Temiz hava yasası ihlali Toyota’ya pahalıya patladı

Otomobil endüstrisi, Fiat, Volkswagen ve Daimler gibi birçok marka ile süre gelen emisyon skandallarıyla boğuşmaya devam ediyor. Hibrit öncüsü olan Japon otomobil üreticisi Toyota; ABD Çevre Koruma Dairesi kurallarına göre temiz hava yasasını ihlal ettiği için 180 milyon dolar para cezası ödeyecek.

Temiz hava yasası, ABD’de tüm otomobil üreticilerinin emisyonlarındaki sapmaları (değişimleri) bildirmesi gereken büyük bir uygulamadır. The New York Times’da yayımlanan habere göre federal standartlara uymayan Toyota’nın 2005 yılından 2015’e kadar on yıl boyunca bunu yapmadığı belirtiliyor.

>> Toyota elektrikli araç atağına kalkıyor: 5 yılda 60 model <<

Toyota, sorunu 5 yıl önce keşfettiklerini ABD makamlarına bizzat bildirmesine rağmen; emisyonlardaki sapmaların önemsiz olduğunu ve minimum etkiye sahip olduğunu iddia ediyor.

ABD vekili avukat Audrey Strauss yaptığı açıklamada: “Toyota gözlerini uyumsuzluğa kapadı” diyerek Toyota’nın para cezasına itiraz etmemeyi kabul ettiğini söyledi.

Toyota sözcülerinden birisi olan Eric Booth ise: “Bazı raporlama protokollerimizin kendi yüksek standartlarımızın gerisinde kaldığını biliyoruz ve bu sorunu çözdüğümüz için mutluyuz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.