Süper spor elektrikli Porsche Taycan, gelir gelmez 37 adet sattı

porsche taycan elektrikli otomobil
Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Elektrikli otomobil piyasasında bugüne kadarki en ilginç sonuç ekim ayı itibariyle ortaya çıktı. Dünya çapında çok merak edilip, beklenen elektrikli Porsche Taycan, meğer Türkiye’de de aynı heyecanla bekleniyormuş.

Bu elektrikli süper spor otomobil ekim ayında Türkiye’ye gelir gelmez; 37 adetlik satış rakamını yakaladı. Belki de şaşırmamak gerekir, çünkü ekim ayında malum sitede 200 adetin üzerinde Porsche Taycan ilanı yayındaydı. Yani bağımsız ithalatçılar otomobili, Doğuş Grubu’ndan önce Türkiye’de satışa çıkarmışlardı.

Elektrikli Porsche Taycan Ekim ayında Türkiye’deki ilk sahiplerine teslim edilmişti.

Bu arada ekim ayı ODD satışlarını incelerken Türkiye’de batılan diğer elektrikli otomobillerin performansı dikkat çekiyordu. Örneğin en hesaplı elektrikli otomobillerden olan Renault Zoe, yılbaşından bu yana sadece 60 adet satmıştı. Biri 300 bin lira civarınd, diğeri 1,5 milyon liradan başlayan iki yeni dönem otomobili arasında eğilim pahalı olandan yana olmuştu. İlginç bir sonuç değil mi?

Türkiye’de Doğuş Otomotiv Porsche bayilerinde satışta olan elektrikli Porsche Taycan 4S Türkiye fiyatı Ekim 2020 itibariyle 1 milyon 465 bin TL’den başlıyor. Sahibinden sitesinde ise 1.7 milyon liraya bu otomobili bulabiliyorsunuz.

Bu sınıftaki elektrikli SUV Jaguar i-pace satışları da yıl genelinde 67 adete ulaştı. Bu otomobil 2018 yılında Türkiye’de 500 bin lira çıtasında satışa çıkmıştı. Özel randevulu lansmanında 68 müşteri 2 bin avro peşinat vererek, sıraya girmişti.

Bu arada elektrikli Porsche Taycan, Tesla Model S’in karşısına çıkan ilk önemli rakip.

 

Elektrikli Porsche Taycan nasıl bir otomobil:

Porsche’nin tamamen elektrikli ilk spor otomobili.

E-Performans serisinin en yeni modelleri Taycan 4S, Turbo ve Turbo S modelleri Doğuş Otomotiv güvencesi ile; Porsche’nin İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Antalya ve Mersin’deki yetkili satıcılarında sergileniyor.

Porsche Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Selim Eskinazi, “2025 yılından itibaren teslim edilen Porsche modellerinin yüzde 50’den fazlasının elektrikli olacağını” belirtiyor.

Bu yılın ilk 10 ayında 315 adet Porsche satıldığı dikkate alındığında, bu öngörü Türkiye’ye de yansıyabilir.

Doğuş Otomotiv, elektrikli dönem için şimdiden bayilerinde ve bazı AVM’lerde elektrikli şarj istasyonları kuracak.

Porsche Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Selim Eskinazi.

Eskinazi, Porsche Türkiye’nin elektrifikasyon planını şöyle anlatmıştı:

“Türkiye’de kendi şarj ağını kuran ilk otomobil markası olacağız. Porsche Türkiye olarak, 2020 yılının sonuna kadar yaklaşık 6.7 milyon TL yatırım ile 120 adet Porsche şarj istasyonunu aktivite etmeyi planlıyoruz. 2021 yılı başında ise Doğuş Oto Kartal lokasyonumuzda Türkiye’nin en hızlı şarj istasyonunu kurmayı planlıyoruz.”

Önceki İçerikEkim 2020 Türkiye’de en çok satan 15 araba
Sonraki İçerikTürkiye otomotiv ihracatı 2.9 milyar $: Avrupalı eski otomobiline biniyor
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz