Taksi, minibüs ve dolmuşa zam geliyor

Dün açıklanan enflasyon rakamlarının ardından İstanbul’da ulaşım araçlarına zam geliyor. Zamlardan taksi, dolmuş ve minibüsler etkilenecek. Peki zamlarla birlikte taksi, dolmuş ve minibüs fiyatları ne olacak? Açıklama bugün gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısı sonrasında geldi.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne birkaç ay önce zam taleplerini ilettiklerini; bugün yapılan toplantıda ilk gündem maddesi olarak bunu istediklerini kaydetti. Aksu, komisyon başkanının 1 ay içerisinde tekrar bir UKOME toplantısı yapılması gereğini ifade ettiğini açıklayarak; “İlk UKOME toplantısında taksi, taksi-dolmuş ve minibüs ücret tarifelerine zam yapılacak.” dedi.

Otobüste fark karşılanacak

Öte yandan İBB, Eylül ayında toplu ulaşımda oluşan maliyet artışlarını vatandaşlara yansıtmayacağını açıklamıştı. İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın talimatıyla oluşturulan rapor, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısında karara bağlanmıştı. Buna göre ilgili deniz toplu ulaşım araçları, özel halk otobüsleri ve İstanbul Otobüs AŞ otobüslerinin; her bir geçiş için 55 ile 70 kuruş desteklenmesi meclis üyelerinin oy birliğiyle onaylanmıştı.

Bu kararın 1 Ekim 2018 — 30 Haziran 2019 tarihleri arasında geçerli olacağı açıklanmıştı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.