Subaru modelleri sıfır ölüm hedefiyle Volvo’nun izinde

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Dünyanın En Güvenli Otomobil Markası” vizyonuyla yola devam eden Subaru, Safety Pick + ödülünü kazanmasının ardından sıfır ölüm hedefinin peşine düştü. EyeSight güvenlik paketiyle donatılan Subaru modelleri, 2030 yılına kadar yeni yapay zeka teknolojisiyle daha güvenli olacak.

Subaru’nun trafik arabaları ve yayalar gibi potansiyel tehlikeleri belirlemek ve öndeki yolu taramak için iki kamera kullanan EyeSight teknolojisi şu anda; çarpışma öncesi frenleme, çarpışma öncesi gaz kelebeği yönetimi, uyarlanabilir hız sabitleyici, şerit savrulma uyarısı, şeritte kalma yardımı ve araç çalıştırma uyarısı gibi sürücü yardımcılarını içeriyor.

Subaru’nun yeni nesil EyeSight X’i de yakın zamanda yeni Levorg station wagon modelinde tanıtılmıştı. Tehlikeleri daha doğru algılamak için yeni bir 360 derecelik kamera ve dört ön ve arka radar eklenen EyeSight X paketi; trafik sıkışıklığında ve otoyollarda eller serbest yarı otonom sürüşü sağlayan GPS verileri de kullanıyor.

Bunu bir aşama daha ileri götüren Subaru, yeni nesil EyeSight güvenlik ve yardım sistemine, gelişmiş “Yapay zeka (AI) yeteneklerini” entegre etmeyi planlıyor.

Subaru Lab mühendisleri, Eiji Shibata liderliğinde teknolojiyi araştırmak ve genişletebilmek için gelecek ay Japonya’nın Shibuya kentinde; yapay zeka, görüntü işleme, kameralar, sensörler ve araç kontrolü geliştirecekler.

Subaru, yapay zeka teknolojisini yeni modelleri içerisine ne zaman entegre edeceğini açıklamadı. Ancak, Volvo’nun izinden giden Japon otomobil üreticisi; bunun 2030’da sıfır ölümcül yol kazası hedefine ulaşılmasına yardımcı olacağını iddia ediyor.

Subaru aynı zamanda, 30 yılı aşkın süredir yenilenen stereo kamera ve çarpışmadan kaçınmada uzmanlaşmış nesne tanıma sistemlerinin yeni yapay zeka teknolojisiyle birleşmesiyle; “herkesin satın alabileceği otonom Subaru modelleri” yolunun açılacağını da söylüyor.


Önceki İçerikToyota Türkiye filo siparişlerinde 28 bini geçti
Sonraki İçerikElektrikli Ford, Fiesta üretilen fabrikaya geliyor
1997’de ilk kelimesi “vosmagen” olan, çocukluğunu halı desenlerinde araba sürmeye adamış otomotiv yazarı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz