N’oluyor? Tesla Model Y irtifa kaybediyor

Otomobil dünyasının sıra dışı markası Tesla yine keskin iniş çıkışlarına bir yenisini daha ekledi. Avrupa’da 2023 yılı mayıs ayında en çok satan otomobil ünvanını ele geçiren Model Y, bir yıl sonra sıralamada 18. olabildi. 2023 yılında dünyanın en çok satan SUV’u ünvanına uzanan Model Y’nin 2024 yılında aynı başarıya ulaşması pek mümkün görünmüyor.
  • Tesla’nın Model Y SUV’si, Mayıs 2023’teki birinci sıradan, Mayıs ayında Avrupa’nın en çok satan 18. otomobili oldu.
  • Satışlar yüzde 49 düştü ve Model Y’nin dünyanın en çok satan tacını koruma şansı ciddi şekilde zarar gördü.
  • VW T-Roc, Golf satışlarını geride bırakarak mayısta zirveye yerleşti.
  • Tesla Model Y, 1,22 Milyon Adetle 2023 yılında dünyanın en çok satan otomobili olmuştu.
Tesla Model Y, 2023 yılında Avrupa satışlarında zirveye çıkan ilk elektrikli araç olduğunda tarih yazmıştı. Ancak şimdi tablo çok farklı görünüyor. Yeni rakamlar, Model Y’nin Mayıs 2023’teki sıralamada ilk sıradan, geçen ay 18’inci sıraya düştüğünü gösteriyor.
Model Y satışları, Dataforce’a göre yüzde 49 düşüşle 10.582’ye geriledi. Avrupalı otomobil müşterileri elektrikli araç satın alma fikrine eskisi kadar sıcak bakmıyor.  İsveç’teki liman işçilerinin Tesla teslimatlarını da etkileyen grevine ek olarak, devlet desteklerinin kaldırılması da bunda etkili oldu.

2024 Mayıs ayının en çok satanı VW T-ROC

Tesla’nın talihsizliği, mayıs ayında iki modeli ile zirveye çıkan VW için bir kutlama sebebi oldu. 2017 yılından beri piyasada bulunan ve makyajlı haliyle satışa çıkmasına kısa süre kalan VW T-Roc, Mayıs ayında 2023’ün aynı ayına göre yüzde 12 satış artışı kaydetmeyi başardı.
Beş aydır listenin zirvesinde yer alan ve bu yıl genel sıralamada hala önde olan Dacia Sandero’yu da geride bıraktı.
tesla otopilot

VW Golf makyajlandı ve

Sandero’yu Mayıs ayında üçüncü sıraya düşüren ise güncellenen VW Golf oldu. Efsane otomobiller listesinin üst sıralarındaki bu hatchback, onlarca yıldır Avrupa’nın en çok satan otomobiliydi. Ancak son yıllarda alıcıların daha şık crossover’lara ve SUV’lara yönelmesiyle zor durumda görünüyordu. Dışardan pek farkedilmeyen son makyaj ona yaradı ve satışlarını yüzde 28 artırdı.
Bu rakamların hâlâ onaylanması gerekiyor. Avrupalı kanaat önderleri tüm pazarlardan gelecek sonuçların toplanmasıyla Golf satışlarının T-ROC satışlarını geçebileceğini de söylüyorlar.  Kesinleşmeyen sonuçlar, T-Roc’un 19.748, Golf’ün 19.333 ve Sandero’nun ise yüzde 10 düşüşle 18.676 satış rakamına ulaştığını gösteriyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.