Otomobilde Neler Oluyor, Önce Siz Öğrenin

Suzuki Swift’ten sonra Vitara ve SX4 Hibrit ile atağa kalktı

Suzuki akıllı hibrit SUV model ailesi Türkiye pazarına takdim edildi. 2020 yılında Swift Hibrit modelinin Türkiye’de satışa çıkaran Suzuki Türkiye; şimdi de Vitara Hibrit ve SX4 S-cross Hibrit modellerini bayilerine gönderdi. Suzuki hibrit SUV fiyatları da belli oldu.

Suzuki Türkiye distribütörü olan Doğan Trend Otomotiv, Doğan Holding çatısı altında faaliyet gösteriyor.

Jimny hariç tüm Suzuki modelleri hibrit oldu

Suzuki Marka Direktörü Şirin Mumcu Yurtseven, Japon markanın hibrit atağına vurgu yaparak, ön satış başlattıkları modelleriz hakkında açıklama iletti:

 • “Artık Türkiye pazarındaki Jimny hariç tüm modellerimiz hibrit olarak yer alacak. Swift Hibrit ile yakaladığımız ivmeyi Vitara Hibrit ve SX4 S-Cross Hibrit’le birlikte güçlendireceğiz.
 • 2020 yılı sonundan bu yılın ilk çeyreğine kadar olan dönem bizim için bir geçiş süreciydi. Ailenin tamamlanmasıyla, geçtiğimiz yıl Swift Hibrit’le yakaladığımız başarıyı; SUV modellerimizi de satışa sunarak artıracağımıza inanıyoruz. Bu kapsamda, sene sonuna kadar 4 bin adede yakın hibrit araç satışı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.
 • Vitara ve SX4 S-Cross Hibrit için sadık müşterilerimize sınırlı sayıda özel fırsatlar sunduk.
 • Avantajlı takas imkanlarımızla birlikte hibrit ailesini ilk olarak onlarla tanıştırdık.
 • Bunun sonucunda, 100 adet Suzuki Vitara Hibrit ve SX4 S-Cross Hibrit’in ön satışını da ilk haftada gerçekleştirdik” 

 

Suzuki vitara hibrit
Suzuki Vitara hibrit Türkiye’de satışa çıktı, fiyatları açıklandı!

Suzuki Hibrit SUV fiyatları

 • Mart ayı itibariyle satışa çıkan Suzuki Vitara Hibrit model gamı 296 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.
 • SX4 S-Cross Hibrit fiyatları ise 306 bin 900 TL’lik anahtar teslim satış fiyatıyla müşterilerin beğenisine sunuluyor.
 • Suzuki Vitara Hibrit 4×2 ve 4×4 seçenekleriyle tercih edilebilirken, SX4 S-Cross Hibrit ise sadece önden çekişli olarak satın alınabiliyor.
 • Her iki model de 6 ileri otomatik şanzımanla uyumlu hale getirilmiş akıllı hibrit teknolojili 129 beygir gücündeki 1.4 litrelik Boosterjet turbo benzinli motora sahip.

 

Suzuki Scross hibrit
Suzuki 2021 yılında teknolojik atağa kalkıyor. Türkiye’de 4 bin hibrit model satacak.

Dizellerin yerini hibritler alıyor

Suzuki Marka Direktörü Şirin Mumcu Yurtseven, dizel araç satışlarındaki düşüş ve onların yerini alan hibrit motorlu araç pazarına yönelik değerlendirmelerini de iletti:

 • Dizel araçların pazardaki payı düşerken elektrikli ve hibrit araçların yükselişini görüyoruz.
 • Geçtiğimiz yıl Avrupa’daki kendi kendini şarj edebilen hibrit otomobil satışları önceki yıla göre yüzde 59 artarak 1,2 milyon adede ulaştı. Bu araçların Avrupa genelindeki toplam pazar payı yüzde 12’ye kadar çıktı.
 • Ülkemizde ise Avrupa’daki kadar olmasa da elektrikli ve özellikle hibrit araçlarda önemli bir atılım var.
 • 2020 yılında Türkiye’de 23 bin adedi aşkın hibrit ve elektrikli otomobil satıldı.
 • Hibrit satışları 2019 yılına göre yüzde 85 arttı.
 • 2021 yılına bakacak olursak otomotiv pazarı açısından iç pazardaki talebin arttığı bir üç ayı geride bıraktık. Pazardaki talebin havaların ısınması ve pandemi koşullarının iyileşmesiyle artmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz.
 • Yine bu dönemde hibrit araç satışları önemli bir ivme kazandı. Şubat sonu itibariyle 7 bin hibrit otomobil satışı gerçekleşti ve hibritlerin toplam pazardaki payı yüzde 3,8’den, yüzde 8,7’ye çıktı.
 • Yıl sonunda hibrit araç satışlarının 25 bin adedi aşmasını öngörüyoruz” açıklamasında bulundu.

