Albayrak: Bor zengini ülkeyiz, lityum pil için avantajlıyız

Lüks ikinci el otomobil şirketi SS Motor Genel Müdürü Ferhat Albayrak, otomotiv sektörünün devlete karşı sağlıklı şekilde temsil edilmediğini ve bu yüzden de önemini yeterince hissettiremediğini söyledi. Bloomberg HT kanalında konuşan Albayrak, “Otomotiv Türkiye ekonomisinin en önemli gücü. İhracatın lokomotifi. En önemli vergi kaynaklarından biri. Ama develete karşı sağlıklı şekilde temsil edilemiyor. Dernekler kanalıyla devletle görüşüyor” dedi. Albayrak, daha önce Ferrari ve Maserati Türkiye distribütörü Fermas şirket müdürlüğünü yürütmüştü.

Yerli otomobil konusunda da görüşlerini açıklayan Albayrak, “Bu projeye milli otomobil adı verilmesi gerekir. Başına bir insan geçirilmeli. O ve ekibi yönetmeli ve ortaya bir dünya markası çıkarmalı. Koreliler 50 yıl önce böyle yaptı. Biz yerli veya yabancı ir ismi yönetime getirmeli ve milli oto konusunda adım atmalıyız.” şeklinde konuştu. SS Motors Genel MÜdürü Albayrak yerli otomobil konusunda en önemli konuladan birinin pil olduğunu ve Şili, Bolivya gibi ülkelerde bolca bulunan Lityum madenine en az 50 yıl mahkum olunduğunu iddia etti.

SS Motors Genel Müdürü Ferhat Albayrak’tan önemli iddia.

Kimse Şili ve Bolivya’ya bırakmaz

Elektrikli otomobil pazarının günümüzde yüzde 0.5 yani 100 milyon araçlık dünya otomotiv pazarında 500 bin adetlerde olduğunu hatırlattıktan sonra önümüzdeki 10 yıl içinde bu rakamın yüzde 25’lere yani en az 25 milyon adetlere yükselince ortaya çok büyük rakamlar çıkacak. Elektrikli araçların en önemli konusu pil. Bu alanda hammaddeler Şili ve Bolivya gibi ülkelerde. Dev rakamların söz konusu olacağı yıllarda piyasa bu tür ülkelere bırakılmaz. Türkiye’nin bu alanda ilginç bir zenginliğe sahip olduğunu öne sürdü.

Albayrak, lityumun tuz göllerinde salamura yöntemiyle elde edildiğini, denizlerden de elde edilebildiğini ama bunun maliyetli olduğunu iddia etti.

Albayrak, işi Bor madenine bağladı

“Esas dikkat çekici bir şey var ki, Amerikan üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada lityum bor ile birlikte bulunuyor. Türkiye bir bor ülkesi. Lityum bor ile iletişime geçerse özelliklerini 5 kat artırıyor. Eğer bu alanda bir adım atabilirsek çök büyük bir adım olur” iddiasında bulundu.

“Dünyada bor en çok Türkiye’de var. Bunu kullanmalıyız”

ÖTV iyileştirme değil düzenleme oldu

Yeni yılın ilk gününde ÖTV’ye konu araç bedellerinin düzenlenmesinin kısa bir süre için yüzde 3 civarında indirimi getireceğini ama bunun zaten firmalar tarafından kampanya olarak sunulduğunu dile getiren Albayrak, “Bu iş esas olarak artan kura karşı bir düzenleme olmuştur.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.