Tarihi zirvesine yeni SUV ile çıkacak

Peugeot Türkiye’nin yıldızı yeniden parlıyor. Markanın 2008 sonrasında başlayan zorlu günleri, yeni SUV ailesinin ortaya çıkmasıyla tarihi satış rakamlarına yol alıyor. Peugeot için Türkiye’de Tarihi zirvesine yeni SUV’u ile çıkacak desek yanlış olmayacak. Markanın 2017 hedefinde yüzde 30’unu SUV tarzı yeni modellerin oluşturacağı 50 binlik satış duruyor.

Yeni Peugeot 3008 yola çıktı
Yeni Peugeot 3008 yola çıktı

Bu yıl tüm dünyada satışlarını 2 milyon adete çıkarmayı hedefleyen Fransız Peugeot’nun Türkiye satış hedefinde ise 39 bin adet görünüyor. Markanın yükselen satışlarında yenilenen modeller ve tasarım ile yükselmesi olası algı duruyor.

Peugeot Türkiye yönetimi asıl hesabını 2017 için yapıyor. Bu hesabın arkasında da markanın yeni SUV atağı yatıyor.

2016 yılı içerisinde Türkiye’nin de dahil olduğu Avrupa coğrafyası için ikinci SUV modelini satışa çıkaran marka, 2017 yılında satışlarının yüzde 30’unu bu tür araçların oluşturacağı hesabını yapıyor.

Yeni 3008 lansmanında Pazarlama Direktörü Mehmet Akın aracı ve pazarı anlattı
Yeni 3008 Türkiye’de satışa çıktı.

Yeni 3008 uluslararası basın testleri için bulunduğumuz İtalya’nın Bologna kentinde görüştüğümüz Peugeot Türkiye Pazarlama Direktörü Mehmet Akın, 2017 için henüz konuşmak istemediklerini ama yeni Peugeot 3008 modeli ile yeni bir dönemin kapısını açtıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

Yeni 3008, Peugeot için yeni dönemin ilk modeli olmasıyla da önemli. Yeni ön görünümünden, arka stoplarına, içeride tamamen dijital gösterge panelinden, malzeme kalitesine ve yeni i-cocpit’e kadar herşeyiyle yeni. Peugeot artık Fransız otomobillerine yönelik algıyı bu modele yıkmaya başlayacak.

Yeni 3008 tam anlamıyla premium segmenti kıskandıracak bir araç oldu. Bu sayede de satışlarımıza önemli katkı sağlayacak. Yıl sonuna kadar 2 bin adetlik hedefimizi şimdiden yakaladığımızı, ilk 400 aracın dağıtımına geçtiğimizi söyleyebilirim.”

Marka, bu yıl yakaladığı yükselişi, gelecek yıl Türkiye’deki tarihi satış rakamı zirvesini yakalayarak geliştirecek.

Yeni Peugeot 3008'in kokpiti
Yeni Peugeot 3008’in kokpiti

Yeni 3008 yakıt tüketimi

Günümüz otomobil teknolojilerinin neredeyse tamamının kullanıldığı yeni 3008’in motor seçenekleri arasında ortalama 7 litrelik yakıt tüketim değerine sahip, 130 hp gücündeki 1.2 litrelik benzinli motorla kombine manuel ve otomatik şanzıman seçenekleriyle bulunacak.

Japon Aisin firmasının ürettiği yeni nesil şanzımanına çok güvenen ve test sürüşlerimizde de başarılı bulduğumuz yeni otomatik şanzıman tork konvertörlü olmasıyla rakiplerinden ayrışıyor.

Yeni 3008’e 1.6 dizel motor

Markanın asıl satış gücünü ise 1.6 litrelik BlueHDi dizel motorla kombine manuel ve otomatik şanzıman seçeneği oluşturuyor. 120 beygir gücündeki 1.6 litrelik yeni nesil dizel motorla 100 km’de ortalama 5.6 litrelik yakıt tüketimi yakalayan yeni 3008, Türkiye için 8 bin adetlik resmi satış hedefine sahip.

Peugeot Türkiye Pazarlama Direktörü Mehmet Akın, “Ben 8 binin en az 3-4 bin adet üzerine çıkacağımıza inanıyorum” diyerek, segmentin zirvesinde yer alanları gözüne kestirmişe benziyor.

Peugeot’nun 2017 yılında en az 8 bin adet yeni 3008 satışına imza atacağını hesaba kattığımızda bu yılki satış rakamının üzerine bunu eklememiz gerekiyor. Bu sayede 47 bin adetleri gözüne kestiren Peugeot Türkiye, yılın ikinci yarısında devreye girecek yeni 5008 ve yeni hafif ticari Peugeot Traveller ile bu rakamı 50 bine tamamlama rüyasına yattı.

50 bin adetin yüzde 30’a yakınının yani 15 bin adetinin 2008, 3008 ve 5008 gibi SUV modellerden gelmesini öngören Fransız şirketin negatif bilançosunda ise artık üretimi sona erecek olan Bipper modeli bulunuyor.

Yeni Peugeot 3008'in fiyat listesi
Yeni Peugeot 3008’in fiyat listesi

Hangi otomobil sorusuna yeni 3008 yanıtı

Peugeot yeni 3008 ile artık kendilerini küçük motorlarla tehdit eden premium markalara kafa tutacak kadar kaliteyi yakalama iddiası taşıyor. Yeni ve heyecan verici çizgiler aracın dışından başlıyor.
Önde ve arkada belirgin şekilde geleneksel İngiliz SUV’larının küçük ölçekli şehir versiyonlarını çağrıştıran hatlar dikkat çekiyor.

Aracın önünde iç bükey ızgaraya yerleştirilen yeni marka logosu konumlanmış.

Allure versiyonda ince tasarımı kedi gözlerine benzetilebilecek animatif led gündüz farları ise aracın önündeki yeniliklerden biri.

Ön ızgaranın altında adaptif cruise kontrol, şerit takip sistemi, trafik işareti okuyucusu gibi sürüşe yardımcı yarı otonom sistemlerin ön camdaki kamera ile bağlantılı radar merkezi yer alıyor.

Farların devamında yanlara doğru uzanan ince hat ise metal ve piyano siyahı malzemesiyle aracın daha dinamik görünmesini sağlarken, zengin gösteriyor.

Yanlarda omuz çizgilerinin derinliği dinamizme vurgu yapıyor.

Arka kısımda ise iri görünümü destekleyen tasarım hakim. 510 litreye yükselen bagajın kapağı anahtar üzerinizdeyken ayakla açılıp, kapanabiliyor. Özellikle alışverişlerden gelirken veya eliniz kolunuz dolu araca geldiğinizde çok önemli bir kolaylık bu sistem.

Arka stoplardaki aslan pençelerinin yerini, üçlü çok daha şık siyah ve kırmızı renkleri vurgulanmış led farlar almış.

Yeni Peugeot 3008'in koltukları
Yeni Peugeot 3008’in koltukları

İçeride premium izler

Yeni 3008’i mutlaka görmelisiniz. Otomobil satın almayı düşünenlerin kısa listesine girmeyi başaracak özelliklere sahip.

Bunlardan birinin en alt versiyondan itibaren standart sunulan dijital gösterge paneli olduğunu belirtelim.

VW Grubu’nun Audi TT ile Passat modelinin üst donanımlarında sunduğu bu opsiyon, animatif özellikleriyle dikkatinizi çekecek.

Ben beğendim. Direksiyon üzerindeki tek tuşla kolaylıkla değiştirilebilen bu ekran, navigasyonlu versiyonlarda boydan boya harita olarak da kullanılabiliyor. Bu sayede harita ile yol alırken gözünüzü yoldan ayırmak durumunda kalmıyorsunuz.

Araç içinin isteğinize göre ayarlanabildiği sistemin kontrol merkezi ise yeni nesil i-cocpit.

i-cocpit’in merkezinde 10 inçlik yeni nesil çok hassas ekran bulunuyor. Klimadan aracın ses ve müzik sistemine, navigasyonundan araç bilgilerine kadar tüm verilere bu ekran üzerinden ulaşmak ve kontrol etmek mümkün.

Özellikle üç parmakla ana menüye dönmek gibi bilgisayardaki akıllı maus özellikleri kullanımını da kolaylaştırıyor.

Ayrıca i-cocpit ekranını hemen altındaki piyano tuşlarına gönderme yapılmış tuşlarla da kontrol edebiliyorsunuz. Her birine birer görev atanmış olan tuşlar, ekran üzerinde ana menüden müziğe, navigasyondan klimaya kadar tüm özelliklerin isteğinize göre devreye girmesini sağlıyor.

Peugeot’nun yeni nesil i-cocpit sistemi kısa sürede alışkanlık kazınılacak ve severek kullanılacak “cicili” dönem teknolojilerinden biri olmuş bence.

Yeni Peugeot 3008 yeni sürüş yardımcısı teknolojileriyle de öne çıkacak
Yeni Peugeot 3008 yeni sürüş yardımcısı teknolojileriyle de öne çıkacak

Yeni 3008’deki akıllı sürüş sistemleri neler?

Gelelim sürüş yardımcısı sistemlere.

Peugeot yeni modelinde öndeki araçla aradaki mesafeyi koruyan, öndeki araca göre hızlanıp, yavaşlamanıza yol açan Adaptif Cruise Kontrol Sistemine yer vermiş. Sıkışık trafikte dur kalk da yapabilen sistem, yoğun trafikli ortamlarda sürücünün eli ayağı olmaya aday.

Yine yeni teknolojilerden olan Şerit Takip Sistemi, 65 km hızların üzerinde devreye giriyor. Sinyal verilmeden şerit değiştirilmek istendiğinde aracın yön değiştirmesine direnç gösteriyor ve aracı şeridinizde tutuyor. Yorulduğunuzda, uzun yolda gözleriniz kapandığında inadınızı kıracak uyarıcılardan.

Araçta Yorgunluk Algılama Sistemi olmasına rağmen, uykulu veya dalgın durumlarda yoldan çıkmalara karşı çok önemli bir teknoloji.

Yine bir başka teknoloji olan Trafik İşareti okuyucusu da güvenlik yardımcısı sistemleri tamamlıyor. Direksiyonun arkasında önceki nesilden kalma göbekten çıkma kumanda kolunda tek tuşla kontrol edilebilen sistem, ayarladığınızda b.ulunduğunuz yoldaki trafik hız sınırına kendini uyarlıyor. Böylece değişken hız sınırlamaları nedeniyle ceza yemenizin önüne geçebiliyor.

Aracın içinde sürücü odaklı tasarımın en dikkat çeken noktalarından biri ise küçük direksiyon. Markanın 208, 308 ve 2008 modellerinde kullanmaya başladığı küçük direksiyon simidi, size karting veya spor otomobil havası veriyor.

Başlangıçta biraz garipsediğimi bu küçüklük, aracı 400 km’ye yakın sürüşüm sonrasında hoşuma gitmeye bile başladı. Direksiyonun hissi gayet başarılı ve elinizin hareketlerini en hızlı şekilde tekerleklere iletebilmesiyle, gelişmiş olduğunun işaretlerini hemen veriyor.

Peugeot aracın iç tasarımında yumuşak kaliteli malzeme kullanmış. Test için bize verilen araçların en üst seviye GT Line donanım olduğunu dikkate aldığımızda ön göğüsü tamamlayan açık renk masif meşeden yapılma parça da kalite algısını yukarı çeken bir güzellik olmuş.

Hafif iç bükey yerleştirilen parça, aracın sürücü odaklı merkezinde kedine yer bulamazken, kapıların göz önündeki kısımlarında kendine yer buluyor. Ortada konsolun i-cocpit bitiminden sağdaki havalandırma üfleçlerinin altına kadar devam ediyor. Böylece aracın içinde tasarımsal bir bütünlük sağlanıyor.

Aracın fiyatlarını ise geçen haftaki yazımızda yayınlamıştık. 87 bin lira civarında bir fiyattan başlayan yeni 3008 için, üst versiyon dizel otomatik dediğinizde 110-120 bin liraları ödemeyi göze almanız gerekiyor.

Yeni Peugeot 3008 Sürüş İzlenimi

Araç yol tutuşu konusunda bir zamanlar Focus’un yaşattığı algı operasyonunu tekrarlayacak kadar başarılı. 22 cm ile yerden en yüksek C-SUV’lardan biri olmasına rağmen virajlarda sizi spor otomobil keyfinden mahrum bırakmayacak kadar süspansiyonlarına hakim. Peugeot mühendislerinin bu konuda da iyi bir çalışma yaptıklarını söyleyebiliriz.

Motorların özellikleri ise zaten biliniyor. İlk kez kullanılan yeni nesil bir motor yok ama kendini kanıtlamış PSA ailesinin benzinli ve dizel motorları kaputun altında görevi üstleniyor.

Aracın 2.0 litrelik dizel versiyonunda dahi oldukça sessiz bir iç mekandan söz edebiliriz. 1.6 litrelik dizel motora karşın da iç mekanda yol ve motor sesi oldukça başarılı şekilde yalıtılıyor. Desibel ölçümü yapmış değiliz ama bunu Türkiye yollarındaki test sürüşlerinde sizin denemenizde yarar var.

Biz yeni 3008’in bu yıl 80 bin adetlere giden, gelecek yıl daha da artması beklenen satışları içinde şansının yüksek olduğunu düşünüyoruz. Aklınızı çelecek özelliklere ve güzelliklere sahip. Gelecek yılın en çok satan ilk üç kompakt SUV modelinden biri olması muhtemel. Peugeot algısını yukarı taşıyacak bir model.

Halil Okşit- Bologna / İTALYA

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz