iPhone üreicisi Foxconn, Stellantis için dijital kokpit üretecek

Tayvan’daki üretim bantlarında her yıl binlerce iPhone üreten teknoloji devi Foxconn, bu kez bir otomotiv deviyle el sıkıştı. Stellantis ve Foxconn ikilisi, gelecek yıllarda Stellantis Grubu’nun kanatları altındaki markaların otomobilleri için dijital kokpit geliştirmek üzere Mobile Drive isminde bir ortak girişim kurduğunu açıkladı. Bu kapsamda, Peugeot’tan Maserati’ye kadar tüm Stellantis markalarının kokpitleri Foxconn’un üretim bantlarından çıkacak.

Stellantis zirvede: Yeni otomotiv devinin ilk başarısı

Stellantis ve Foxconn el sıkıştı: Mobile Drive girişimi

Mobile Drive isimli girişimin merkezinin Hollanda olduğu açıklandı. Peugeot, Fiat, Citroen, Opel, Alfa Romeo, Jeep, DS gibi markaların çatı şirketi olarak kurulan Stellantis ve Foxconn girişimin yüzde 50 hissedarı olacak.,

stellantis ve foxconn

Sesli asistanlardan hareket kontrolüne kadar dijital kokpitlerin yeni nesil tüm yetenekleri tabii ki bu girişimin ana gündemi olacak. Şimdilik ilk kokpitlerin otomobil üreticilerine ne kadar sürede ulaşacağı belli değil. Ortaklar aynı zamanda bu teknolojileri diğer otomobil üreticileri ile de paylaşmak konusunda istekli.

Yüz yıllık geçmişe sahip, geleneksel diyebileceğimiz otomobil üreticileri, yeni nesil otomobillerini yazılım konusunda güçlendirmek için adımlar atıyor. İlerleyen zamanda yapılacak yeni güncellemelerle de mevcut yazılımlara yeni işlevler eklenmiş olacak. Böylece otomotiv devleri buradan da gelir elde edebilecek.

Burada Apple ve Google gibi iki teknoloji devinin otomotiv dünyasında adım adım ilerliyor olması da oldukça etkili. Otomotiv şirketleri artık yalnızca kendi aralarında değil, Amerikalı teknoloji devleriyle de rekabet içinde.

Google’ın ve Apple’ın otomobillerin bilgi-eğlence sistemleri için de yazılımları bulunuyor; Android Auto ve Apple CarPlay. Otomobil sahipleri de bu yazılımlara alışmış durumda. Bu durumun farkında olan Stellantis yazılım bölümü patron Yves Bonnefont, bu arayüzlerin gelecek yıllarda da desteklenmeye devam edeceğinin altını çizdi. Ancak, daha da iyi bir kokpit deneyimi sunabileceklerine inandıklarını da sözlerine ekledi.

Apple CarPlay ve Android Auto nasıl kurulur?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.