Son güvenlik testi hangi modelleri üzdü?

Avrupa’nın bağımsız güvenlik testleri kuruluşu Euro NCAP, 4 yeni aracın güvenlik notlarını  yayınladı. Audi A6, VW Touareg, Suzuki Jimny ve Ford Tourneo Connect yola çıkmadan testlerden geçti. Son testlerde hangi model hangi testten ne kadar puan aldı? Hangi markalar testlerden memnuniyetsiz ayrıldı?

Euro NCAP tarafından gerçekleştirilen güvenlik testlerinde Audi A6 ve VW Touareg beş yıldız elde ederek üreticilerini sevindirdi. Aynı testlere katılan ve özellikle Avrupa’da otomobil gibi değerlendirilen Ford Tourneo Connect dört yıldızla testlerden ayrıldı. Kısa bir süre sonra yollarda görmeye başlayacağımız yeni Suzuki Jimny ise testlerden üç yıldız aldı.

En yüksek puan Audi’ye

Audi A6 testlerde yetişkin korumada yüzde 93, çocuk korumada yüzde 85; yaya korumada yüzde 91 ve yardımcı güvenlik teknolojilerinde yüzde 76 alarak 5 yıldızın sahibi oldu.

VW Touareg testlerde yetişkin korumada yüzde 89, çocuk korumada yüzde 86; yaya korumada yüzde 72 ve yardımcı güvenlik teknolojilerinde yüzde 81 alarak 5 yıldıza ulaştı.

2013 yılından beri yollarda olan ve 2018 model olarak yeniden testlere giren Ford Tourneo Connect; yetişkin korumada yüzde 92, çocuk korumada yüzde 79; yaya korumada yüzde 65 ve yardımcı güvenlik teknolojilerinde yüzde 75 alarak 4 yıldız aldı. Modelin aldığı puanlar bu sınıf araçlar arasında iyi bir yere konumlanmasını sağlıyor.

Yeni Suzuki Jimny yetişkin korumada yüzde 73, çocuk korumada yüzde 84; yaya korumada yüzde 52 ve yardımcı güvenlik teknolojilerinde yüzde 50 alarak 3 yıldızda kaldı. Kült tasarımı ile yeniden yola çıkmaya hazırlanan ve tasarımı ile küçük Mercedes G serisi gibi algılanabilen model için; en önemli kayıp alanları güvenlik teknolojileri konusundaki donanım zayıflığı ve tasarımı nedeniyle yayalar için oluşturduğu daha fazla risk oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz