Tam elektrikli Ford E-Transit; Türkiye’de üretilecek ve satılacak

Ford, ticari araç modeli Transit’in ilk tam elektrikli versiyonu Ford E-Transit modelinin; Avrupa’daki müşteriler için Ford Otosan Gölcük Fabrikası’nda üretileceğini duyurdu. Ford Otosan, Avrupa’nın en güçlü motoruna sahip tam elektrikli ticari aracının üretim sorumluluğunu da üstlenmiş oldu.

Ford Motor Company Başkanı ve CEO’su Jim Farley‘nin , Ford E-Transit‘in global lansmanında ticaretin lideri Transit’in tam elektrikli ilk versiyonunun Avrupa müşterileri için Ford Otosan Gölcük Fabrikası’nda üretileceği açıklandı.

İlk kez 1965 yılında yollara inen ve 1967’den beri Ford Otosan tarafından üretilen Ford Transit’in tam elektrikli versiyonu; Ford’un elektrifikasyon stratejisi kapsamında önemli bir yere sahip. Ford’un Avrupa’da sattığı Transit ailesi araçların yüzde 85’i Kocaeli’deki Ford Otosan fabrikalarında üretiliyor. E-Transit üretim hamlesi ile birlikte Ford’un Avrupa’daki elektrikli araç üretiminde kritik bir rol üstlenecek.

Ford E-Transit 2022 baharında satışa çıkacak

Ticari araçlar için elektrikli ve hibrit teknolojisine geçişin özellikle önemli olduğunun altını çizen Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün şunları kaydetti:

Otomotiv sektöründeki elektrik dönüşümü büyük bir hızla devam ediyor. Elektrikli ticari araçlarla işletmelerin yakıt maliyetleri, bakım masrafları önemli ölçüde düşecek; verimlilik artacak. Ford Otosan olarak yatırımlarımızı ve Ar-Ge çalışmalarımızı uzun zamandır elektrikli ve hibrit araçlara odaklanarak sürdürüyoruz. 2020’nin başında elektrikli araç üretimi için yeni saç şekillendirme tesisimizi devreye aldık. Sonrasında Türkiye’de ürettiğimiz segmentinin ilki; elektrikli hibrit Ford Transit Custom Plug-In Hybrid; kendini dünyaya ispatladı. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de üretilen ve sunulan ilk ticari hibrit modellerimizi müşterilerimizle buluşturmaya başladık. Şimdi de gerekli tüm altyapı ve koşulları sağlayarak; Ford’un tam elektrikli ilk Transit modelinin Avrupa’ya yönelik seri üretimini gerçekleştirecek olmaktan dolayı; büyük bir gurur duyuyoruz. İlk tam elektrikli Ford E-Transit’i 2022 bahar aylarında Avrupa ile paralel olarak Türkiye’de de müşterilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz.

2030’da satılan her 100 aracın 30’u elektrikli olacak

Yenigün, “2030 yılına geldiğimizde dünyadaki elektrikli araç satışlarının yüzde 30’u aşması bekleniyor. Nüfus artışı ile birlikte, emisyonsuz şehir merkezleri yaygınlaşıyor. Transit markasının elektriklenmesi global olarak büyük önem taşıyor. Geldiğimiz noktada elektrikli ve hibrit modellerimizle; dünyada bu alanda rekabet edebilecek az sayıdaki üreticilerden biri konumundayız. Türkiye otomotiv sanayisi için kilometre taşı niteliğinde olan bu gelişme; ülkemizin ticari araç üretiminde üstlendiği sorumluluğu ciddi ölçüde artıracak. Ürettiğimiz elektrikli araçları yurtdışı pazarlara ihraç edeceğiz” ded.

Ford E-Transit özellikleri ve satışa çıkış takvimi:

2022 yılının bahar aylarında müşterilere sunulması hedeflenen tam elektrikli yeni Ford E-Transit; 67 kWh kullanabilir batarya kapasitesinin yanı sıra WLTP ile 350 km’ye varan menzile sahip.

Bu sayede ortalama filo kullanıcılarının günlük olarak sürdüklerinden 3 kat daha fazla mesafe kaydedebiliyor.

E-Transit, daha düşük bakım giderleri sayesinde de servis maliyetlerinde dizel modellere göre yaklaşık yüzde 40 daha fazla tasarruf vaat ediyor. Hem AC, hem de DC hızlı şarj özelliğine sahip model; yaklaşık 8,2 saatte yüzde 100 şarj olabiliyor.

115 kW DC Hızlı şarj özelliği ile de 34 dakika içinde yüzde 15’ten yüzde 80’e kadar şarj gerçekleştirebiliyor.

Ford’un Avrupa’da hafif ticari araçlar için ilk kez sunduğu ‘Pro Power Onboard’ özelliği ilk tam elektrikli E-Transit’i 2.3 kw’a kadar bir mobil jeneratöre dönüştürüyor. Böylece, müşterilerin iş mekanlarında ve sürüş esnasında araç gereçlerini kullanmaya devam etmelerine ve şarj etmelerine yardımcı oluyor.

Taşıma kapasitesinden ödün vermeyen E-Transit, van modelleri için 1.616 kg ve kamyonet modelleri için 1.967 kg’a varan yük kapasitesi sunmaya devam ediyor. Maksimum 198 kW (269PS) ve 430 Nm tork güç sunan elektrikli motoru ile E-Transit; Avrupa’da satışa sunulan en güçlü tam elektrikli ticari araç unvanını kazanıyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.