Suzuki, 2030’a kadar 6 yeni SUV model çıkaracak

Japon araç üreticisi Suzuki, 2070 yılına kadar dünya genelinde izleyeceği yol haritasını açıkladı.

Markanın büyüme stratejisinin başrolünde karbon nötr hedefine ulaşmasını sağlayacak olan yeni modeller ve otonom teknolojileri var. Şirket, müşteri odaklı ürün ve hizmetler geliştirmek, faaliyet gösterdiği ülke ve bölgelerle birlikte büyümek için Suzuki’ye özgü çözümler yaratmaya da odaklanacak.

Suzuki, 6 farklı kompakt SUV model çıkarma hazırlığında

Suzuki, her hükümetin belirlediği tarih doğrultusunda, Japonya ve Avrupa’da 2050’ye kadar ve Hindistan’da 2070’e kadar karbon nötr olmayı hedefliyor. Bu hedefe giden yolda elektrikli ve diğer alternatif yakıtlı araçlar önemli bir rol oynayacak.

Suzuki, 2023 mali yılı ile Japonya’dan başlayarak ticari mini yüzde 100 elektrikli araç modelleri pazara sunacak. Aynı zamanda, 2030 mali yılına kadar 6 farklı kompakt SUV ile mini araç tanıtmayı planlıyor. Ayrıca mini ve kompakt araçlar için yeni hibrit araçlar geliştirecek ve bunları yüzde 100 elektrikli araçlar ile birleştirerek müşterilerine çeşitlilik sağlayacak.

Suzuki, Avrupa’daki ilk adımını 2024 mali yılında atacak. Japon üretici, Hindistan’da, Auto Expo 2023’te açıkladığı yüzde 100 elektrikli SUV modelini 2024 yılında piyasaya sürecek. 2030 mali yılına kadar ise pazara 5 model daha sunarak SUV ve B segment ürün gamını genişletecek.

Suzuki eVX

Suzuki, işe gidip gelme, okul veya alışveriş gibi günlük ulaşıma yönelik tamamen elektrikli 9 farklı küçük ve orta boy motosikleti pazara sunarak, elektrikli motosikletlerin ürün gamından yüzde 25 pay almasını planlıyor.

Suzuki, sadece yüzde 100 elektrikli araçlar geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda CNG, biyogaz ve etanol karışımı yakıt kullanan karbon nötr içten yanmalı motorlu araçlar da üretecek.

Toyota ile iş birliğini de derinleştirecek olan Suzuki, tamamen elektrikli ve otonom otomobillerin yanı sıra; gübreden biyogaz elde edimi ve fabrikaların karbon nötr olması gibi adımlarla sürdürülebilir büyümeyi hedefliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.