Suzuki, SUV modeller ile tarihindeki en yüksek satışı hedefliyor!

Suzuki, geçtiğimiz günlerde yeni S-Cross SUV modelini Türkiye’ye getirdi. İğneada’da gerçekleştirilen basın toplantısında sorulara yanıt veren Suzuki yöneticileri, SUV modeller ve gelecek planları hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Ürün gamının Swift harici tamamı SUV modellerden oluşan Suzuki, son 2-3 sene içerisinde dünya genelinde SUV eğiliminin artmasıyla birlikte Türkiye’de de elini güçlendiriyor. Markanın SUV atası olarak nitelendirilen Vitara ile süregelen uzmanlık süreci, müşterilerin sadakati ve Japon otomobillerin sorunsuz algısıyla bir araya gelirken; Türkiye’nin potansiyeli yüksek olan otomotiv pazarı Suzuki için fırsat kapısı olarak görünüyor.

Pazarın en yüksek olduğu 2017 yılına göre bu yıl payı yüzde 41’i geçen SUV pazarında daha fazla araç satışı gerçekleştiren Suzuki, Türkiye’de tarihindeki en yüksek satışa ulaşmayı hedefliyor.

Satışların yüzde 91’ini hibrit modeller oluşturuyor

Döviz kurlarının etkisiyle artan otomobil ve akaryakıt fiyatları, araç sahibi olanlar ve satın almak isteyenler için önemli bir etken. Dizel otomobiller günümüz emisyon kurallarının sıkılaşmasıyla değer kaybederken, yakıtta avantaj sağlayabilen hibrit araçlar ön plana çıkıyor.

Elektrikli araç (EV) alt yapısındaki yetersizlik ve bunun gibi bir sürü sebeple kullanıcıların henüz EV satın almak istemediğini belirten Doğan Trend Otomotiv Grubu Otomobil Markalarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal;

“Biz de özellikle satışların yüzde 91’i hibrit olacak şekilde getirmeye özen gösteriyoruz. Suzuki’ye baktığınızda aslında bir hibrit araç markası olarak konumlandırıyoruz. İleride marka tabi ki ana üreticilerin yatırımlarıyla elektrikli dönüşüm olacak ama şu yönde bu şekilde, domine bir şekilde sunmayı tercih ediyoruz. Çünkü o yönde ciddi bir talep var.” dedi.

Suzuki S-Cross Hibrit Türkiye fiyatı ve sürüş izlenimi!

Kaç adet Suzuki S-Cross gelecek?

Suzuki, SUV modeller ailesini S-Cross ile genişletirken, sürdürülebilirlik, sadakat ve sağlamlık kavramlarının üzerinde yoğunlaşıyor. Özellikle, yakıt tüketimi dizelin altında olan sağlam hibrit araçlar ve ulaşılabilir fiyatlar Suzuki’nin en büyük kozları arasında.

İlk etapta 200 adede yakın ve yıl içerisinde 1000 adedin üzerinde S-Cross getirmeyi planlayan Suzuki’nin şasi ve teknolojik anlamda sorun yaratmayan bir intibaya sahip olduğunu ve doğal akışında sadık bir müşteri kitlesi olduğunu belirten Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin;

“Sadakati reklamla, büyüklükle yapamıyorsunuz, o piyasada oluşuyor. Piyasada o algı da ağırlıkla ikinci eldeki araçların ve daha yaş almış araçların sağlamlığıyla, problemsizliğiyle oluşuyor. Siz reklamı bastırsanız da “çok sadık bir müşteri bazımız var” deseniz de o, olmuyor. Sosyal medya hesaplarında yorumları okuduğunuz zaman bunu hissedebiliyorsunuz. O marka, bu marka, şu marka demeyelim ama Suzuki’ye toz kondurmayan bir kullanıcı kitlesi var.” Diyerek markanın doğal gücünü vurguladı.

suzuki suv modeller

800 bin TL normal; “Araç fiyatları 100 bin TL’yi geçti, şu aracı nasıl satacağız diyorduk”

Son 3-4 yıllık süreçte dünya çapındaki arz sıkıntısı ve Türkiye’deki ekonomik koşullar araç fiyatlarını yukarıya çekerken; otomobilleri yatırım aracı olarak görenlerin sayısı da artış gösterdi.

İkinci-üçüncü aracı olarak satın alan kişi sayısının ilk aracı olarak alanlara göre arttığını ve insan doğasının fiyatlara zaruri olarak alıştığını söyleyen Tibet Soysal, bundan 5-6 sene önce şunu konuşuyorduk;

“Araç fiyatları 100 bin TL’yi geçti, şu aracı nasıl satacağız” diyorduk. Şimdi 800 binliler üzeri konumlandırdığımız araç segmentine baktığımızda aslında 4×4, otomatik vitesli, çok uygun kalır, 800 bin TL’den bahsediyoruz. Gerçekten enflasyonist sistemde oraya geldik, insanların da algıları bu yönde. Doğal, uygun karşıladılar.” dedi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.