“Suzuki, SUV ve hatchback segmentinde Türk tüketicisinin beklentilerini karşılıyor”

Şirin Mumcu Yurtseven, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

 • Vitara ve SX4 S-Cross’un da satışa sunulmasıyla Türkiye’deki hibrit SUV pazarının önemli oyuncularından biri olduk. Suzuki olarak hibrit ürün gamımızla aslında tam da Türk tüketicisinin taleplerine yanıt veriyoruz.
 • Türkiye’deki hibrit dönüşümümüzün ilk adımını Swift Hibrit ile atmıştık. Swift Hibrit, yüzde 20’yi aşan yakıt tasarrufu, sunduğu standart güvenlik donanımları ve uygun fiyatıyla ilgi görmeye devam ediyor.
 • Şimdi de hibrit atılımımızı sağlamlaştırarak yeni modellerimizi pazara sunuyoruz. Vitara Hibrit ve SX4 S-Cross Hibrit ile birlikte Suzuki hibrit ailesini tamamlıyoruz.
 • Hibrit gamımızda sunduğumuz standart donanım özellikleri ve avantajlı fiyatlarla pazarda fiyat/fayda dengesi açısından iddialı olmak istiyoruz.”

“Yılı 4 bin adede yakın hibrit otomobil satışıyla kapatmayı hedefliyoruz”

Suzuki Marka Direktörü Şirin  Mumcu Yurtseven, “Artık Türkiye pazarındaki Jimny hariç tüm modellerimiz hibrit olarak yer alacak. Swift Hibrit ile yakaladığımız ivmeyi Vitara Hibrit ve SX4 S-Cross Hibrit’le birlikte güçlendireceğiz. 2020 yılı sonundan bu yılın ilk çeyreğine kadar olan dönem bizim için bir geçiş süreciydi. Ailenin tamamlanmasıyla pazardaki varlığımızı artıracağımıza inanıyoruz. Son tüketicilerin yanı sıra, Türkiye’de filo araç yapısını hibrit araçlarla değiştirmek isteyen çevreye duyarlı şirketler de potansiyel müşterilerimiz arasında. Bu kapsamda, sene sonuna kadar 4 bin adede yakın hibrit otomobil satışı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Öte yandan, Suzuki Vitara Hibrit ve SX4 S-Cross Hibrit için sadık müşterilerimize sınırlı sayıda özel fırsatlar sunduk. Avantajlı takas imkanlarımızla birlikte hibrit ailesini onlarla tanıştırdık. Bunun sonucunda, 100 adet Suzuki Vitara Hibrit ve SX4 S-Cross Hibrit’in ön satışını ilk haftada gerçekleştirdik” dedi.

Vitara ve SX4 S-Cross’ta 48V hibrit teknolojisi

Hem Vitara hem SX4 S-Cross modelleri için geliştirilen yeni 48V Hibrit güç – aktarma sistemi; hafif tasarımıyla dikkat çekerken aracın toplam ağırlığını sadece 15 kg’a yakın artırıyor.

Hem bir jeneratör hem de marş motoru görevi yapan ISG, sisteme kayışla bağlı ve 2.000 d/d’dan 3.000 d/d’ya kadar 235 Nm ek tork kullanımıyla hızlanma anında içten yanmalı motoru destekliyor.

Lityum iyon batarya, yavaşlama ve fren anında geri kazanılan elektrik enerjisini depoluyor. Ve entegre marş jeneratörü tarafından yönetilen start stop fonksiyonunda sistemi besliyor.

