’nın iyi olduğu bu üç maddenin yanında Suzuki’nin de güçlü olduğu alanlar vurgulandı.

Suzuki’nin gücü: Kompakt otomobiller, Hindistan ve aktarma organları

Suzuki’nin Hindistan’da ürettiği Ciaz ve Ertiga modellerinin platformunda inşa edilen iki kompakt aracın Hindistan’da Toyota’ya OEM bazında tedarik edilmesi.

Toyota, kompakt segmentteki modellerinde yeni geliştirilen Suzuki motorlarını kullanacak. Bu tür motorlar Denso ve Toyota tarafından desteklenecek ve Toyota Motor Manufacturing Poland’da üretilecek. Bu durumda bir sonraki Corolla Suzuki motorlarıyla yola çıkabilir.

Ortaklığın gücüyle Hindistan ve Afrika’ya yelken açılacak

Suzuki’nin Hindistan’da ürettiği Baleno, Vitara Brezza, Ciaz, Ertiga modelleri Afrika pazarları için Toyota’ya tedarik edilecek.

Suzuki’nin Hindistan’da araç geliştirme konusundaki uzmanlığı önemseniyor. Bu uzmanlığa dayanarak, bir Toyota C-segment MPV ve OEM tedariki ortaklaşa geliştirilecek.

Suzuki’nin geliştirdiği kompakt SUV Vitara Brezza, 2022 yılından itibaren Toyota Kirloskar Motor Pvt. (TKM) tarafından üretilecek.

Toyota, İngiltere’de Suzuki üretecek

İki Japon otomotiv şirketinin işbirliği de şekillendi. İlk detaylara göre Toyota, İngiltere’de Suzuki için station wagon otomobil ve bunların motorlarını üretecek. Bu araçlar Suzuki markasıyla yollara çıkacak.

Toyota’dan yapılan açıklamada ortak otomobil üretimi için ekstra bir yatırım yapılmadı. Japon şirketin İngiltere’deki tesisleri zaten tam kapasitenin uzağında çalışıyor. Hatta Brexit süreci Toyota’nın da korkulu rüyası olmaya devam ediyor.

Toyota’nın motor ve Corolla HB ile TS versionlarını ürettiği iki tesisindeki çalışan sayısı 3200. Yeni Corolla HB için tesise zaten 260 milyon paundluk yatırım yapılmıştı.

http://otoajanda.com/vwyle-olmadi-toyotayla-florte-basladi/
Önceki İçerikRifter ve Combo sonrası VW Caddy’e kampanya
Sonraki İçerikİlk iki ayda otomotivde iç pazardan sonra üretim ve ihracat da düştü
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz