Tek şarjla 1000 km gidebilen elektrikli Mercedes Vision EQXX

Der VISION EQXX zeigt, wie sich Mercedes-Benz die Zukunft des Elektroautos vorstellt. Das Auto hat eine Reichweite von mehr als 1.000 Kilometern und einen Energieverbrauch von weniger als 10 kWh pro 100 Kilometer. Der VISION EQXX steht für neue Maßstäbe hinsichtlich Energieeffizienz und Reichweite im realen Straßenverkehr sowie für die revolutionäre Entwicklung von Elektroautos. // The VISION EQXX is how Mercedes-Benz imagines the future of electric cars. The car has a range of more than 1,000 kilometres with an outstanding energy consumption of less than 10 kWh per 100 kilometres. The VISION EQXX stands for major new advances: it sets new standards in terms of energy efficiency and range in real-life traffic, and revolutionises the development of electric cars.

Çok da uzun sayılmayan 18 aylık bir mühendislik sürecinde ortaya çıkan Mercedes Vision EQXX, modern teknolojinin gücünü tüketicinin önüne seriyor. 300 bin kilometrelik test sürüşünün ardından sahneye çıkan elektrikli Mercedes Vision EQXX, tek şarjla 1000 km gidebiliyor.

İşte Mercedes’in köklü geçmişinden izler taşıyan son teknoloji ürünü Vision EQXX 

1937 yılında üretilen W125 modelinden, güncel EQS’ye kadar uzanan aerodinamik tasarım konusundaki tecrübelerini Vision EQXX’e aktaran Mercedes; 0.17’lik son derece düşük sürtünme katsayısıyla tasarım dilinin avantajlarını sonuna kadar kullanıyor.

Aracın ön kısmından arka kısmına kadar uzanan akıcı hatlar, arka çamurluk bölgesinde omuz çizgisi oluşturuyor ve kuyruk şeklinde keskin bir uç ile son buluyor. Far grubu ve parlak bir siyah panelle tamamlanan arka kısım, tavan hatlarıyla bütünleşiyor. Böylelikle, minimum tutulan sürtünme katsayısı, geri çekilebilir arka difüzörün de katkısıyla; menzil üzerinde büyük bir etkiye sahip oluyor.

1000 km gidebilen elektrikli Mercedes modelinde tampondaki hava perdesi/havalandırması, ön tekerleklerin aerodinamik verimliliğini iyileştirmek üzere jantlarla bütünlük sağlıyor. Sistem, gerektiğinde soğutma panjurlarını açarak, ilave soğutma havasını kaput üzerinden yönlendiriyor. Bu, aynaların etrafındaki direnci azaltıyor ve alt gövdeye giden havayı azaltarak sürtünmeyi azaltıyor.

Tüm bunlara ek olarak; ultra düşük yuvarlanma direnci sağlayan “olojik” teknolojisi kullanılan lastikler, 20 inç hafif magnezyum jantların kapaklarını tamamlayan aerodinamik olarak optimize edilen yanaklara sahip.

Geleneksel tasarım yaklaşımından ayrışan ve hayvan türevli ürünler içermeyen sade iç mekânda mantarlardan vegan ipeğe kadar; kapı kolları, koltuk minderleri ve zemin halıları gibi detaylarda çevreci bir etki hâkim.

Ayrıca zemin veya kapı döşemelerinde geri dönüştürülmüş Pet şişe atık malzemeler kullanıyor. Bunun dışında tek parça ekranın üst kısmı, kapılar ve tavan döşemesinde yüzde 38 geri dönüştürülmüş Pet’ten yapılmış DINAMICA ve ayrıca evsel atıklardan yapılan UBQ malzemesi kullanılıyor.

VISION EQXX, çok özel grafikler ve uyarlanabilir bir tasarımla benzersiz bir arayüz kullanıma sunuyor. UI (Kullanıcı Arayüzü), gerçek zamanlı grafiklerle sürücünün ihtiyaçlarına anında cevap veriyor ve gerçek dünyayı araca getiren yeni dijital dünyaları mümkün kılıyor.

VISION EQXX içindeki kullanıcı arayüzü (UI) ve kullanıcı deneyimi (UX), kullanıcıları son derece duyarlı, akıllı ve yazılım odaklı bir geleceğe götürüyor. Sezgisel kullanımı ve insan zihniyle uyumlu çalışma prensibiyle ekran, iki A sütunu arasında 47,5 inçlik bir alanı kaplıyor.

8K çözünürlüğe sahip LED ekran, sürücü ve yolcuları otomobil ve dışarıdaki dünyayla bağlayan bir portal görevi görüyor. Sürücünün ihtiyaçlarına göre şekil değiştirerek ve yolcularla ilgilenerek sürüş deneyimini artırıyor.

Mercedes-Benz ekibi, bu boyuttaki bir ekranda ilk gerçek zamanlı 3D navigasyon sistemini geliştirmek için navigasyon uzmanı NAVIS Automotive Systems inc. (NAVIS-AMS) ile birlikte çalıştı. 3-Boyutlu şehir gösteriminde uydu görünümünden 10 metre kadar sorunsuz yakınlaştırma ve kaydırma işlevleri de sunuyor.

1000 km gidebilen elektrikli Mercedes VISION EQXX’teki elektrikli güç-aktarma sistemi; yeni nesil silikon karbürlere sahip elektromotor, şanzıman ve güç elektroniğinden oluşan özel bir ünite. Yeni ünite, yakında çıkacak olan Mercedes-AMG Project ONE hiper otomobilindeki üniteyi temel alıyor.

Mercedes-Benz mühendis ve tasarımcılarının çabalarıyla, dijital simülasyonlara dayanan gerçek yaşam koşullarında; 100 kilometrede 10 kWh’in altında tüketim ve tek bir şarjla 1.000 kilometrenin üzerinde menzile ulaşabiliyor.

VISION EQXX’in birçok yardımcı sistemine güç sağlayan elektrik sistemi, tavandaki 117 güneş pilinden enerji sağlıyor. 150 kW güç üretebilen yüksek voltajlı sistemdeki enerji tüketiminin azaltılmasıyla menzil artıyor. Sistem tek bir günde ve ideal koşullar altında uzun mesafeli yolculuklarda 25 km’ye kadar ek menzil sağlayabiliyor.

Mercedes-Benz VISION EQXX, Exterieur // Mercedes-Benz VISION EQXX, exterior

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz