Taksiciler Vito peşine düşünce, Uberciler Ford Custom ile kamufle olmaya başladı

VW-Golf-GTI

Dünya UBER ile tanışalı çok olmadı. Türkiye ve İstanbul da öyle… Şimdilik İstanbul’da faaliyet gösteren UBER sistemine en büyük tehdit ise tehditçi sarı taksicilerden geliyor. UBER-Taksici arasındaki ekmek kavgası, sinirlerine hakim olamayan, lümpen tiplerin devreye girmesiyle kriminal hale geldi. Kuytuda yakaladıkları UBER sürücülerini korkutan, sokak eşkiyası tavırlar takınan bir kısım taksiciler, Mercedes Vito avlıyorlar. Vito’su olan sıradan insanları da aileleriyle taciz edip, dövüyorlar.

İstanbullu taksicilerin bir kısmı, siyah Mercedes Vito’ları gözüne kestirdi.

Taksicilerin öfkesine maruz kalan sürücülerin büyük çoğunluğu siyah Vito araçlar. Uber sürücüsü olmak isteyenlerin talebi karşısında, Mercedes Benz Türk ve Mercedes adeta pes etti: “Araç yetiştiremedi. Siyah renkten kaçan Uber sürücüleri diğer renklere yöneldiler. Ardından da daha farklı alternatif arayanlar için Ford Tourneo Custom gibi seçenekler gündeme geldi.

Uber’in Mercedes Vito akınını Mercedes Benz Türk Hafif Ticari Direktörü Tufan Akdeniz ile konuşmuştum.

Uber, Mercedes’e yaradı, Vito yetiştiremez oldu

Bu yön değişikliklerinde fiyatların da etkisi yok mu?

Günümüzde bir Mercedes Vito, 114 hp’lik 1.6 lt motorla kombine manuel şanzımanla Base adı verilen en allt donanım ve 8+1 koltuk düzeniyle 160 bin TL’den başlıyor. 136 hp’lik 2.2 lt hacimli motor manuel şanzımanla 178 bin TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. 163 beygirlik yine 2.2 lt hacimli motora sahip 116 CDI motorlu Vito’ya çıktığınızda ise 200 bin lira çıtasına yükselmek gerekiyor. Üst versiyonda 235 bin lira isteniyor.

Ford’un Uber için önerdiği araç 130 hp’lik 2.0 Ecoblue dizel motorla kombine otomatik şanzımana sahip. Fiyatı Trend adı verilen en alt donanımla 125 bin TL’den başlıyor. Alınabilir olan için 160 bin TL’ler fiyatlanıyor.

Konfor, sessizlik ve güvenlik açısından geri kalır yanı olmadığı iddia ediliyor. Ayrıca taksicilere karşı kamufle oluyor, UBERci olarak algılanmıyorsunuz.

Vito’nun yetişemediği yere Tourneo Custom geliyor

Ford Otosan pazarlama ekibi UBER alanıdaki boşluğu görmüş. Araçlarını ona uygun donanımlarla ve özelliklerle pekiştirerek, UBER şirketiyle görüşmelere girişmiş. Artık Tourneo Custom modeli de UBER seçenekleri arasında yerini almış.

Bunun sonucunda 400 UBER sürücüsünün Ford Tourneo Custom tercih etmesini de sağlamışlar. Hedef 1000 adetlere çıkmak.

Tourneo Custom nasıl bir araç?

Kısa ve uzun şasi seçenekleri olan, araç içi koltukları farklı şekilde düzenlenebilen bir araç.

KOÇ AİLESİ, Rahmi Koç ve ALİ KOÇ bu aracı kullanıyorlar. Hatta her iki önemli isim de bu araçta öne şofördün yanındaki koltuğa oturmayı tercih ediyor.

Sürücü dahil 9 kişilik koltuk kapasitesine sahip aracın Titanium donanım paketinde 2. sıra tekli koltuklar, Titanium Plus serilerinde 2. ve üçüncü sıra tekli koltuklar bulunuyor.

Costum’un yolcu konforunda arka havalı süspansiyonlar görev üstleniyor.

Ford SYNC 3 ise aracın mobilite ihtiyacınızın son teknoloji ile giderilmesi amacını taşıyor.

Sürüş güvenlik sistemleri ise otomobillerdekileri aratmayacak kadar çok. Sürücü dikkat takip sistemi, çarpışma önleme yardımcısı ve yaya koruma sistemi, adaptif hız kontrol sistemi, akıllı hız sınırlandırıcı gibi yeni orta sınıf bir otomobilde bulabileceğiniz teknolojileri bu kalabalık ailelere ve UBER sürücülerine hitap eden Türkiye üretimi araçta da bulabiliyorsunuz.

Aracın dikkat çekici diğer özellikleri arasında ise kayar kapı ve basamaklar, sadece sürüye yakın önde değil, arkada yolcuların kullanıman uygun USB şarj noktaları, karartılmış arka camlar ve arka güneşlik perdesi, 230 V (150W) priz, otomatik uzun far, statik köşe aydınlatmalı ön sis farları, HID Bi-Xenon dinamik ön farlar, otomatik start ve stop gibi ekipmanlar bulunuyor.

Bu özellikler, bu fiyatlandırma ve yerli malı algısı bakalım Ford Tourneo Custom için yeni kapılar açabilecek mi? Mercedes’in yüksek yıldız algısı karşısında fiyat ve konfor avantajıyla ne yapabilecek?

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikAudi yeni A6 ile BMW 5 ve Mercedes E’den ne kadar pay alacak?
Sonraki İçerikAquaplaning riskine karşı yeni teknoloji
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz