Sumitomo AKO Lastik’ten açıklama geldi: “Sendikaya saygılıyız, haberler maksatlı”

 

Otomotiv sektörü işçi eylemlerine alışıktır. El değiştirme öncesinde BMC, 2 yıl önce Bosch, Oyak Renault, Ford Otosan, TOFAŞ başta olmak üzere Bursa’daki otomotiv şirketleri aylar süren eylemlerle yaşadı. Oyak Renault da bu yüzden en tepe yöneticiler değişti.

Şimdi sırada Türkiye’de son dönemdeki en önemli otomotiv yatırımlarından Çankırı’daki Sumitomo AKO Lastik şirketi var.

Aralık ayında fabrika karıştı. Bazı işçiler işten çıkarıldı, bazı işçiler ise çıkarılan arkadaşlarına sahip çıkıyor.

Bu bir bölüşüm meselesidir. Üretim odaklı tüm işletmelerde yaşandığı gibi, elde edilen katma değerin paylaşılması sorunudur.

Konuyla ilgili haberimize istinaden şirketin yönetim kurulu bir yazı gönderdi. Telefonla da bize ulaşan yetkililer, meselenini kendileri açısından nasıl göründüğünü anlattılar.

Öncelikle Sumitomo AKO Yönetiminin mektubunun yayınlıyoruz.

Ama önce şirketin 14 Aralık tarihinde yaptığı ve bize dün ulaşan basın açıklamasını hatırlayalım:

“Bazı basın organları ve internet haber sitelerine yansıdığı üzere, bazı işçilerimiz tarafından Çankırı Yakınkent Organize Sanayi Bölgesinde yer alan Sumitomo Rubber AKO Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (SAT) fabrikamızda 12 Aralık Salı günü iş durdurma eylemi gerçekleştirilmiştir.

olaylar şu şekilde vuku bulmuştur.
12 Aralık tarihinde, hayatın olağan akışında ve objektif performans kriterleri doğrultusunda, 10 işçiye iş akdinin feshi konusunda bildirim yapılmıştır.

Üçü ile anlaşma yoluyla iş akdi feshedilmiş, diğerleri kabul etmemiş, işi engelleme ve işgal yoluna gitmiştir.

Vardiya yöneticileri gerekli uyarılarda bulunup işlerine devam etmelerini, konunun yöneticilerle müzakere edilebileceğini bildirmiştir.

İşçiler işten çıkarmaların sendikal faaliyetler nedeniyle yapıldığı asılsız iddiasıyla sloganlar atarak, işgali ve iş durdurma eylemini sürdürmüş, yöneticilerle konu hakkında müzakereden uzak durmuştur.

Yeni vardiyalar için işbaşı yapan ve yanlış bilgilendirilen işçiler kışkırtılarak, haksız işgal eylemi 13 Aralık 2017 Çarşamba sabahına kadar sürdürülmüştür.

Bu süre zarfında yurtdışında olan SAT CEO’su Norifumi Fujimoto fabrikaya gelmiş ve işçilerle toplantı yaparak eylemin durdurulmasını, gerekli yasal hakların kendilerine tanındığını ve herhangi bir disiplin yaptırımın söz konusu olmayacağını bildirmiştir.”

Japon lastik devinin Çankırı yatırımını Cumhurbaşkanı Erdoğan hizmete açmıştı.

CEO işçilerle konuştu,

Sayın Fujimoto’nun konuşması neticesi bir kısım işçi eylemi sonlandırıp işbaşı yapmıştır.

Olayları kışkırtmaya çalışan bir grup ise sloganlar ve zorlamalarla hem Fujimoto’nun konuşmasını engellemeye hem de sözlü sataşmalara başvurmuştur.

Müzakere koşulları engellenen yönetim haksız ve kötü niyetli eylemler içinde bulunan, işletmeye zarar vermeye çalışanlarla iş akdinin feshedileceği bildirimini yapmıştır.

Bu minvalde Sumitomo Rubber AKO Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak kamuoyuna bildirmek isteriz ki;

Yönetimimiz, olayların nedeni olarak gösterilmeye çalışıldığı şekilde hiçbir sendikal faaliyete müdahil olmamıştır, olmayacaktır.

İşletmemiz hiçbir zaman ve hiçbir koşulda çalışanlara tanınan sosyal hakları çiğnememiş ve yükümlülüğü bulunan hiçbir hususu aksatmamıştır.

Tüm işçilerin hakları defaten ödenmiştir. İş akdi fesihlerinde de haklarının fazlası ödenerek anlaşmalı fesih yolu öncelikli olarak önerilmiştir.

… 12 Aralık tarihinde yapılan işten çıkarmalar tamamen aylık performans değerlemeleri neticesidir. İşten çıkarmalar sendikal faaliyetlerle ilişkili değildir.

Uluslararası alanda birçok yatırımı bulunan grubumuz Sumitomo Rubber Industries (SRI) Japon kültüründe yeri olan insana ve çalışana saygıyı önemsemektedir.

Jeo-stratejik konumu nedeniyle Türkiye ve Çankırı’mıza yapmış olduğu bu dev yatırımda da diğer tüm şirketlerimizde olduğu gibi, çalışan ve işçi haklarına saygılı ve duyarlı tutumunu koruyacak, insani değerleri yüceltmeyi sürdürecektir.

Bu olayın karşılıklı saygı çerçevesinde, yürütülen hukuki süreçleri de gözeterek sonlandırılması taraftarı olduğumuzu, konu hakkında üzerimize düşen her tür sorumluluğu şimdiye dek olduğu gibi yerine getireceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz.

