Son dakika! Tipo efsanesi Egea ile geri döndü

VW-Golf-GTI

Tofaş’ın 1988-1995 yılları arasında ürettiği Fiat Tipo efsanesi geri dönüyor.

Türkiye’de Egea adıyla satışa çıkan yeni Fiat Sedan’ın aile adı Tipo oldu. Böylece Fiat’ın yıllar önce kompakt sınıftaki temsilciliğini yapmış marka isimlerinden Tipo, yeniden yollara çıkmış olacak.

Fiat, 1 milyar dolarlık yatırımla geliştirdiği yeni sedan otomobili Egea’yla, Dacia’nın başarısını yakalamak istiyor. Avrupa’da Tipo ismiyle satışa sunulacak olan sedan otomobil, Dacia Logan ve Sandero hatchback müşterilerine göz dikti.

Fiat Chrysler (FCA) COO’su Alfredo Altavilla yeni sedan otomobille ilgili yaptığı açıklamada, Tipo’nun doğrudan bir rakibinin olmayacağını; Avrupa’da low-cost bir model olarak satışa sunulacağını belirtti. Altavilla, Fiat’ın yeni Tipo ile iyi reaksiyonlar aldığının altını çizdi.

Henüz Avrupa fiyatı belli olmayan Fiat Tipo’nun 12.000 euroluk fiyat etiketine sahip olacağı tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz mayıs ayında düzenlenen İstanbul Auto Show’da ilk kez görücüye çıkan Aegea sedan konseptinin ismi Frankfurt Auto Show’da Egea olarak kesinleşmişti. 15 Ekim’de Türkiye’deki bayilerde satışa çıkacak olan Egea, Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasından 40 ülkeye ihraç edilecek.

Fiat Egea sedan’a ilerleyen zamanda hatchback ve station wagon karoserleri de katılacak.

Altavilla’ya göre; Avrupa’da Tipo ismiyle yola çıkacak olan Egea, markanın Avrupa’daki kârlılığını artıracak.

Önceki İçerikYeni Fiat Egea’yı Özgür Süslü anlatıyor
Sonraki İçerikSON DAKİKA! Ümit Karaarslan yeniden görevde
20 yıllık gazeteci ve görsel yönetmen. Akşam Gazetesi'nde uzun yıllar otomotiv sayfalarının tasarımını yönetti. Kuruluşudan bu yana otoajanda.com ile çalışıyor. Otomotiv haberciliği ve görsel yönetmenlik uzmanlık alanları arasında başta geliyor. Uzun otomobil yolculukları, test sürüşleri en önemli hobileri arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz