Suzuki V-Strom 250 ilk sürüş, ilk izlenim

Suzuki, Türkiye’de motosiklette bir süre kan kaybetti. Bayilik sorunları, yeniden yapılanma, yeni modellerin temini derken artık yeniden toparlanmaya başladı. Her ne kadar döviz kurlarının durumu, artan gümrük vergileri nedeniyle 50 cc üzeri motosiklet pazarının sıkıntı yaşadığı bir dönemden geçiyor olsak da Suzuki bunu V-Strom adını ve imajını kullanarak aşmayı deniyor.
Suzuki Türkiye’nin geçtiğimiz yılın sonlarında Türkiye’ye getirmeye karar verdiği V-Strom 250, markanın 2017 yenilikleri arasında yer alan modellerinden biriydi. V-Strom imajını, Inazuma motorunu, yeni bir karoser üzerine; yeni bir gagalı ve şık gövdeye monte etmesiyle ilerlediği bir pazarlama zekasının yeni ürünü denebilir.
Buna bir de ABS, dijital gösterge paneli, hazır çanta aparatları, ekonomik yakıt tüketimi gibi artıları eklediğinizde ortaya satın alınır bir motosiklet çıkıyor.
Amaaa… Bu motosikleti görünümüne kanıp, uzun yol için düşünmemek gerekir. Hele iki kişilik yolculuklar can sıkıcı bir deneyime dönüşebilir. Sürücü için dar olan sele, arka yolcu için de kısıtlı alan sunuyor. Neyse ki arka yocunun eliyle kendini tutabileceği bir “arka çanta hazırlığı demiri” var da rodeo yapmak zorunda kalmaz.
Sürüş keyfi için konuşacak olursam; şehir içi ve 100 km menzile kadar kullanımlar fazla hissedilmiyor. Ağustos sıcağında 80 km menzil sonrası “totoda” sıkıntı yaratmaya başlıyor. 80-100 km civarında mutlaka mola istiyor.
Azami hızı 135 km olarak gördüm ve ötesine çıkamadım. Motosiklet yaklaşık 180 kg ağırlığında. Üstüne 92 kg olarak ben eklendiğimde fena değil.
Yakıt tüketimi 100 km’de 3.9 ve 4.0 litre arasında. Daha aşağı ve yukarı oynamıyor. Yüksek devirli kullandığımı belirtmeliyim.
En hoşuma giden yanlarından biri dijital gösterge ekranı oldu. Aracın tüm bilgilerini bu yeni nesil bilgi ekranında görebiliyorsunuz.
Motosiklette ABS tam zamanında devreye giriyor. Ne eksik ne fazla. Buna ihtiyaç duyaracak sert kullanımı tercih etmediğimiden fazla ihtiyaç duymadım. Suzuki mühendisleri önde ve arkada tek disk kullanmışlar.
İki silindirli 250 cc hacmindeki Suzuki motoru Inazuma’dan alınma. V-Strom ailesinin geleneksel motoru değil. O motora sahip V-Strom için 650 cc’ye çıkmak gerekiyor. Oradan başlıyor asıl V-Strom tadı.
Fiyatı benzerlerine göre nasıl derseniz? 28 bin TL’lerde gezen bir fiyat. Bu yazıyı yazarken, internette de dolaşıyordum. Rahmetli Barkın, namı diğer “Altın Elbiseli Adam” 2016 yılı baharında Suzuki SV 650  anlatımı yapmış. “Fiyatı 28 bin lira biraz yukarıda benzerlerinden” diyordu. Aradan iki yıl geçmiş şimdi o fiyata 250 cc’lik makine alabiliyoruz.
6 ileri vitesli makine, kolay vites geçişlerinin yanı sıra sorunsuzluğuyla dikkat çekiyor. Devir aralıkları uzun tutulabiliyor. YAvaşladığınızda üst vites canlanarak, sizi yeniden stop etmeden gerekli devire çıkarabiliyor. Uzun nefesli. Bunu sağlarken de yakıt tüketimine abanmıyor. 

 

Suzuki V-Strom 250 cazibesi için yan çanta hazırlıklarını da standart olarak getirmiş. Size sadece yolculuklar için çantaları alması kalıyor.

 

İki silindirli motorun performansı iyi. Karter koruma işlevsel.

 

Ön ve arkada disk frenler, ani duruş ihtiyacında işinize yarayacak güzellikte. Sorun çıkarmadılar.

 

Arka park freni ve stop şık, görünür.

 

 

 

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.