Taksicilere kötü haber: Yargı, Uber davasını reddetti!

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Telefon uygulamasıyla kullanıcılarının diledikleri yere kolayca ulaşmalarını sağlayan ulaşım hizmeti sunan Uber için açılan haksız rekabet davasında karar açıklandı. Uber’in 2019 yılının Mayıs ayında kendi insiyatifi ile hizmete kapattığı UberXL ürünü nedeniyle Amerika’da bulunan Uber Technologies Inc’e açılan haksız rekabet konulu dava Uber’in lehine sonuçlanarak mahkeme tarafından reddedildi.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında İstinaf Mahkemesi Uber aleyhine açılan bir diğer haksız rekabet davasında alınan ve Uber’e Türkiye’de erişim engeli getirilmesine neden olan ilk derece mahkemesi kararını hatalı bulmuş, şirketin Türkiye’de sarı taksiler ile hizmet vermesini onaylamıştı.

Mercedes yeni Vito; elektrikli UBER araca hazır mıyız?

2014 yılında İstanbul’da kullanılmaya başlanan ve Türkiye’de 5 milyon kullanıcıya ulaşarak popüler bir seçenek haline gelen Uber; 2017 yılında sarı ve turkuaz taksilerin haricinde kullanılabilecek olan XL hizmeti nedeniyle dava edildi. Asliye Ticaret Mahkemesi bu karar ile Amerika’da mukim bir şirket olan Uber Technologies Inc. aleyhine 2017 yılında açılmış olan haksız rekabet konulu davayı reddetti.

Türkiye’de Uber uygulamasının Uber Technologies Inc. tarafından sunulup sunulmadığını değerlendirmek üzere bilirkişi heyeti atadıktan sonra alınan mahkeme kararına göre; hazırlanan iki raporda da Uber uygulamasının Türkiye’de Uber Technologies Inc. tarafından değil, Uber B.V. şirketi tarafından sağlandığı yönünde görüş bildirildi.

Konu hakkında açıklama yapan Uber global sözcüsü: ”Alınan mahkeme kararını memnuniyetle karşılıyoruz ve Uber olarak Türkiye’ye olan bağlılığımızı sürdürüyoruz. İstanbul, Ankara ve İzmir’deki tüm yerli ve yabancı kullanıcılarımıza ve taksi sürücülerine UberTaksi hizmetimizi başarıyla sunmaya devam edeceğiz” dedi.


Önceki İçerikYeni Renault Kangoo Van 2022 Uluslararası Yılın Ticari Aracı seçildi
Sonraki İçerikEn dolu BMW modellerinin satıldığı ülke Türkiye oldu
1997’de ilk kelimesi “vosmagen” olan, çocukluğunu halı desenlerinde araba sürmeye adamış otomotiv yazarı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz