Son sözü kadınlar söylüyor

 

Erkek egemenliğinin hakim olduğu trafikte artık kadın sürücüler söz sahibi oldu. Sürücü belgesi sahibi kadınların sayısı, son 10 yılda yaklaşık 2 kat arttı ve 5 milyon kişiyi geçti.

Kadınların yollardaki egemenliği arttıkça markalar modellerinde, reklamlarında ve pazarlama stratejilerinde kadınlara 'pozitif ayrımcılık' uygulamaya başladı.

TEB Cetelem'in 8 Avrupa ülkesinde 4 bin 830 kişinin görüşüne başvurarak hazırladığı 'Özel otomobil çağının sonu geldi mi’ başlıklı raporu, otomobilin geleceğine kadın sürücülerin imza atacağını gözler önüne serdi.

Rapora göre otomobil kadınlar için özgürlük ve bağımsızlık anlamına geliyor. Kadınlar araç sahibi olma konusunda erkeklerden daha istekli duruş sergiliyor.

Sürücüleri çıldırtan trafikte erkeklere göre çok daha sabırlılar.

Araç paylaşım sistemleri Türkiye dahil pek çok Avrupa ülkesinde erkeklerin ilgisini çekerken, kadınların otomobilin 'tek sahibi' olmak istediklerini ortaya koyuyor.

Raporu değerlendiren TEB Cetelem’in Satış ve Pazarlama Direktörü Sercan Büyükbayram, müşterileri arasında kadınların yüzde 30 civarında olmasına rağmen araç alırken parayı erkekler ödese de son sözü kadınların söylediğinin altını çiziyor.

İşte raporda Türkiye ile ilgili öne çıkan sonuçlar:

* Avrupa’da otomobili keyif için alırım diyen tüketiciler arasında Türkler birinci sırada yer alıyor.

* Marka, Türkler için araç satın alma sürecinde yüzde 97'lik oranla en önemli faktör olarak öne çıkıyor.

* Araştırmaya katılan Türklerin yüzde 94’ü araç maliyetine, yakıt maliyetinden daha çok önem  veriyor.

* Otomobil satın alırken kredi seçeneği en çok Türkler (% 88), İtalyanlar (% 77) ve İspanyollar (% 75) tarafından kullanılıyor.

* Vatandaşların yüzde 69’u otomobil için internet üzerinden yedek parça satın almayı düşünebileceğini belirtiyor. Türkiye diğer ülkeler arasında birinci sırada.

* Türk tüketicilerinin yüzde 81‘i yeni teknolojileri benimseme konusunda daha istekli görünüyor

* Sürücüler dizeli seviyor.

Başkasının otomobilini kullanmaya meraklıyız

‘Özel otomobiller gelecekte yeni bir toplu taşıma şeklinin parçası haline gelirse ne olacak?’ sorusuna Avrupalıların ancak yüzde 20’si ‘ortak otomobil kullanırım’ diyor. Bu oran Türkiye’de yüzde 60’ların üzerine çıkıyor. Her Avrupalıdan en az dördü, önümüzdeki on yıllık dönemde ortak otomobil kullanımına hazır olduğunu belirtirken yüzde 61 ile Türkler, yüzde 45 ile İtalyanlar ve yüzde 44 ile Almanlar daha eğilimli duruş sergiliyor. Belçikalılar yüzde 29 ile paylaşıma en az açık olanlar olarak öne çıkıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.