Sürücüsüz Subaru tat verir mi? Ya da

Subaru Corporation ve Japonya’nın telekomünikasyon devi SoftBankCorp.; 5G ve Hücresel V2X donanımlarını kullanarak Sürüş Desteği ve Otonom Sürüş testlerine başlayacaklarını açıkladı. Özel bir iletişim ortamı yaratılarak Subaru’nun Hokkaido adasında yer alan Bifuka tesislerinde gerçekleştirilecek olan doğrulama testlerinde; Subaru ImprezaSport modeli kullanılacak.

Trafik kazasından kaynaklanan ölümleri 2030 yılına kadar tamamen ortadan kaldırmayı amaçlayan Subaru; 360 derece güvenlik felsefesi kapsamında bağlantılı araç teknolojilerinin araştırılması ve geliştirmesi için bir program yürütüyor.

Bu programın amacı, markanın EyeSight sürücü destek sistemi ile geliştirdiği gelişmiş güvenlik teknolojisini daha da ileriye taşımak.

Japon telekomünikasyon şirketi SoftBankCorp. ise, yeni deneyimler ve değerler sunacak hizmet çözümleri geliştiriyor. SoftBankCorp., mobiliteyi bir hizmet olarak(Mobility as a Service / MaaS) inceliyor ve 5G sistemleri ile diğer ileri seviye iletişim teknolojilerini kullanan bağlantılı araçlar için doğrulama testleri gerçekleştiriyor.

İki firma bu ortak çalışma kapsamında, SoftBankCorp. tarafından geliştirilen, yüksek kaliteli 5G radyo dalgalarının lokal yayılımını sağlayan taşınabilir bir donanımolan ODEKAKE 5G’yi Subaru’nun Hokkadio Adası’nda yer alan BifukaTest ve Geliştirme Merkezi’nde önümüzdeki aylarda kurmayı planlıyor.

Test merkezinde, bağımsız-olmayan standart spesifikasyonları karşılayan bir 5G ağı ve C-V2X (Cellular vehicle-to-everything) iletişimi için uygun ortam hazırlanarak doğrulama testleri gerçekleştirilecek.

Testler; hem istasyonlar ve araçlar arasındaki hem de araçların birbiriyle olan iletişimlerini öngörmeyi; sürüş desteği ve otonom sürüş kontrolü teknolojilerinin ileriye dönük çeşitli kullanım durumlarında doğrulanmasını planlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.