Sony ve Honda ortaklığının ilk meyvesi Afeela tanıtıldı

Geçen yıl elektrikli otomobil geliştirmek ve üretmek amacıyla ortaklık kuran Sony ve Honda, yeni otomobil markalarının adının Afeela olacağını duyurdu.

Dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından CES 2023’te karşımıza ilk çıkanlar arasında Volkswagen ID.7 ve Togg’un Dijital Mobilite Bahçesi vardı. Uzun zaman önce Vision S konsept aracıyla elektrikli otomobil dünyasına atmak isteyen Sony’nin, daha sonra Honda ile kurduğu ortak girişimin ilk meyvesi de CES 2023’te sahne aldı.

Sony ve Honda, elektrikli otomobil prototipi Afeela’yı gösterdi

Kısa süre önce güçlerini birleştiren Sony ve Honda, elektrikli otomobil modeli Afeela’yı gün yüzüne çıkardı.

Prototip model hakkında çok az bilgi verilse de önemli noktalara değinildi. Yeni elektrikli otomobil Afeela’da 40’ın üzerinde sensör yer alıyor ve seviye 3 otonom sürüş sistemine sahip. Orta boy bir sedan model olarak görünen prototip, 4895 mm uzunluğu, 1900 mm genişliği ve 1460 mm yüksekliği ile karşımıza çıkıyor.

Playstation 5 gibi eğlence içeriklerini Sony’den, güvenlik ve sürücü yardım sistemlerini Honda’dan alan model, tasarımıyla bir elektrikli otomobil olduğunu hissettiriyor. Aracın dikkat çeken tasarım özellikleri arasında; ön tamponunun üzerinde şirketin medya çubuğu adını verdiği dar bir dış ekran ve tavandaki çıkıntı var. Yuvarlak kasa ve keskin detay çizgili tasarımı ise birçok modele benzetmek mümkün.

Honda Mobility CEO’su Yasuhide Mizuno, Honda’nın fabrikalarından birinde üretilecek olan elektrikli otomobilin 2025’te sipariş ve hatta satın alınabileceğini, ancak arabanın ilk teslimatlarının 2026 yılında Kuzey Amerika’da gerçekleşeceğini söyledi.

Önceki İçerikAralıkta araç bulundu, 2022 Türkiye otomotiv pazarı 783 bin oldu
Sonraki İçerik2022 otomotiv ihracatı 31 milyar oldu, 2023 hedefi 34 milyar dolar
1997’de ilk kelimesi “vosmagen” olan, çocukluğunu halı desenlerinde araba sürmeye adamış otomotiv yazarı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz