Tesla fabrikaları üretimde frene bastıkça, zarar ediyor

Kısa sürede dünyanın en önemli elektrikli araç üreticisi haline gelen Tesla, son yılların sorunları ile yüz yüze gelmeye başladı. Amerika, Çin ve Almanya fabrikaları ile üretimde vites büyüten Amerikan markası, artan üretime ayak uyduramayan tedarik sorunlarıyla baş etmeye çalışıyor. Tesla fabrikaları üretimde frene bastıkça, zarar ediyor. Şhangay fabrikasında Model Y ve Model 3 üretiminin 20 gün duracağı açıklandı. Son alınan bilgilere göre Tesla fabrikalarında üretimin duracağı tek tesis Çin değil. 2022 mart ayında açılan Almanya tesisi de üretimde frene basmak zorunda kalacak.

TeslaMag’e göre, 11 Temmuz 2022’den itibaren Berlin yakınlarındaki fabrika durdurulacak. Tesla’ya çok yakın kaynaklara göre bunun planlandığı gibi gitmeyen bir üretim artışı ile ilgisi bulunuyor. Hatırlanacağı gibi Tesla, Ağustos ayından itibaren üretim hızını ikiye katlamayı planlıyor. Bu nedenle Tesla, üretim hattındaki “hataları” düzeltmek ve böylece günlük hacmi artırabilmek için her şeyi kapatmayı tercih ediyor.

Almanya Tesla fabrikasının atık bölümünde onlarca otomobil twittera yansımaya başladı.

 

Almanya fabrikası halen para yutuyor

22 Mart 2022’de Elon Musk tarafından açılışı yapılan Almanya fabrikası, kârlı olmaktan çok uzak ve şu an için bir para çukuru. Uzmanlar, bu kadar çok nakit yakmayı durdurmak için fabrikanın hızını artırmaya acil ihtiyaç olduğu yönünde görüş bildiriyorlar.

2022 yılı, Tesla ve yatırımcılar için küresel üretim planlarında açık bir şekilde başarısız kabul bu ediliyor, çünkü otomotiv şirketinin araç teslimatları yüzde 30 oranında geriledi.

Bu arada Tesla’nın Almanya fabrikasının kalite kaygıları olduğu da belirtiliyor. Alman yayını Bild‘e göre, üretim kusurlarını düzeltmek için, üretimden sonra birkaç araç geri çağrılmak zorunda kaldı. Bunu yapmak da pahalı.

Bunun dışında, bazı şasiler monte edilmeden önce çöpe atılmak durumunda kalıyor.

Tesla da parça eksikliğinden dolayı otoparkında pek çok aracı yarı mamul halde bekletmek zorunda kalıyor, öbür üreticiler gibi.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.