48V sistem ayrıca yeni tork doldurma kontrolü ve tork yükseltme özelliklerine sahip. Bu çözüm, hızlanma esnasında elektromotorun torkuyla içten yanmalı motorun torkunu destekliyor.

Vitara ve SX4 S-Cross Hibrit’e 1.4-litre Boosterjet turbo benzinli motor güç veriyor

Her iki modele de güç veren 1.4 litre 129 PS ve 235 Nm tork üreten Boosterjet motor; yüksek çekiş gücü, homojen ve yumuşak güç üretimi ile birlikte düşük ağırlık ve kompakt boyutlar olmak üzere Suzuki modellerine özgü nitelikleri sunmak üzere özel olarak geliştirildi.

4×2 çekişli Vitara Hibrit ve SX4 S-Cross Hibrit, WLTP verilerine göre 100 km’de 5.7 litrelik ortalama yakıt tüketimi değeriyle dikkat çekerken, Vitara Hibrit 4×4 ise 100 km’de ortalama 6.2 litrelik yakıt tüketimiyle yine öne çıkıyor.

Suzuki Vitara Hibrit güvenlikte çıtayı yükseltiyor 

Suzuki Vitara Hibrit; sürüş güvenliğini desteklemek, kazaları önlemek ve günlük kullanımda sürücünün hayatını kolaylaştırmak üzere daha fazla sürüş destek sistemiyle donatılıyor. Radar Fren Desteği (RBS), yenilenen Vitara’da yerini monoküler kamera ve lazer radar (MFL) ile çalışan Çift Sensörlü Fren Destek Sistemi’ne (DSBS) bırakıyor. Sistem, aracın sürüş yönündeki araçları veya yayaları algılıyor, sürücüyü uyararak olası bir çarpışmayı önlemeye ya da çarpışma durumunda şiddetini azaltmaya çalışıyor.

Suzuki’de ilk kez sunulan Kör Nokta Uyarı Sistemi (BSM), aracın her iki yanındaki kör noktasında olan veya yaklaşan araçları tespit ederek, şerit değiştirme girişiminde LED uyarı lambası ve sesle sürücüyü uyarıyor.

Arka kısımdaki iki yan radar sensörünü kullanan Arka Çapraz Trafik Uyarı Sistemi (RCTA); geri viteste 8 km/s hıza kadar olan sürüşlerde veya park yerlerinden geri çıkışlarda yaklaşan bir araç karşısında, sürücüyü gösterge paneli üzerinden görsel ve sesli olarak uyarıyor. ‘Hız sınırı’ veya ‘girilmez’ gibi trafik işaretlerini algılayan Trafik İşareti Tanımlama Sistemi (TSR), ilgili trafik işaretini bilgi ekranında göstererek sürücünün dikkatini trafik işaretine çekiyor. Birden fazla işaret algılayan sistem, bir kerede en fazla üç işaret görüntüleyebiliyor.

Yine Şerit Takip İhlal ve Uyarı Sistemi de trafik güvenliğini maksimize ediyor. Milimetre-dalga radarıyla öndeki araçla mesafeyi koruyarak takip eden Adaptif Hız Sabitleme Sistemi (ACC) de, sürücü tarafından ayarlanan hızı maksimum hız sınırı olarak kabul ediyor ve sürücüye takip mesafesi desteği sağlıyor.

Sürücü, yolcu ve yaya güvenliği SX4 S-Cross Hibrit’te

Kullanıcı ve yolcusuna her zaman güvende olduğunu hissettiren SX4 S-Cross Hibrit; Suzuki’nin TECT sistemi sayesinde, bir çarpışma durumunda enerjiyi etkili bir şekilde emen ve dağıtan bir gövde yapısıyla sunuluyor. SX4 S-Cross Hibrit’te; Radar Fren Desteği (RBS), Adaptif Hız Sabitleme Sistemi (ACC), EBD Destekli ABS, BAS (Fren Destek Fonksiyonu), ESP (Elektronik Stabilite Programı), HHC (Yokuş Kalkış Desteği), TPMS (Lastik Basınç Uyarı Sistemi), merkezi alarm sistemi, çocuk güvenlik kilidi ve çocuk koltuğu sabitleme mekanizması ile toplam 7 adet hava yastığı gibi güvenlik özellikleri standart olarak sunuluyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.