Tam otonom sürüş özellikli 360 bin Tesla için geri çağırma

Son dönemde ilk dikkat çekici video Çin’den gelmişti. Sürücüsünü dinlemeyen bir Tesla, kendi kendine sürüş modunda tam gaz gidiyor ve pek çok araca hasar veriyordu. Ardından ABD’de başka videolarda da Tesla’nın otonom sürüş modu kazaların suçlusu olarak gösterildi. ABD Yol Güvenliği Teşkilatı NTSA da otonom sürüş özelliğine sahip Tesla otomobillerini soruşturmaya başladı.

ABD yayınlarında çıkan haberlere göre NTSA 16 Şubat Perşembe günü yaptığı açıklamada, Tesla’nın bir kazaya neden olabilecek; Tamamen Kendi Kendine Sürüş sürücü yardımı özellikleriyle donatılmış; 362 binden fazla aracı geri çağıracağını bildirdi.

Geri çağırma, Tam Otonom Sürüş yazılımına sahip (veya kurulumu bekleyen) 2016-2023 Tesla Model S, Model X, 2017-2023 Model 3 ve 2020-2023 Model Y araçları kapsıyor. Duyuru, araçların kablosuz güncellemelerle düzeltilebileceğini söylüyor.

NTSA tarafından Tesla’ya gönderilen geri çağırmaya neden olacak hata ile ilgili yazıda şunlara yer verildiği öğrenidi:

“FSD Beta sistemi, aracın sadece dönüş şeridindeyken bir kavşaktan düz gitmek, dur işareti kontrollü bir kavşağa gelmeden girmek gibi kavşaklarda güvensiz hareket etmesine izin verebilir. Ayrıca tamamen durulması gereken yanıp sönmeyen sarı trafik ışığında hiç bekleme yapmadan kavşağa girebilir. Ayrıca, sistem belirtilen hız limitlerindeki değişikliklere yetersiz tepki verebilir veya sürücünün aracın hızını belirtilen hızı aşmak için yaptığı ayarı yeterince hesaba katmayabilir.”

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.