Sumitomo Rubber AKO Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetimi”

Çankırı Postası adlı yerel yayının konuyla ilgili manşeti…

Bizimde yaptığımız konuyla ilgili habere yönelik Sumutimo AKO yönetiminin mektubunda ise şu görüyelere yer veriliyor:

İŞTE SUMİTOMO ÇANKIRI YÖNETİMİNİN İDDİALARI:

*Haberinizde konu edilen içeriklerin gerçekliğinin teyit edilmeden yazılması, kamuoyunun bu yanlış bilgilerle yönlendirilmesi bizleri üzmüş ve derin bir endişeye sevk etmiştir. Bu nedenle sizleri aydınlatmak ve haberinize konu içerikteki hataların giderilmesi için bilgiler paylaşmak isteriz.

Şöyle ki;
Haberinizin girişinde değinilen “Türkiye’de bölüşüm mücadelesi” kavramının firmamız üzerinden dile getirilmesi, yapılan maddi hataların ilki ve en büyüğüdür. Zira firmamız çalışan-sermayedar, mavi yaka-beyaz yaka gibi ayrımları gözetmeksizin, karşılıklı saygı ve hoşgörü içinde üretimi önceleyen bir felsefeye sahiptir.


Özetle saymak gerekirse;
Firmamız habere konu edildiği üzere “Türkiye’de bölüşüm mücadelesi” gibi bir kavrama kuruluş felsefesi gereği taraf değildir. Bazı kişilerce yapılan provokasyon sonucu fabrikamızda yaşanan olaylara yönetimimiz olumsuz yaklaşmamıştır. …

Haberde, toplum nezdinde olayları ajite etme amacıyla söz edilen “yüzük atma”, “milletvekilini aracı kılıp muhtarları aratma”, “eşleri birbirine karşı kışkırtma” gibi olaylara hiçbir şekilde ve koşulda taraf olmamıştır. Aksine olayların karşılıklı saygı çerçevesinde çözümlenmesi için sadece diyalog yolunu tercih etmiş ve bunu da her fırsatta dile getirmiştir.

Haberde “Üretim durdu, Toyota ve Audi lastik bekliyor” şeklinde yer alan iddia yanlıştır. OEM teminci olduğumuz markalar arasında AUDI markası yoktur. Ayrıca fabrikamızda üretim ve sevkiyat kesintisiz şekilde sürmektedir.

Toyota markasının belirtilen modelleri ve teminci olduğumuz diğer markalar için sevkiyat ve üretim programımızda herhangi bir aksaklık yaşanmamıştır.

“Mal gitmiyor beyanları uydurmadır”

Haberde yer alan “Makine başında çalışanlar aramızda. Üretim o yüzden durdu. Fabrikanın çalışmaya devam ettiğini göstermeye çalışıyorlar. Depolardaki mallar var, onları TIR’lara yüklüyor, Çankırı’da gezdirip geri getiriyorlar.

Biz bunların hepsini kanıtladık. Toyoto’ya nereden baksan günde 15 TIR mal gidiyordu, bugün 6’ıncı gün daha bir TIR lastik gitmedi. Audi ile anlaşmaları vardı. Onlara da üretim olmadığı için hiçbir şekilde mal gitmiyor” ifadelerinin tamamı uydurulmuş beyanlardır.

Tüm bu bilgiler göz önüne alındığında haberin içeriğinin tamamen kamuoyunda manipülasyon yaratma amaçlı, tek taraflı ve yanıltıcı bilgiler olduğunu bir kez daha belirtmek isteriz.

Sonuç olarak;
Yönetimimiz olayların nedeni olarak gösterilmeye çalışıldığı şekilde hiçbir sendikal faaliyete müdahil olmamıştır, olmayacaktır. Çalışanlara tanınan sosyal haklar hiçbir zaman çiğnememiş ve yükümlülüğümüzde bulunan hiçbir husus aksatılmamıştır.

Olayların başlangıcında (12 Aralık’ta) yapılan işten çıkarmalar tamamen aylık performans değerlemeleri neticesidir. İşten çıkarmalar sendikal faaliyetlerle ilişkili değildir. …

Yapılan haberler ajite edici, kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye yönelik maksatlı haberlerdir. …
Firmamız Çankırı’daki bu yatırımda çalışan ve işçi haklarına saygılı ve duyarlı tutumunu koruyacak, insani değerleri yüceltmeyi sürdürecektir.

Bu olayların karşılıklı saygı çerçevesinde, yürütülen hukuki süreçleri de gözeterek sonlandırılması taraftarı olduğumuzu defaatle siz değerli basın kuruluşlarına bildirdik.

Buna rağmen maksatlı ve sui niyetli bu tür içeriklerin, tarafımızca teyit edilmemiş bilgilerle kamuoyuna servis edilmesi karalayıcıdır ve suç unsuru içermektedir.

Sizden ricamız sitenizde yer alan, mail listenize ilettiğiniz içeriğin bu açıklamamız doğrultusunda düzeltilmesi ve kamuoyunun bu şekilde yeniden bilgilendirilmesidir.

Olayın bildirilmesine yönelik hukuki sonuçlarıyla muhatap olmamanız için sizleri karşılıklı iletişimle düzeltilmesine yönelik adımlara destek vermeye çağırıyoruz.

Saygı ve esenlik dileklerimizle

Sumitomo Rubber AKO Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetimi”

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.